Northrop Grumman otestoval booster rakety Space Launch System

Společnost Northrop Grumman v Utahu otestovala booster, tedy pomocný vzletový stupeň, pro připravovanou raketu Space Launch System (SLS). Tu chce NASA využít pro realizaci mise Artemis a možná i pozdější případné mise na Mars.

Tento booster je podle oficiální dokumentace „největším raketovým motorem na tuhé palivo, jaký byl kdy vyroben k letu“. Jeho délka činí cca 47 metrů a váha neuvěřitelných 1,6 milionů liber, tedy přes 700 tun. Jak ukazují videa v tomto článku, zážeh byl tak silný, že zapálil vegetaci na okolních kopcích.

„Z našeho pohledu to vypadá, že všechno šlo skvěle,“ konstatoval komentátor NASA TV během živého přenosu akce.

„Rakety, zejména ty velké, jsou hodně obtížné. Dobrá práce NASA a Northrop Grumman na dotažení tohoto testu,“ uvedl reportér serveru Ars Technica Eric Berger.

Zkouška boosteru proběhla dva měsíce poté, co zaměstnanci Boeingu poprvé úspěšně „oživili“ Core Stage SLS. Projekt vývoje dotyčné rakety nicméně komplikuje překračování rozpočtu i další problémy.

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2022
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (2) Další článek: Snapdragon 8cx Gen 2. Nový armový čip chce z notebooků vytěsnit procesory od Intelu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,