New York má nový park, vznáší se nad řekou. Jeho architekti se brzy vyřádí i v centru Prahy

New York má další atrakci. Jmenuje se Little Island a je to areál stojící na 280 betonových pilířích u břehu řeky Hudson. Je na něm hřiště pro děti, občerstvení nebo amfiteátr s hledištěm pro 700 lidí. Park vznikl místo bývalého mola, výstavba trvala čtyři roky a jeho otevření přišlo v době uvolnění koronavirových opatření.

Autorem návrhu je londýnské architektonické studio Thomase Heatherwicka. Má za sebou mnoho viditelných projektů po celém světě: například Learning Hub v Singapuru nebo 1000 Trees v Šanghaji. A stejné studio brzy změní i podobu centra Prahy. Podle jeho návrhu by se měl proměnit komplex budov Savarin, který leží mezi ulicemi Na Příkopě a Jindřišská, hned vedle Václavského náměstí.

Klepněte pro větší obrázek
Architekti projektu Little Island mají na svědomí také Learning Hub v Singapuru...
Klepněte pro větší obrázek
…1000 Trees v Šanghaji…
Klepněte pro větší obrázek
...londýnský velodrom postavený pro olympiádu v roce 2012...
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
...ale také projekty Google Charleston East a Google Bay View.

Ale zpět k Little Islandu. „New York nikdy neviděl nic podobného,“ glosoval jeho otevření novinář bulvárního New York Post Steve Cuozzo. Little Island je srovnáván i s nedalekým parkem na bývalém kolejišti High Line.

Strůjcem projektu je podnikatel Barry Diller, který do něj vložil 235 milionů dolarů. Město přispělo 17 miliony a fond Hudson River Parku čtyřmi miliony. Diller a jeho žena (designérka Diana von Fuerstenbergová) se zavázali k financování údržby v následujících 20 letech. „Já a moje žena milujeme veřejné umění a prostory a máme dostatek štěstí, že máme určité zdroje,“ uvedl Diller pro televizi CNBC důvody, proč se rozhodl Little Island financovat.

Diller během projektu musel řešit námitky z řad neziskových organizací, podle kterých je Little Island ohrožením pro životní prostředí nebo místem jen pro bohaté. Po letech právních třenic, kdy se musela stavba několikrát přerušit, se nyní podařilo projekt plovoucího parku dotáhnout do konce.

Diskuze (19) Další článek: Western Digital má nové „modré“ SSD. Zvyšují rychlost, ale i cenu

Témata článku: Google, Praha, Architektura, Singapur, Island, New York, Park, Řeka, Charleston East, Na Příkopě, Projekt, CNBC, Šanghaj, ABL, Václavské náměstí, Little, Olympiáda, Architekt, Bay View, Brzy, Centrum Prahy, Hudson, YorkNejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

Nejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

** Obludky, příšerky, monstra a paskvily mobilního světa ** Když dáte designérům volnou ruku, vrátí se to jako bumerang ** Zavzpomínejte s námi na nejošklivější telefony všech dob

Martin ChroustFilip Kůžel
TelefonyHistorieKuriozita
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

**Pro Mastodon existuje řada klientů třetích stran. **Část z nich napodobuje TweetDeck, jeden zase Slack. **Mastodon 3.11 For Workgroups míří na uživatele Windows 95.

Petr Urban
MastodonSociální sítěSoftware
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace