Nová aktualizace posune Tesly na vyšší úroveň autonomie: Autopilot už bude zcela sám předjíždět na dálnici

Autopilot v elektromobilech Tesla doposud umožňoval, že pokud jste chtěli změnit jízdní pruh, museli jste k tomu dát i fyzický příkaz. Systém poté už automaticky vyčkal na vhodnou chvíli a přejel do příslušného pruhu. Tesla ale v poslední aktualizace pro všechny vozy představila novinku, která celý proces posouvá na další úroveň autonomie.

Zatímco Autopilot sám udržuje rychlost a vzdálenost od vozidla, dokáže se nově i sám pohybovat mezi pruhy. Sám se tedy rozhoduje, zda je vhodné přejet do jiného pruhu a operaci bezpečně provést. Dle Tesly bylo pomocí předchozího „manuálního“ systému provedeno 9 milionů změn jízdního pruhu, které museli vyvolat řidiči. Nyní tato nutnost odpadá.

Řidič si může v nastavení zvolit základní grafickou notifikaci na displeji, že se Tesla chystá změnit jízdní pruh, nebo dodatečně zapnout i zvukovou signalizaci. Pokud jde o Tesly vyrobené v srpnu 2017 či novější, lze zvolit i upozornění přes vibrace ve volantu. Celý proces lze zastavit několika způsoby - ať už zrušením v rámci grafické notifikace, blinkrem, tak i zatočením volantu.

Tesla už si nový systém otestovala u řidičů, kteří se přihlásili do Early Access programu, přičemž řidiči už takto najeli přes 800 tisíc kilometrů. Dostupnost se zatím týká pouze USA, v dalších zemí se řidiči Tesly dočkají až později dle schvalování danými úřady.

Diskuze (28) Další článek: Google ruší možnost pro umělce nahrávat hudbu do Play Music přímo. Chystá se na YouTube Music

Témata článku: Technologie, USA, Tesla Motors, Autonomní vůz, Aktualizace, Pruh, DAL, Tisíc kilometrů, Řidič, Jízdní pruh, Bude, Seamless, Tesla, Autopilot, Vysoká úroveň, Nová aktualizace, Autonomie, Notifikace, TES, EA AccessZakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows