Nová dělostřelecká munice využívá pro větší dostřel ramjet

  • Odborníci se snaží vyvinout dělostřelecký projektil s ramjetovým pohonem
  • Na tzv. projektu XM1155 pracuje i Raytheon
  • Dotyčný projektil by mohl doletět do vzdálenosti přes 100 kilometrů

Klasické dělo je vlastně velmi jednoduchá technologie. Jde o válec, který je na jednom konci uzavřený. Do válce se vloží munice s projektilem, pod nímž je umístěná pohonná látka. Když je tato látka zažehnuta, tak dojde k jejímu prudkému shoření. Tím se uvolní horké plyny, které proženou projektil skrz hlaveň a vymrští ho do určité vzdálenosti od děla, pokud možno na protivníka.

Taková dělostřelecká technologie funguje už déle než 500 let. Po celou tu dobu je dělostřelectvo zásadní součástí jak pozemních, tak i námořních vojenských sil. Přesto je tu ale stále velký prostor pro vylepšování, které by umožnilo zvýšit účinnost, přesnost a dosah takových zbraňových systémů.

A jak ukazují konflikty, které probíhají ve světě 21. století, v nichž se až překvapivě intenzivně uplatňuje právě dělostřelectvo, takové vylepšování má stále smysl.

Projekt XM1155

Pěkným příkladem takového zlepšování, které právě probíhá, je projekt XM1155. Na tomto projektu pracují Raytheon Missiles & Defense, kteří jsou součástí společnost obranného průmyslu Raytheon, společně s nizozemskými Nederlandse Organisatie voor Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek (TNO).

Cílem tohoto projektu, jemuž U. S. Army udělila kontrakt v hodnotě 7,9 milionů dolarů, je vyvinout dělostřelecký projektil s ramjetovým pohonem. Takový projektil by měl přitom nabídnout významně větší dostřel již existujících dělostřeleckých systémů a zároveň by měl přesně zasáhnout zvolený cíl. Dělostřelecký projektil s ramjetovým pohonem by mohl doletět do vzdálenosti přes 100 kilometrů.

Bližší detaily o projektu nejsou příliš známé. Pokud ale jde o ramjetový pohon, tak to nejspíše znamená, že by takový dělostřelecký projektil měl být vystřelen z hlavně tradičním způsobem a pak by měl spustit ramjetový, čili náporový pohon.

Do spalovací komory pohonu by měl proudit vzduch, který se zde stlačí, přidá se k němu palivo, zažehne se, a spaliny unikající vysokou rychlostí pak vyvinou velký tah.

Podle Raytheonu by měly projektily XM155 fungovat v každém terénu a povětrnostních podmínkách, jak u pozemních, tak i námořních dělostřeleckých systémů.

Měly by být kompatibilní s dělostřelectvem používajícím standardní munici NATO ráže 155 milimetrů. Přesný zásah by měla této munici zajistit technologie Excalibur společnosti Raytheon, která využívá navádění pomocí GPS a laseru.

Diskuze (17) Další článek: Jako pivní sud. V laboratořích Oak Ridge chtějí pomocí 3D tisku vytvořit funkční jaderný reaktor

Témata článku: Technologie, Výzkum, Vojenství, USA, Armáda, Zbraně, NATO, TNO, Vzdálenost, Dělostřelecká munice, Munice, Dělostřelec, Spaliny, Projektil, Raytheon, Pohon, Dělostřelectvo, Dělostřelecký systém, Hlaveň, Projekt, DostřelVy a počítač: Kdy přejdete na Windows 11?
redakce
Windows 11Vy a počítačAnkety
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Anatomie kybernetické apokalypsy krok za krokem. Co se v pondělí stalo ve Facebooku?

Anatomie kybernetické apokalypsy krok za krokem. Co se v pondělí stalo ve Facebooku?

** Včera odpoledne Facebook postihl rozsáhlý výpadek ** Tentokrát jej experti pečlivě zmapovali ** Projdeme si ho krok za krokem a vysvětlíme jednotlivé etapy

Jakub Čížek
VýpadekFacebookSociální sítě
Jak zkrotit běžící procesy ve Windows? Našli jsme 7 nejlepších bezplatných nástrojů

Jak zkrotit běžící procesy ve Windows? Našli jsme 7 nejlepších bezplatných nástrojů

** V operačním systému Windows běží desítky procesů ** Pomocí k tomu určených nástrojů je můžete dostat pod kontrolu ** Našli jsme 7 nejlepších bezplatných aplikací

Karel Kilián
TipyNejlepší programyWindows
Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

** Vybrali jsme nejlepší programy pro úpravu fotek ve Windows ** Pokročilé grafické editory upraví fotografie k nepoznání ** Překvapivě použitelné jsou i aplikace na webu nebo dostupné zdarma

Karel Kilián
Grafický editorNejlepší programySoftware
Den D je tady, dnes vyšly Windows 11. Jak stáhnout instalační ISO?
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft