Testy | SLS

Northrop Grumman otestoval booster rakety Space Launch System

Společnost Northrop Grumman v Utahu otestovala booster, tedy pomocný vzletový stupeň, pro připravovanou raketu Space Launch System (SLS). Tu chce NASA využít pro realizaci mise Artemis a možná i pozdější případné mise na Mars.

Tento booster je podle oficiální dokumentace „největším raketovým motorem na tuhé palivo, jaký byl kdy vyroben k letu“. Jeho délka činí cca 47 metrů a váha neuvěřitelných 1,6 milionů liber, tedy přes 700 tun. Jak ukazují videa v tomto článku, zážeh byl tak silný, že zapálil vegetaci na okolních kopcích.

„Z našeho pohledu to vypadá, že všechno šlo skvěle,“ konstatoval komentátor NASA TV během živého přenosu akce.

„Rakety, zejména ty velké, jsou hodně obtížné. Dobrá práce NASA a Northrop Grumman na dotažení tohoto testu,“ uvedl reportér serveru Ars Technica Eric Berger.

Zkouška boosteru proběhla dva měsíce poté, co zaměstnanci Boeingu poprvé úspěšně „oživili“ Core Stage SLS. Projekt vývoje dotyčné rakety nicméně komplikuje překračování rozpočtu i další problémy.

Diskuze (2) Další článek: Zpátky do lavic! Smarty má pro studenty dárky i zbrusu nové ZenBooky s exkluzivní zárukou zdarma

Témata článku: Technika, Testy, Raketa, Artemis, Mars, NASA, SLS, Boeing, Utah, NASA TV, Eric Berger, Ars Technica, Mise Artemis, Bustr, Space Launch Systém, Northrop Grumman