Nizozemsko jako první země NATO nasadilo pozemní zabijácké roboty

Nizozemsko jako první země NATO nasadilo několik ozbrojených a bezpilotních pozemních vozidel (UGV). Podle některých zahraničních komentátorů to ze strany Západu představuje alarmující precedens pro použití zabijáckých robotů na bojištích.

Jak uvádí Vice, tyto stroje zvané Tracked Hybrid Modular Infantry Systems (THeMIS) byly vyvinuty estonskou společností Milrem Robotics a pohání je umělá inteligence.

Z obrázků zveřejněných nizozemskou armádou plyne, že roboti se podobají tankům a mohou být vybaveni celou řadu různých zbraní (např. kulomety).

„V rámci operačního experimentu jsme nasadili čtyři ozbrojené bezpilotní stroje. Pokud vím, tohle jsme na Západě ještě neviděli,“ řekl podplukovník Sjoerd Mevissen z Robotics and Autonomous System magazínu Janes.

„Stroje byly předány k experimentálnímu použití operační jednotce ve vojensky relevantním prostředí. Toto nejsou jen testy na cvičišti,“ dodal.

Zmíněné „vojensky relevantní prostředí“ se mimochodem nachází v Litvě, tedy zemi, která sousedí s Ruskem a není daleko od předních válečných linií na Ukrajině.

Titulní foto: Milrem Robotics, CC BY-SA 4.0

Diskuze (48) Další článek: Moderní vojenské technologie. AI překoná kalašnikov, deep fake Zelenskyj je mocnější než tank

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,