Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru NOAA začne zkraje příštího roku používat nový globální předpovědní model – vylepšený FV3, tedy Finite-Volume Cubed-Sphere Dynamical Core.
Vzhledem k tomu, že je model FV3 lépe optimalizovaný pro použití na současných superpočítačích, NOAA věří, že bude moci na svých výkonných mašinách počítat předpověď s vyšší kvalitou a mnohem vyšším rozlišením než dnes.
Dobrá, ale co to má společného s námi, pokud zrovna necestujeme do USA? Na celém světě je dnes k dispozici celá plejáda globálních atmosférických modelů, jejich data jsou však mnohdy k dispozici pouze pod komerční licencí, anebo s přísnější svobodnou licencí Creative Commons BY-NC-ND, která neumožňuje tvorbu odvozených a komerčních děl, mapku, graf aj. tedy můžete vystavit leda tak na svém nevýdělečném blogu.
Animace modelu FV3 pro oblačnost (3km rozlišení):
Politika NOAA je naprosto odlišná, v USA si totiž řekli, že jsou dostatečně bohatí a snad i altruističtí na to, aby podobná data nabídli zcela zdarma a prakticky bez licence každému zájemci. Většina federálních organizací financovaných z veřejného rozpočtu proto svá data nabízí povětšinou jako volné dílo – public domain.
Čili ačkoliv se prý ani nový FV3 v přesnosti nevyrovná třeba evropským modelům ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecats), jeho data i tak použije hromada mobilních aplikací a webů, protože jsou prostě snáze dostupná, zatímco ECMWF je prodává pod komerční licencí, anebo zmíněnou CC BY-ND-NC.