Foto: U.S. military

Foto: U.S. military

Foto: United States Department of Energy

Foto: United States Department of Energy

Foto: U.S. Air Force

Foto: U.S. Air Force

Foto: U.S. Air Force

Foto: U.S. Air Force

Foto: FEMA

Foto: FEMA

Foto: United States Department of Energy
Foto: U.S. Air Force
Foto: U.S. Air Force
Foto: FEMA
5
Fotogalerie

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

  • Bombardér Northrop Grumman B-2 Spirit amerického letectva nedávno svrhl jadernou pumu
  • Šlo o test nové varianty pumy B61-12
  • Ta by měla mít hlavice schopné explodovat se silou 0,3 až 50 kilotun

Strategický stealth bombardér Northrop Grumman B-2 Spirit amerického letectva nedávno svrhl jadernou pumu. Nešlo samozřejmě o zahájení jaderného útoku, nýbrž o test, kterým si U. S. Air Force ověřovali vlastnosti nové, podstatně vylepšené varianty jaderné pumy B61-12.

Jde o taktickou jadernou pumu, která by měla mít hlavice schopné explodovat se silou 0,3 až 50 kilotun. Má vylepšenou přesnost zásahu pomocí GPS navigace, a rovněž schopnost prorazit zem do hloubky (anglicky earth penetrating weapon). Tato jaderná puma podle odborníků změní strategické poměry, protože nabízí nové možnosti použití jaderné zbraně.

Pumu B61-12 svrhl bombardér B-2 z letecké základny Nellis. Byl to test pumy v letové fázi, v rámci jejího vývoje, který se blíží ke konci. Podle mluvčí amerického letectva, kapitánky Hope Cronin, vylepšená puma nabízí vyšší bezpečnost i spolehlivost.

Zároveň obsahuje prostředky k přesnému zacílení, které je oproti předešlým verzím pumy na zcela nové úrovni. Puma je v ocasní části vybavena systémem „Tail Subassembly“, který zajišťuje zvýšenou přesnost zásahu.

B61-12 je i multifunkční

Předností jaderné pumy B61-12 je i její multifunkčnost. Může být použita k prorážení země nebo bunkru, k explozím nad povrchem země, a jak k útokům se silnou explozí, tak i se slabou explozí. Varianta B61-12 představuje nejnovější verzi termojaderné gravitační pumy B61, kterou americká armáda disponuje od šedesátých let.

Zmíněný test se shozením pumy B61-12 zahrnoval prověření parametrů vyvíjené pumy, a také její sladění se systémy stealth bombardéru B-2. V současné chvíli mohou bombardéry B-2 nést jaderné pumy typu B61-7 (s hlavicí 10 až 130 kilotun), B61-11 (puma k prorážení země, hlavice 400 kilotun) a B83-1 (speciálně k likvidaci bunkrů).

Nová puma B61-12 přitom zvládne všechny tyto typy útoků, nabízí možnost ještě mnohem menší síly exploze, a také menší množství jaderného spadu po explozi.

Jaderná puma, která velmi přesně zasáhne cíl a prorazí zemi, podstatně rozšiřuje možnosti jaderného útoku. S touto pumou je možné zaútočit na vysoce cenný cíl, který je ukrytý hluboko v zemi, aniž by přitom došlo k větší devastaci či zamoření na povrchu.

Jaderná exploze v zemi má rovněž vyšší účinnost, s níž přenáší energii exploze do ničivé síly. Cíle, které byly doposud prakticky nenapadnutelné, se tak rázem ocitly v ohrožení. Americké letectvo by těchto pum mělo mít v dohledné době 400 až 500.

Určitě si přečtěte

Články odjinud