Úterý 22. listopadu: Tým britské BBC se vypravil ke dnu Blatského moře s dálkově ovládanou ponorkou Blueye a producent Kostas Kallergis se na Twitteru pochlubil fotografiemi a videem přímo z místa porušeného plynovodu.
Na videu výše je vidět, jak podmořský robot zajede do jedné z odtržených částí potrubí, které v mezidobí zaplnila okolní mořská voda. Na okrajích je patrné, že je roztrhala ničivá síla.
Část odtrženého potrubí ve tvaru písmene V na snímku ze sonaru:
Týmu se zároveň podařilo ze dna vyzvednout některé zbytky, které připomínají stahovací pásky mezi jednotlivými dvanáctimetrovými moduly betonového potrubí. Ty dohromady svařil stroj na palubě speciální lodi, obalil je polyuretanovou pěnou a smršťovací bužírkou právě s podobnými stahovacími pásky a připojil nový segment k potrubí na dně.
Pokračování 2 / 7
Pátek 18. listopadu: V úterý 27. září šokovaly Evropu obří úniky z plynovodů Nord Stream. Následují dny naplnila hektická snaha uniky zastavit, což se povedlo v neděli 2. října. Pak začalo vyšetřování a po kauze jako by se slehla zem. Až dnes přichází výsledek šetření:
Švédská prokuratura potvrdila, že šlo o sabotáž. Vyšetřovatelé na poškozeném potrubí našli zbytky výbušnin.
„Provedené analýzy ukázaly stopy výbušnin na několika nalezených předmětech. Vyšetřování je velmi komplexní a detailní. Až další postup ukáže, zda se podaří identifikovat podezřelé“, uvedla prokuratura pro Reuters.
Další informace zatím chybí.
Pokračování 3 / 7
Únik plynu z Nord Streamu se zastavil. V pondělí se rozeběhne vyšetřování
Neděle 2. října: V sobotu Dánsko oznámilo, že plyn přestal unikat z potrubí Nord Stream 2. V neděli přišla podobná hláška také o Nord Stream 1. „Důvodem je, že mezi tlakem plynu a vody vznikla jakási rovnováha,“ vysvětluje mluvčí Nord Stream 2. Podrobnosti zatím chybí.
Očekává se, že v pondělí začne důkladné ohledání poškozeného potrubí, což dosud znemožňovaly masivní úniky. Švédsko, Dánsko a Německo spojí síly. Vzhledem k tomu, že jde o ekonomickou zónu moře, neexistuje zákon, který by komukoliv zakázal pohyb v těchto vodách. Očekává se, že vlastní vyšetřování podnikne také Rusko.
Pokračování 4 / 7
Oživeno v pátek 30. září
14:00 | Norsko zveřejnilo video s technikou, kterou monitoruje místa úniků – fregata Absalon, která je vybavená pro pohyb v zamořeném prostředí, ekologická loď Gunnar Thorson a průzkumný vrtulník.
12:00 | Rusko má podle Guardianu dokumenty, které svědčí o zapojení „západu“ do útoku na Nord Stream. Šéf ruské zahraniční zpravodajské služby Sergej Naryškin však více neřekl a důkazy neukázal. Rusko trvá na účasti při vyšetřování. A abychom odbyli „politiku“ v jednom odstavci: poblíž norských ropných plošin byly spatřeny blíže neidentifikované drony. Britské energetické společnosti ve spolupráci s autoritami posuzují bezpečnost svých vrtných plošin.
9:30 | Norský institut pro výzkum ovzduší (NILU) zveřejnil tiskovou zprávu, podle které dosáhl plynový mrak nad Dánskem nevídaných rozměrů. Aktuální množství metanu v atmosféře je čtyřikrát větší, než kolik vypustí norský ropný a plynárenský průmysl za celý rok. Původně vědci ohdahovali, že z plynovodů unikne na 40 000 tun metanu, teď zvýšili odhad na dvojnásobek.
NILU přidává heatmapa šíření plynu z poškozených Nord Streamů:
Pokračování 5 / 7
Oživeno ve čtvrtek 29. září
21.15 | Geologický úřad GEUS možná identifikoval třetí výbuch. Seismická data z Baltského moře mohou naznačovat, že ke 3. výbuchu došlo současně s 2. výbuchem dne 26. září 2022 v 19.03. Seismologové znovu analyzovali data a zdá se, že na vrcholu otřesu z druhého výbuchu je křivka, kterou lze číst jako výbuch číslo tři. Pokud je to pravda, k výbuchům došlo v intervalu několika sekund a byly blízko sebe. Dalším vysvětlením tohoto průběhu otřesů ale může být odraz z druhého výbuchu.
16.10 | Na webu švédské pobřežní stráže Kustbevakningen je kromě obrázků také nové video úniku plynu z větve Nord Stream 1. Přidali jsme za něj ještě záběry natočené v úterý, které jsme zatím nikde neviděli (od času 1:18).
16.00 | „V současné době není možné odpovědět, jak velká je škoda a zda ji lze opravit,“ říká Dimitrij Smirnov, tiskový mluvčí společnosti Nord Stream AG, která plynovody provozuje. Z 51 % ji vlastní ruský Gazprom, zbylý podíl v ní mají evropské energetické společnosti. „Nelze vyvodit žádné závěry, dokud nebude naše vyšetřování dokončeno. Předpokládáme, že to může trvat několik týdnů.“ (Zdroj: SVT Nyheter)
13.25 | Švédská pobřežní stráž zveřejnila nové snímky a informace o dvou únicích ve švédské hospodářské zóně Baltského moře.
Únik v Nord Stream 1 (vlevo) a Nord Stream 2
V této zóně jsou dva úniky, větší nad plynovodem Nord Stream 1 a menší u plynovodu Nord Stream 2. Dva incidenty jsou potom hlášeny v dánské ekonomické zóně. Vzdálenost mezi oběma švédskými úniky je přibližně 1,8 kilometru, k dánskému potom 4,5 km. Pobřežní stráž obdržela informace o poruše v pondělí 26. září večer. Od úterního odpoledne je na místě její loď KBV 003 Amfitrite, která dokáže pracovat v kontaminovaném prostředí. Posádka hlásí, že proudění plynu na povrchu zůstává konstantní.
12.47 | Tagesspiegel se z německých vládních kruhů dozvěděl a ve svém článku napsal, že baltský plynovod může být už navždy nepoužitelný. Pokud nebudou trubky rychle opraveny, zateče do nich spousta slané vody a potrubí zkoroduje.
12.30 | K incidentu vydalo vyjádření NATO:
Poškození plynovodů Nordstream 1 a Nordstream 2 v mezinárodních vodách Baltského moře vyvolává hluboké obavy. Všechny v současnosti dostupné informace naznačují, že jde o důsledek úmyslných, bezohledných a nezodpovědných sabotážních činů. Tyto úniky způsobují rizika pro lodní dopravu a značné škody na životním prostředí. Podporujeme probíhající vyšetřování s cílem zjistit původ škod.
Jako spojenci jsme se zavázali připravovat se na nátlakové využívání energie a další hybridní taktiky ze strany státních i nestátních aktérů, odrazovat od nich a bránit se jim. Na jakýkoli úmyslný útok proti kritické infrastruktuře spojenců bychom reagovali jednotně a rozhodně.
9.45 | Na švédských výzkumných stanicích, které sledují ovzduší, byly naměřeny neobvykle vysoké hladiny metanu. Kvůli proudění větru pravděpodobně pocházejí z plynu, který unikl z Nord Streamu.
09.30 | Švédsko objevilo další poškození, kterým plyn uniká do Baltského moře. Je už čtvrté. Stalo se tak přitom už v úterý, švédské úřady o tom ale neposkytly žádné informace. Tento únik je menší než ostatní.
Podívejte se na video, které natočila z vrtulníku záchranná služba dánské armády:
Pokračování 6 / 7
Oživeno ve středu 28. září
Plyn do moře proudí stále stejnou silou jako v úterý. Může trvat jeden nebo dva týdny, než se potrubí vyprázdní a únik zastaví. Až potom může začít podrobnější vyšetřování.
Zemní plyn, který plynovody proudí, z velké části obsahuje skleníkový plyn metan. Ten ovlivňuje klima mnohem víc než CO₂, únik plynu tak může mít i ekologické následky. Podle Greenpeace může uniknout až 155 milionů metrů krychlových plynu a emise pak mohou odpovídat 30 milionům ekvivalentů CO₂. To je osmiměsíční „výkon“ celého Dánska. (Níže najdete jiné odhady dánského energetického úřadu).
Rusko odmítá jakoukoli účast na incidentu: „Obvinění jsou předvídatelná a pošetilá.“
20.00 | Proč dánský geologický úřad GEUS zaznamenal otřesy v Baltském moři až s denním zpožděním? Dánsko totiž není seismologicky aktivní země, takže nepotřebuje nepřetržité monitorování. Na svém území má osm stanic, které zaznamenávají chvění Země, GEUS ale naměřená data kontroluje jen jednou denně. To se ale teď změní. Kvůli této mimořádné situaci GEUS od úterý monitoruje události nepřetržitě a bude v tom prozatím pokračovat.
20.20 | Dánský energetický úřad vysvětlil, proč není vhodné unikající plyn zapálit. Je to kvůli jeho množství – není jasné, co by se po zapálení mohlo stát.
V tiskové zprávě úřadu jsou upřesněny odhady, kolik plynu může uniknout: “Počáteční výpočty Dánské energetické agentury ukazují, že úniky z Nord Stream 1 a 2 emitují v nejhorším případě přibližně 778 milionů standardních metrů krychlových zemního plynu. To lze převést na emise skleníkových plynů ve výši přibližně 14,6 milionu tun ekvivalentu CO₂. Pro srovnání, celkové dánské emise v roce 2020 činily přibližně 45 milionů tun CO₂e. Emise tak odpovídají přibližně 32 % ročních emisí CO₂e v Dánsku.“
Odhady Greenpeace a energetického úřadu se hodně liší. Úřad ale získal od provozovatele plynovodu údaje, kolik plynu se v potrubí v okamžiku havárie nacházelo
Pokračování 7 / 7
Původní článek
Z plynovodů Nord Stream uniká zemní plyn. Jde o potrubí, které vede strategickou surovinu z Ruska do Německa přes Baltské moře. Krátce po zjištění prvního úniku bylo upřesněno, že narušen je jak Nord Stream 1, tak Nord Stream 2 (loni dokončený, ještě nebyl v plném provozu), dohromady na třech místech.
Média ihned upozornila na cvičení ruského námořnictva, které v oblasti probíhá a centrum má v nedalekém Kaliningradu. Mluví se o sabotáži, myšlenku v prvních momentech nepopřel ani dánský premiérka Mette Frederiksen: „Nemůžeme to vyloučit. Na závěry je ještě příliš brzy, ale jde o mimořádnou situaci – došlo ke třem únikům naráz, takže je těžké si představit, že by mohlo jít o náhodu.“
Mette Frederiksen na tiskové konferenci v úterý ve 20 h prohlásila, že podle dánských úřadů se jednalo o úmyslné akce. Dánská vláda ale zatím nemá podrobnější informace o motivu ani pachateli. Incident se odehrál v mezinárodních vodách.
Podobně se v úterý ve 21 h na tiskové konferenci vyjádřila švédská premiérka Magdalena Andersson: „Dospěli jsme k závěru, že je to pravděpodobně úmyslný čin – takže pravděpodobně sabotáž.“ Zatím ale nechce komentovat motiv ani možného strůjce.
Přibližnou lokaci úniků do mapy vyznačil dánský portál www.dr.dk
Dánské ministerstvo obrany do oblasti ihned vyslalo fregatu Absalon, která je vybavená pro pohyb v zamořeném prostředí. Další lodě a vrtulník mají za úkol hlídat vyloučené zóny s poloměrem 5 námořních mil kolem bodů úniku, aby do nich nepronikla civilní plavidla.
Tip: Bóje (majáky), které jsou umístěny v místě poškození a úniku plynu, jsou vidět na této živé námořní mapě (oranžové tečky).
Švédské a dánské seismické stanice zaznamenaly silné podmořské exploze už v pondělí. První v 2:03 o síle 2,3 na Richterově stupnici, druhý v 19:03 se sílou 2,1. Otřesy svou charakteristikou podle dánského geologického ústavu neodpovídaly zemětřesení, odpovídají výbuchům.
První záznam otřesů v pondělí v noci ze seismografické stanice na dánském ostrově Bornholm. Zdroj: GEUS
Na základě toho začalo pátrání a byly objeveny úniky. Provozovatel potrubí si zatím netroufá upřesnit, jak dlouho může trvat oprava, zatím chybí informace, které by umožnily kvantifikovat problém. Odborníci odhadují, že může jít o dny až týdny.
Potrubí plynovodu je velmi masivní. Ocelový plášť má tloušťku 41 mm a k tomu je ještě z vnější strany potažený vyztuženým betonem až do tloušťky 110 mm. Každý segment váží kolem 25 tun.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně