Nošení roušky pod nosem není dobrý nápad. Ohrožujete tím sebe i okolí, jsou přesvědčení vědci

  • Roušky jsou, ať chceme, nebo ne, aktuálním tématem současnosti
  • Má smysl nosit roušku tak, že zakrývá jen ústa?
  • Touto otázkou se zabývali vědci ze Severokarolínské univerzity

Roušky jsou aktuálním tématem současnosti. Počty lidí nakažených novým koronavirem SARS-CoV-2 exponenciálně rostou a vlády mnoha zemí zavedly povinnost zakrývat si dýchací cesty v interiérech budov (v některých zemích i venku). Mnozí však nosí roušku „na půl žerdi“ – tedy mají zakrytá ústa, ale nikoli nos. Je to zásadní problém? Touto otázkou se zabývali vědci ze Severokarolínské univerzity v Chapel Hill (UNC).

Jejich výzkum označil jako hlavní vstupní bránu koronaviru do organismu nos. Právě zde se koronavirová infekce usazuje před svou cestou do plic. „Proto je nejlepším způsobem, jak chránit sebe a své okolí, nosit roušku zakrývající nos a ústa.“

Bez nosu to nemá smysl

Výsledky studie, publikované v odborném časopise Cell výzkumníky z UNC Gillings School of Global Public Health a UNC School of Medicine, naznačují, že se virus nejprve usazuje uvnitř nosu. Potom ho lidé v některých případech vdechnou do plic, kde může vést k závažnějšímu onemocnění, včetně potenciálně smrtelného zápalu plic.

Tip - už i rouška může fungovat jako displej:

„Pokud je nos dominantním počátečním místem, z něhož dochází k plicní infekci, pak může být prospěšné používání roušek k ochraně nosu,“ uvádí spoluautor studie profesor medicíny Richard Boucher. Buňky nosu a nosní sliznice jsou náchylnější k infekci, protože receptor ACE2 na povrchu buněk, což je způsob, kterým virus vstupuje do buněk, je tam hojnější než na povrchu buněk dolních dýchacích cest.

Na otázku, kdo by měl nosit roušky, vědci odpovídají stručně a jasně: všichni. Proč? Protože „nosit masku je ta nejlepší věc, kterou můžeme všichni udělat, abychom omezili šíření virů,“ říkají další odborníci na infekční onemocnění, toxikologii a mikrobiologii ze Severokarolínské univerzity.

Proč nosit roušku, ačkoli nemáme příznaky?

Odpověď na otázku z nadpisu dal již 8. června na zasedání výkonného výboru fakulty profesor mikrobiologie a medicíny David Jay Weber. Ten zdůraznil, že někteří lidé jsou presymptomatičtí (přenášejí virus dříve, než mají příznaky), zatímco další jsou asymptomatičtí (přenášejí virus bez jakýchkoli příznaků), aniž by o tom věděli. „Proto musí každý nosit roušku, a to nejen pro svou ochranu, ale také kvůli ochraně lidí v okolí,“ řekl.

Myron Cohen v rámci zasedání výboru uvedl, že v Asii roušky způsobily „neuvěřitelný rozdíl“ při snižování přenosu a ochraně neinfikovaných lidí. Zatímco pro zdravotníky jsou doporučené respirátory FFP2/N95 s více než 95% účinností, široká veřejnost vystačí s rouškami. „Pouhé nošení roušky nebo zakrytí obličeje může chránit vaše okolí před kapénkami, které vytváříte při kašlání, kýchání, zpěvu nebo mluvení.“ tvrdí Phillip Clapp, který je odborným asistentem na pediatrické fakultě.

„Určitě bych řekla, že maska ​​je jedním z nejlepších způsobů, jak chránit sebe i ostatní před infekcí COVIDem-19.“ uvedla mikrobioložka Rachel Noble s tím, že materiál roušek by měl být z pevné tkaniny. Účinnost roušek a obličejových masek dle ní jasně prokázaly laboratorně kontrolované experimenty. „To je důvod, proč lidé v bezpečnostních službách, v čistírnách odpadních vod, v lékařských prostředích a klinických laboratořích nosí roušky po celá desetiletí a mnoho kultur je nosí po celé století nebo déle,“ řekla.

Experti ze Severokarolínské univerzity tedy důrazně doporučují zakrývat si nos a ústa těsně přiléhající rouškou, která umožňuje, aby vzduch procházel nedusivým způsobem, ovšem nikoli ze stran. Důležitá je také jejich pravidelná výměna – nejdéle po jednom dni nošení, ideálně pochopitelně co nejčastěji.

Diskuze (83) Další článek: Prodeje počítačů jsou díky koronaviru rekordní, ukazují čísla analytiků

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, Věda, Výzkum, COVID-19, Viry, Respirátor, eRouška, Téma současnosti, Rouška, Ústa, Nošení, Infekce, Vědec, Virus, Nos, Chapel Hill, Asie, Photographer, UNCJeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

** Kometa 29P/Schwassmann–Wachmann je pozoruhodná tím, že víceméně pravidelně vybuchuje ** A letos se vyloženě předvádí ** V srpnu odpálila pořádnou erupci, v září doslova supererupci a 24. října následovala další velice silná exploze

Stanislav Mihulka
AstronomieKomety
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Recenze GTA: The Trilogy - Definitive Edition. Remaster, co si za rámeček nedáte

Recenze GTA: The Trilogy - Definitive Edition. Remaster, co si za rámeček nedáte

Vylepšené verze třech legendárních dílů série Grand Theft Auto zněly jako sázka na jistotu, na které se toho nedá moc pokazit. Nakonec to ale dopadlo katastrofou, kterou hráči Rockstaru určitě jen tak neodpustí.

Martin Nahodil
GTA Vice CityGTA 3PS5GTA San AndreasRecenze
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Recenze hry Pokémon Shining Pearl. Remake čtvrté generace, který nepřekvapí

Recenze hry Pokémon Shining Pearl. Remake čtvrté generace, který nepřekvapí

Nová generace je zatím v nedohlednu, a tak nám Nintendo letos nadělilo předělávku dvojice dílů čtvrté generace pokémonů.

Martin Nahodil
Pokémon Brilliant Diamond & Shining PearlNintendo SwitchRecenze
Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

** Apple pustil fantazii na špacír a vymyslel celoskleněný mobil ** Na vizualizacích vypadá zajímavě, v praxi by byl asi hodně nepraktický ** Jde jen o další z konceptů, blízkou výrobu nečekejte

Martin Miksa
PrototypPatentiPhone