Vojenství | Zbraně

Nová americká zbraň pro pěchotu využívá technologie z tanků a smartphonů. Vypočítá dráhu střely, pozná obličej…

  • U.S. Army chce vybavit vojáky novým typem ruční palné zbraně
  • Tzv. Next Generation Squad Weapon bude disponovat řadou pozoruhodných technologií
  • Zbraň například dokáže sledovat a identifikovat cíle

Americká armáda připravuje přezbrojení pěchoty a dalších jednotek novým typem ruční palné zbraně. Podle dostupných informací bude mít tato zbraň, označovaná jako Next Generation Squad Weapon řadu pozoruhodných technologií, které si vypůjčuje od jiných výrobků, včetně balistických počítačů tanků a výkonných kamer z nejlepších chytrých telefonů.

Next Generation Squad Weapon, kterou dostanou pěšáci i vojáci dalších typů jednotek, bude mít k dispozici celou řadu technologií a funkcí, které jsou u ručních zbraní doposud nevídané. Tahle zbraň dokáže sledovat a identifikovat cíle, rozeznávat obličej vojáka, bude mít bezdrátové spojení, a bude také mít voděvzdorné a vůči poškrábání odolné povrchy na čočkách ve své optice.

Náhrada za karabiny M4A1 a kulomet M249 Squad Automatic

Program Next Generation Squad Weapon je součástí úsilí US Army nahradit dosavadní karabiny M4A1, a rovněž lehký kulomet M249 Squad Automatic Weapon. M4A1 je vylepšená a zkrácená verze původní útočné pušky M16A2, kterou armáda využívá od roku 1965. Kulomet M249 je zase americká verze lehkého kulometu FN MINIMI, kterou US Army používá od roku 1984.

V obou případech jde tedy o již dost letité zbraně, byť se mnohokrát osvědčily v boji. Válčení se od té doby hodně změnilo a US Army s tím musí držet krok. Jedním z klíčových požadavků pro nové zbraně, které by měly nahradit stávající výzbroj, je zabudovaný balistický počítač, který bude schopný zobrazovat vypočítané místo zásahu střel na displeji v brýlích vojáka anebo v optice přímo na zbrani.

Moderní vojenské zbraně sice pálí střely s velkou razancí, gravitace se ale nakonec vždy přihlásí o slovo. Když letí moderní kulky ráže 5,56 mm vzduchem, tak jejich dráha poklesne směrem k zemi o zhruba 7,8 centimetrů na vzdálenost cca 180 metrů a o celých 1,5 metru na vzdálenost asi 460 metrů.

Pokud je hlaveň pálící zbraně asi 1,5 metrů nad zemí, což je obvyklá výška, pokud voják stojí, tak to znamená, že se kulka po 460 metrech dostane na úroveň země. Na pohyb vystřelené kulky a její rychlost má samozřejmě vliv i vítr.

U zbraně Next Generation Squad Weapon by měl toto všechno počítat balistický počítač, který tvůrci zbraně převzali od kanónu tanku M1A2 Abrams. Původně byl tento počítač dost velký, technologie se ale vyvíjejí ohromnou rychlostí a dnes se takové zařízení vejde na ruční zbraň.

Podstatnou změnou bude u zbraně i nová munice ráže 6,8 mm. Taková střela by měla účinněji pronikat tělním pancířem protivníka na delší vzdálenosti. Armáda by rovněž ráda měla lehčí náboje, což bude zřejmě vyžadovat nový typ nábojnice, například z odolného polymeru, či náboje bez nábojnice.

Diskuze (18) Další článek: Takhle budou vypadat fake news nové generace: Falešný Zuckerberg chce na videu ovládat lidstvo a budoucnost

Témata článku: Technologie, USA, Vojenství, Armáda, Zbraně, Palná zbraň, Heckler & amp, US Army, Technolog, Str, Nový typ, Pěchota, Tank


Určitě si přečtěte

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

** Nový MacBook Air opravuje nejzásadnější chyby dosavadní verze ** Dostal lepší klávesnici, výkonnější procesor a 256GB SSD ** Apple navíc snížil ceny

Martin Miksa | 53

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

** Máme ji v mobilech a fotoaparátech ** SD karta je dnes už standard ** A proto ji zkusíme připojit i k Arduinu

Jakub Čížek | 20

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

** Nezvykle protáhlý rozměr odpovídá dvěma monitorům vedle sebe ** Barevné podání a podpora G-Sync míří nad kancelářské nasazení ** Vestavěná kamera umí přihlašování ve Windows

Tomáš Holčík | 29

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

** V čem spočívá nebezpečí nemoci COVID-19? ** Jak se testuje její přítomnost v těle? ** Jak se ničí UVC i ozónem a proč už CNN mluví o pandemii?

Jakub Čížek | 73

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

** Na fotkách aut nahraných na web je dobré rozmazat SPZ ** Značku dokáže z obrázku přečíst Google i Facebook ** SPZ může naplnit podstatu osobního údaje

Karel Kilián | 73

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

** Huawei se loni dostal do křížku s USA ** Začal to proto zkoušet s konkurenčním operačním systémem ** Jmenuje se Deepin a před pár dny se dočkal nové verze

Jakub Čížek | 36


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X