Nicolaus August Otto: A co kdyby ten motor běžel na čtyři takty?

  • Před více než 140 lety vynalezl motor, jehož princip teď využívá většina automobilů
  • Nejdřív chtěl nápad sprostě okopírovat, nakonec vynalezl spoustu vlastních vynálezů
  • Nicolaus August Otto je vynálezcem čtyřtaktního motoru

Když prý poprvé uslyšel svůj čtyřtaktní motor, pocítil radost až andělskou. Tak komentoval Nicolaus Otto svůj největší vynález, který dnes pohání většinu automobilů. Ty čtyři takty jsou přímo hudbou moderního světa, jakkoliv toto pojmenování dřívější intelektuály poněkud iritovalo. Ovšem my tu hudbu posloucháme dodnes a mnohým nadšencům zní lépe, než ty nejkrásnější symfonie.

Podívejte se, jak startují obří motory:

Přišel na svět v roce 1832 do rodiny farmáře v obci Holzhausen auf der Heide, což je „díra“, kde dnes žije jen něco přes tisícovku obyvatel a ani v devatenáctém století to nebylo lepší. Byl nejmladší ze šesti dětí a jeho otec si ho mnoho neužil, neboť ve stejném roce zemřel.

Po základní školní docházce, navštěvoval reálku v Langenswalbachu, ale navzdory dobrým školním výsledkům školu nedokončil. Ačkoliv se na střední škole zajímal o vědu, pochopil, že praktický život bude potřebovat něco přízemnějšího, neboť na studia nebyly peníze. Proto se vyučil obchodníkem a posléze vystřídal několik firem, pro které jako obchodní cestující po celém západním Německu prodával koloniální zboží – rýži, kávu, čaj, cukr.

Za vším hledej ženu

Vypadalo to na celkem nudný a nezajímavý život, jenomže... V roce 1858 na jakési karnevalové zábavě poznal Annu Gossi, do které se zamiloval a kterou si chtěl vzít. Jenže byl chudý jako kostelní myš a otec jeho vyvolené zřejmě usoudil, že rodinu nezajistí. To byl tenkrát takový zvyk, že mládenec musel nejprve prokázat své schopnosti, než si mohl slečnu odvést k oltáři.

Jenže jak zbohatnout? Čím? Otto začínal chápat, že obchodem to moc snadné nebude. Přesídlil z Frankfurtu do Kolína nad Rýnem, kde žil jeho bratr Wilhelm a on zde našel přece jen lepší místo, ovšem stále to nebylo valné. Pak se ale v roce 1860 dočetl o novém spalovacím motoru na svítiplyn, který vynalezl Belgičan Lenoir.