Ninox 103 je první kvadrikoptéra schopná odstartovat z ponorky

  • Společnost SpearUAV nedávno představila první kvadrikoptéru, kterou je možné vypustit z ponorky pod vodou
  • Jde o dron Ninox 103 UW Sub-to-Air
  • Tato kvadrikoptéra je uložena v kapsuli, která vypluje k hladině

Postupně se stává pravidlem, že bojové systémy, jako obrněné transportéry, tanky, letouny i lodě, vozí menší drony, které mohou v případě potřeby vypustit menší drony, aby plnily rozmanité úkoly. Doposud jsme ale ještě neviděli kvadrikoptéry, které by bylo možné vypustit z ponorky, co operuje ponořená pod vodou.

První takový systém nedávno představila společnost SpearUAV. Jde o dron Ninox 103 UW Sub-to-Air, což je speciálně upravená autonomní kvadrikoptéra, která funguje jako taktický dron odpalovaný z ponorky nebo podobné podvodní platformy. Takový dron může ponorce nabídnout něco, co jinak může získat jen nedokonale a s nemalým rizikem – přehled o situaci nad hladinou v širokém okolí.

Ponorky operují pod vodou, což jim dává podstatnou strategickou i taktickou výhodu. Jejich problém tkví v tom, že když je zajímá situace nad hladinou, aniž by se vynořily, musejí použít periskop. To je riskantní a zároveň jim periskop neposkytne příliš kvalitní rozhled.

Z toho důvodu inženýři již déle než století experimentují s různými technologiemi pro zajištění hladinového průzkumu a komunikace pro ponorky, s různým úspěchem. Z ponorek již byly vypouštěny draci, vírníci nebo dokonce letouny. Ve všech případech se ale ponorka musela vynořit.

Ninox 103 se představuje

V poslední době se tyto snahy soustředí na drony vypouštěné z ponorek pod vodou. Doposud ale vždy šlo o letouny s pevným křídlem. Ninox 103 je první kvadrikoptéra, která tohle dokáže. Podle SpearUAV je tato kvadrikoptéra uložena v kapsuli, kterou je možné vypustit z ponorky do vody. Kapsule vypluje k hladině, kde může čekat až 24 hodin, než vypustí do vzduchu kvadrikoptéru.

Když se Ninox 103 dostane do vzduchu, má dolet asi 10 kilometrů a výdrž 45 minut. Může nést náklad o hmotnosti 1 kg. Zároveň zanechává velmi nízkou akustickou, termální i vizuální stopu.

K dispozici má soustavu EO/IR (elektrooptických a infračervených) senzorů pro průzkum a automatické vyhledávání cílů, s podporou umělé inteligence. Rovněž může přenášet zašifrovanou komunikaci s dalšími ponorkami a jednotkami.

Diskuze (3) Další článek: Kdy se vyplatí webhosting a kdy vlastní server?

Témata článku: Technologie, Vojenství, Drony, Armáda, Voda, Ponorky, Letoun, Hladina, Inženýr, Ponorka, Obrněný transportér, Průzkum, Drony na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

** Na většině map vypadá Rusko větší než ve skutečnosti ** A co teprve takové Grónsko, které je reálně 14× menší než Afrika ** Za vše může kartografická projekce a její historický vývoj

Jakub Čížek
MapyHistorie
Nadzvuková cestovní letadla. Našli jsme jich 8, kromě Concordu létalo jen jedno

Nadzvuková cestovní letadla. Našli jsme jich 8, kromě Concordu létalo jen jedno

** V 70. letech se zdálo, že bude nadzvukové létání zcela běžné.** Historie přinesla řadu projektů, skončily na rýsovacích prknech.** Létal jen Concorde a ruský Tu-144.

Karel Kilián
LetadlaLétáníDoprava
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware