Ninox 103 je první kvadrikoptéra schopná odstartovat z ponorky

  • Společnost SpearUAV nedávno představila první kvadrikoptéru, kterou je možné vypustit z ponorky pod vodou
  • Jde o dron Ninox 103 UW Sub-to-Air
  • Tato kvadrikoptéra je uložena v kapsuli, která vypluje k hladině

Postupně se stává pravidlem, že bojové systémy, jako obrněné transportéry, tanky, letouny i lodě, vozí menší drony, které mohou v případě potřeby vypustit menší drony, aby plnily rozmanité úkoly. Doposud jsme ale ještě neviděli kvadrikoptéry, které by bylo možné vypustit z ponorky, co operuje ponořená pod vodou.

První takový systém nedávno představila společnost SpearUAV. Jde o dron Ninox 103 UW Sub-to-Air, což je speciálně upravená autonomní kvadrikoptéra, která funguje jako taktický dron odpalovaný z ponorky nebo podobné podvodní platformy. Takový dron může ponorce nabídnout něco, co jinak může získat jen nedokonale a s nemalým rizikem – přehled o situaci nad hladinou v širokém okolí.

Ponorky operují pod vodou, což jim dává podstatnou strategickou i taktickou výhodu. Jejich problém tkví v tom, že když je zajímá situace nad hladinou, aniž by se vynořily, musejí použít periskop. To je riskantní a zároveň jim periskop neposkytne příliš kvalitní rozhled.

Z toho důvodu inženýři již déle než století experimentují s různými technologiemi pro zajištění hladinového průzkumu a komunikace pro ponorky, s různým úspěchem. Z ponorek již byly vypouštěny draci, vírníci nebo dokonce letouny. Ve všech případech se ale ponorka musela vynořit.

Ninox 103 se představuje

V poslední době se tyto snahy soustředí na drony vypouštěné z ponorek pod vodou. Doposud ale vždy šlo o letouny s pevným křídlem. Ninox 103 je první kvadrikoptéra, která tohle dokáže. Podle SpearUAV je tato kvadrikoptéra uložena v kapsuli, kterou je možné vypustit z ponorky do vody. Kapsule vypluje k hladině, kde může čekat až 24 hodin, než vypustí do vzduchu kvadrikoptéru.

Když se Ninox 103 dostane do vzduchu, má dolet asi 10 kilometrů a výdrž 45 minut. Může nést náklad o hmotnosti 1 kg. Zároveň zanechává velmi nízkou akustickou, termální i vizuální stopu.

K dispozici má soustavu EO/IR (elektrooptických a infračervených) senzorů pro průzkum a automatické vyhledávání cílů, s podporou umělé inteligence. Rovněž může přenášet zašifrovanou komunikaci s dalšími ponorkami a jednotkami.

Diskuze (1) Další článek: Družice Mars Express vyfotila na planetě obří oko velikosti Prahy

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,