Spát chodím přibližně stejně, ale že bych si o víkendech nařizoval budík, abych vstával totálně nevyspalej, ale ve stejnej čas, to fakt ne :)
Takže by to chtělo zrušit ranní na 3h a noční ani nemluvím. Jinak to asi člověk, pracující na směny, má spočítané.
Tak on si nejspis nikdo nemyslel, ze tohle bude zdrave...
On tu ma niekto z politikov záujem aby sa robotník dožil dôchodku? Tomu asi nikto neverí.
Názor byl 1× upraven, naposled 29. 11. 2024 00:48
No jo, nerad ti to říkám, ale práce na směny je oficiálně považována za karcinogen. Jedná se o systematické narušování cirkadiánního rytmu, co může vést k rozvoji celé řady civilizačních chorob, rakoviny včetně.Jinak doporučuju knihu Cirkadiánní kód, kromě toho, že je velice zajímavá, obsahuje cenné rady právě pro směnné pracovníky jak tomu alespoň trochu pomoci.
To by pak ale musela většina lékařů a zdravotních sester sloužících na směny umírat před odchodem do důchodu po stovkách. 😉
Proč? Riziko je velké, ale zase to není kulka mezi oči.
Ve skutečnosti moderní společnost trpí tolika civilizačními onemocněními, že to již považujeme za normální součást stárnutí, což není pravda. Existují na to hodně zajímavé studie, jak moc směnná práce dokáže zhoršit zdraví. Ono ti to nespůsobí na 100% raka, jenom zvýší pravděpodobnost. Taky třeba různé střevní zápaly, astma, atd., cokoli co souvisí s imunitou, nebo metabolismem. Jde o to, že různé důležité regenerační procesy napříč celým tělem jsou cirkadiánní. Směnná práce (a to se týká nejen práce, ale třeba i ponocování z jakéhokoli důvodu) prováděná dlohodobě tohle narušuje.Mimochodem tohle nejsou teorie, ale mnohokrát a nezávisle dokázaná fakta podpořena dokonce nobelovkou před pár lety.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.