Noční oblohu prozáří meteorický roj Orionidy, vrcholit bude v noci na středu

Pokud v tomto týdnu večer upřete zrak k hvězdné obloze, pak máte velkou šanci, že uvidíte „padat hvězdu“. A ne jednu – tento týden, konkrétně v noci na středu 21. října, bude totiž vrcholit nejhojnější meteorický roj Orionidy. V případě příznivého počasí se můžete těšit na takřka ideální pozorovací podmínky.

Pochopitelně to neznamená, že byste se na Orionidy museli dívat pouze ve středu – aktivita tohoto roje začala počátkem srpna a potrvá do 7. listopadu. Během vrcholu lze očekávat až dvacet meteorů za hodinu. „Padající hvězdy“ byste tak měli spatřit v rámci jednotek minut.

Orionidy prozáří oblohu

Orionidy patří k nejsilnějším meteorickým rojům a NASA očekává, že někdy v letech 2020 až 2022 by vrchol mohl být hojnější než obvykle. Například v letech 2006 až 2009 pozorovatelé napočítali 50 až 75 meteorů za hodinu.

Svůj název Orionidy dostaly proto, že z pohledu pozemského pozorovatele zdánlivě vylétají ze souhvězdí Oriona (radiant se nachází mezi souhvězdím Oriona a Blíženců.). Ve skutečnosti je však lze zachytit ne velké ploše večerní a noční oblohy.

Meteorické roje vznikají v okamžiku, kdy dráha naší planety protne dráhu vesmírného tělesa, které za sebou zanechává prachové částice a malé úlomky. Orionidy jsou spojeny s Halleyovou kometou, jež se naposledy objevila v blízkosti Země v roce 1986 a příště se objeví v roce 2061.

Kdy pozorovat?

Když se kometa přiblížila ke Slunci, uvolnily se z ní teplem kamenné a prachové částice, které dál následují její oběžnou dráhu. V okamžiku, kdy se dostanou do kolize s horními vrstvami atmosféry naší planety, shoří a výsledkem je „padající hvězda“ neboli meteor.

Ideální podmínky k pozorování nastávají ve druhé polovině noci z úterý 20. na středu 21. října. Pro maximální zážitek je důležité zvolit k pozorování místo s co nejmenším světelným znečištěním – tedy nejlépe mimo velká města.

Letošní pozorování mají usnadňovat mimořádně příznivé podmínky – zatímco pomyslný střed roje bude během večera stoupat po obloze, Měsíc v úterý zapadne již ve 20:26, takže nebude rušit svým svitem. Relativně dobře vypadá také meteorologická situace, kdy je očekáváno oteplení s možným protrháním oblačnosti.

Váš názor Další článek: Unikl seznam chystaných procesorů Ryzen 5000U pro notebooky. Při výběru to bude chtít obezřetnost

Témata článku: Vesmír, Země, Astronomie, Slunce, Sluneční soustava, Meteorit, Komety, Pozorování, Meteor, Meteoroid, Hvězda, Noční obloha, Bude, Halle, Souhvězdí, Meteorický roj, Částice, Střed, Orion, Kometa, RojNejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Mobilní protivzdušný systém Skynex z Německa během testu vyřídil osm malých dronů

Mobilní protivzdušný systém Skynex z Německa během testu vyřídil osm malých dronů

** Německá společnost Rheinmetall nedávno představila nový pozoruhodný systém protivzdušné obrany Skynex ** Ten může být vybaven senzory, zbraněmi, taktickým radarem i dalšími prvky ** Během testu si hravě poradil s hejnem osmi malých dronů

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíDrony