Čínské zařízení dokáže pomocí výbušniny zničit nepřátelský satelit

Foto: nara.getarchive.net
Čínské zařízení dokáže pomocí výbušniny zničit nepřátelský satelit | Foto: nara.getarchive.net

Tým čínských vědců vytvořil zařízení, které pomocí výbušniny dokáže zničit satelit. Informoval o tom deník South China Morning Post.

Zjednodušeně řečeno jde o jakousi bombu, která díky uzamykacímu mechanismu poháněnému elektromotorem může nějakou dobu spočívat v de Lavalově trysce. V případě potřeby jí lze od cíle opět oddělit.

Nejzajímavější ovšem je, že exploze poškodí pouze vnitřek družice. A protože lze kontrolovat, kdy k ní dojde, mohla by být lehce zaměněna např. za nějakou poruchu motoru.

Další závody ve zbrojení

I když není jasné, jak přesně se toto zařízení do trysky dostane, jde o metodu, která nevyžaduje použití snadno detekovatelných laserů či raket. V budoucnu by tak na oběžné dráze mohlo docházet k různým sabotážním akcím.

Není žádným tajemstvím, že Čína v současnosti značně rozšiřuje svůj arzenál kosmických zbraní. Netřeba asi dodávat, že USA se snaží o totéž… a pozadu nechce zůstat ani Rusko.

Hlavní prioritou přitom je, aby v důsledku likvidace nepřátelského objektu nevznikly žádné trosky, které představují riziko pro drahou vesmírnou techniku i astronauty.

Titulní ilustrační foto: nara.getarchive.net

Diskuze (4) Další článek: TSMC vylepšuje 4nm výrobu. Nový proces N4P slibuje hustší, rychlejší i úspornější čipy

Témata článku: Vesmír, Vojenství, USA, Rusko, Čína, Satelit, Zbraně, Cin, Sabotáž, Satelitní komplety na Heureka.czVelký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

Velký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

** Výkon PC je ve Windows 11 nižší než ve Windows 10 ** Důvodem jsou chybějící optimalizace pro AMD a nový typ ochrany ** Realita je ale ještě trochu složitější

Lukáš Václavík
Windows 11Windows 10IntelAMD
Den D je tady, dnes vyšly Windows 11. Jak stáhnout instalační ISO?
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Anatomie kybernetické apokalypsy krok za krokem. Co se v pondělí stalo ve Facebooku?

Anatomie kybernetické apokalypsy krok za krokem. Co se v pondělí stalo ve Facebooku?

** Včera odpoledne Facebook postihl rozsáhlý výpadek ** Tentokrát jej experti pečlivě zmapovali ** Projdeme si ho krok za krokem a vysvětlíme jednotlivé etapy

Jakub Čížek
VýpadekFacebookSociální sítě
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy