Letadla | Elektřina | Norsko

Norsko nasadí elektrická letadla. Do roku 2040 pokryjí všechny vnitrostátní linky

Byť se loni v létě kdekdo pobaveně ušklíbl, když první norské elektrické letadlo zakončilo svůj předváděcí let pádem do jezera (bez zranění), Nory samotné tento karambol rozhodně neodradil.

Tamní úřad pro civilní letectví Luftfartstilsynet a národní letecký dopravce Avinor totiž zpracovaly studii (PDF v norštině), podle které hodlají v příštích dvaceti letech elektrifikovat všechny vnitrostátní lety. První plně elektrickou pravidelnou linku by pak měl Avinor spustit ještě v průběhu tohoto desetiletí.

Klepněte pro větší obrázek
Schéma plánovaných vnitrostátních leteckých spojů

Hustá síť malých letišť a krátké lety

Pokud vám podobný nápad připadá jako sci-fi, je třeba připomenout poněkud odlišný charakter letecké dopravy v Norsku – tedy alespoň ve srovnání s dopravou ve středu a na západě Evropy.

Zejména severní části Norska kvůli hromadě fjordů a ostrovů pokrývá letecká doprava mnohem efektivnější než silniční síť, cesta autem na přímou vzdálenost pár set kilometrů se totiž může protáhnout v podstatě na celý den. Letecký spoj to samé zvládne za 1,5 hodiny.

Klepněte pro větší obrázek
Norské pobřeží je poseto hromadou vnitrostátních letišť, silniční spojení je totiž kvůli fjordům a terénu komplikované a zdlouhavé

Zároveň platí, že pětimilionové Norsko s velmi nízkou hustotou zalidnění (14 ob./km²) nepotřebuje k této letecké obslužnosti zpravidla velká dopravní proudová letadla, ale naopak menší turbovrtulové stroje s relativně malou kapacitou cestujících, nákladu a posádky.

Klepněte pro větší obrázek
Studie zmiňuje některé vyvíjené dopravní elektrické letouny. Třeba tento od švédského Heart Aerospace s plánovaným doletem až 400 km.

A právě s podobnými malými elektrickými letouny počítají i úřady. Vůbec přitom nebude vadit, že jejich baterie vystačí nejvýše na let v řádu oněch pár set kilometrů. Podle Avinoru to díky relativně malým vzdálenostem bude bohatě stačit.

Klepněte pro větší obrázek
Malý elektroletoun EcoPulse, na jehož vývoji se podílí také Airbus

Norsko vyrábí téměř všechny elektřinu z obnovitelných zdrojů

Celý projekt nicméně počítá s tím, že bude elektrifikace dopravy globálním tématem a bude se tedy investovat do nových technologií – zejména do inovovaných typů bezpečných baterií s vyšší energetickou hustotou.

Norsko v tomto směru patří k těm nejprogresivnějším zemím s přímou podporou ze strany státu a elektrická letadla by si alespoň z hlediska produkce mohla dovolit při zachování jejich ekologického provozu, země totiž téměř veškerou svoji elektrickou energii produkuje z obnovitelných zdrojů – zejména díky vodním elektrárnám.

Diskuze (73) Další článek: Chystané grafiky od AMD změní způsob chlazení. Dostanou dva ventilátory

Témata článku: Technika, Doprava, Letadla, Evropa, Ekologie, Létání, Elektřina, Baterie, PDF, Airbus, Norsko, Fjord, Letadlo, Letecký spoj, Let, Vnitrostátní linka, Pár set, Nor, Elektrifikace, Hustota


Určitě si přečtěte

Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC