Noční režim smartphonů s omezením modrého světla může nadělat víc škody než užitku

V lednu 2016 představil Apple v rámci svého operačního systému iOS novou funkci Night Shift. Její podstata tkví v tom, že snižuje množství modrého světla vyzařovaného obrazovkou telefonu/tabletu, což má snížit namáhání očí při používání ve večerních a nočních hodinách. Podle dřívějších studií narušuje modré světlo následný spánek, takže nebylo divu, že se podobná funkce záhy objevila i na mnoha zařízeních s Androidem.

Nová studie vědců z Manchesterské univerzity však naznačuje, že noční režim s omezením modrého světla může nadělat víc škody než užitku. Výsledky zkoumání byly tento týden publikovány v odborném časopise Current Biology a informuje o nich například The Guardian.

Že by to bylo opačně?

Základní hypotéza této studie, jež byla prováděna formou experimentů na myších, je jednoduchá: zatímco během dne jsme díky slunci vystaveni převážně žlutému světlu, soumrak inklinuje spíše k modrým barvám. Odborníci se na základě toho domnívají, že signál ke spánku má tělo spojené s dosud zavrhovaným modrým světlem.

Provedené pokusy tuto hypotézu potvrzují: modré barvy údajně mají slabší účinky na cirkadiánní rytmus myší než (stejně jasné) žluté barvy. To naznačuje, že bychom v rámci zdravého spánku měli dělat pravý opak toho, co dělá Night Shift a podobné funkce.

„Naše zjištění naznačují, že použití tlumených chladnějších světel ve večerních hodinách a jasných teplejších světel během dne může být výhodnější,“ uvedl vedoucí studie Tim Brown. Důležitou roli však hraje nejen barva světla, ale především intenzita osvětlení. Je také nutné brát v úvahu, že myši nemusí být v tomto směru stejné jako lidé, navíc takřka jistě nepoužívají před usnutím telefony ani tablety.

Děláme to nyní špatně?

Položme si otázku: kde vznikl nápad omezit modré světlo vyzařované obrazovkami? Abychom našli odpověď, musíme se vrátit zhruba o dvacet let zpět, kdy vědci objevili, jakou roli hraje melanopsin – protein citlivý na světlo – při regulaci biologických hodin. Protože melanopsin lépe detekoval fotony s krátkou vlnovou délkou, předpokládalo se, že reaguje na modré světlo.

Nová studie však konstatuje, že podstatně větší vliv na biologické hodiny má intenzita světla. Pokud jde o tlumené světlo, pak modrá je „více uvolňující“ než žlutá. Na druhou stranu je nutné brát v úvahu, že jde jen o observační studii, provedenou na myších, která nebyla potvrzena například na mikrobiologické úrovni. V tomto směru bude nutné počkat na případné další studie, včetně těch provedených na lidech.

Každopádně není to jen barva vyzařovaného světla, co udržuje uživatele chytrých zařízení vzhůru déle, než by bylo vhodné. Je to vše, co obrazovky nabízejí jako alternativu ke spánku. S jistou nadsázkou se dá říci, že existuje pouze jeden způsob, jak si zajistit klidný spánek: včas odložit telefon či tablet na noční stolek a jít spát.

Diskuze (40) Další článek: Majitel Flickru vyzývá uživatele: Potřebujeme peníze, zaplaťte si předplatné

Témata článku: Zdraví, Apple, Android, Mobilní telefon, Tablety, Spánek, Smartphone, Světlo, Noční režim, Guardian, Myši, Zkoumání, Manchesterská univerzita, Modré světlo, Studie, Rezim, Night shift, SHIFT + S, SVE, Current biolog, Barva, Užitek, SMA, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Ani šroubky nepomohly. Rozborka Apple Watch Ultra ukázala, že hodinky nepůjdou snadno opravit

Ani šroubky nepomohly. Rozborka Apple Watch Ultra ukázala, že hodinky nepůjdou snadno opravit

** Apple Watch Ultra jsou větší, masivnější a dostaly i speciální šroubky ** Ty ale k opravě nejdůležitějších komponent nepomohou ** Oprava či výměna některých částí bude náročná

Martin Miksa
iFixitRozborkaApple Watch
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
„Je to ještě dostupné?“ Anatomie jednoduchého podvodu, který nepoznáte ani podle špatné češtiny

„Je to ještě dostupné?“ Anatomie jednoduchého podvodu, který nepoznáte ani podle špatné češtiny

Scénář je jednoduchý – máte něco, co už nepotřebujete a chcete to prodat. Místo přivýdělku ale přijdete o všechny peníze na účtu. Varovných signálů, které k tomu vedly, přitom bylo opravdu málo.

Adam Kos
Podvod
Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně