Čínské zařízení dokáže pomocí výbušniny zničit nepřátelský satelit

Tým čínských vědců vytvořil zařízení, které pomocí výbušniny dokáže zničit satelit. Informoval o tom deník South China Morning Post.

Zjednodušeně řečeno jde o jakousi bombu, která díky uzamykacímu mechanismu poháněnému elektromotorem může nějakou dobu spočívat v de Lavalově trysce. V případě potřeby jí lze od cíle opět oddělit.

Nejzajímavější ovšem je, že exploze poškodí pouze vnitřek družice. A protože lze kontrolovat, kdy k ní dojde, mohla by být lehce zaměněna např. za nějakou poruchu motoru.

Další závody ve zbrojení

I když není jasné, jak přesně se toto zařízení do trysky dostane, jde o metodu, která nevyžaduje použití snadno detekovatelných laserů či raket. V budoucnu by tak na oběžné dráze mohlo docházet k různým sabotážním akcím.

Není žádným tajemstvím, že Čína v současnosti značně rozšiřuje svůj arzenál kosmických zbraní. Netřeba asi dodávat, že USA se snaží o totéž… a pozadu nechce zůstat ani Rusko.

Hlavní prioritou přitom je, aby v důsledku likvidace nepřátelského objektu nevznikly žádné trosky, které představují riziko pro drahou vesmírnou techniku i astronauty.

Titulní ilustrační foto: nara.getarchive.net

Diskuze (4) Další článek: TSMC vylepšuje 4nm výrobu. Nový proces N4P slibuje hustší, rychlejší i úspornější čipy

Témata článku: , , , , , , , , ,