Zdraví | Koronavirus | Zvířata

Nová hrozba: Prasečí koronavirus dokáže nakazit lidi

  • Virus SADS-CoV přeskočil z netopýrů na prasata a může se rozšířit i mezi lidmi
  • Lidská imunitní obrana na něj nestačí
  • Zabírá proti němu remdesivir

Nové choroby přeskakují do lidské populace většinou ze zvířat. K těmto tzv. zoonosám se řadí třeba ptačí chřipka, ebola a nejnověji covid-19. Epidemiologové berou jako fakt, že další podobné choroby teprve přijdou. Novou chorobu může vyvolat i už známý původce.

Znepokojení vyvolává např. kmen SARS-CoV-2, který se rozšířil do dánských chovů norků a z těch se pak vrátil do lidské populace.  Už dříve pronikl SARS-CoV-2 do chovů norků ve Španělsku. Přeskoky virů vyvolávajících plicní infekce mezi lasicovitými šelmami, jako jsou fretky nebo norci, a člověkem, usnadňuje vysoká podobnost buněk jejich dýchacích traktů. 

Zcela novou koronavirovou epidemii by mohl rozpoutat prasečí koronavirus SADS-CoV. Za zkratkou se skrývá anglický termín „swine acute diarrhea syndrome coronavirus“ čili „prasečí konoravirus vyvolávající průjem“.

Virus je znám od roku 2016, kdy byl poprvé zachycen u prasat v Číně. Do chovů se dostal z netopýrů a u nakažených zvířat vyvolal závažná průjmová onemocnění, na která hynula především selata.

Nejnovější výzkum týmu vedeného Ralphem Baricem z University of North Carolina v Chapel Hill prokázal, že prasečí koronavirus je s to nakazit lidské plicní i střevní buňky. Studii Baricova týmu zveřejnil přední vědecký časopis Proceedings of the National Academy of Sciences.

Nová koronavirová pandemie na obzoru?

SADS-CoV se významně odlišuje od současné metly SARS-CoV-2 a nepodobá se ani předchozím nebezpečným koronavirům SARS a MERS. Rovněž nemá mnoho společného s koronaviry, s kterými už žijí lidé víceméně v příměří a souhrnně se označují jako HCoV („human coronavirus“ čili „lidský koronavirus“).

Baric a jeho spolupracovníci upozorňují na znepokojivou možnost, že se SADS-CoV „přelije“ z prasat do lidské populace. Předběžné laboratorní testy nevěští nic dobrého, protože buňky lidského imunitního systému si v nich s tímto virem neporadily.

 „Nelze odhadnout, zda by tento virus nebo jeho blízce příbuzný kmen mohl infikovat lidskou populaci. Široká škála hostitelů SADS-CoV spojená se schopností replikace v lidských plicních a střevních buňkách ale naznačuje potenciální riziko vzniku nákaz jak v populacích lidí, tak i  v populacích  zvířat,“ konstatuje Ralph Baric.

Jako pozitivní lze tedy brát snad jen zjištění, že antivirotikum remdesivir má na koronavirus SADS-CoV skutečně razantní účinky a zřejmě by proti chorobě vyvolané tímto virem dobře zabíralo. Aspoň zpočátku, než by se u léčených lidí vyvinuly kmeny viru s rezistencí. To by ale mohlo zajistit lidstvu čas na vývoj potřebné vakcíny.

Jak ale upozorňuje Ralph Baric, neměli bychom pouštět ze zřetele ani původní netopýří koronavirus, kterým se nakazila čínská prasata. Ten náleží do velmi pestré skupiny koronavirů HKU2, jež má své zástupce po celém světě. Nelze vyloučit, že některé jeho kmeny zvládnou infekci člověka bez toho, že by do lidské populace musely putovat přes prasata.

Na lehkou váhu nelze brát ani šíření viru prasečími populacemi. Vzhledem k tomu, jak závažná onemocnění virus u zvířat vyvolává, by došlo v chovech k hodně velkým škodám. Baric proto hledá pracoviště, které by jeho týmu pomohlo při vývoji vakcíny chránící prasata před nákazou. Očkování v chovech by snížilo riziko průniku viru SADS-CoV do lidské populace.

Diskuze (20) Další článek: Nový smartphone HONOR 10X láká dlouhou výdrží baterie i cenovkou

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, Výzkum, COVID-19, Zvířata, Medicína, Čína, Španělsko, Virus, Prase, Netopýr, Chapel Hill, Populace, Kmen, Lidská populace, Choroba, Chov


Určitě si přečtěte

Zanedlouho vyjde podzimní verze Windows 10. Podívejte se, co je nového
Vladislav Kluska
Fluent DesignAktualizaceWindows 10Operační systémy
DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
PythonHistorieProgramování
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 87

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Přehled: Kdo má nejlevnější internet VDSL? Jak jsou na tom veřejné IP a Terminátor?

Přehled: Kdo má nejlevnější internet VDSL? Jak jsou na tom veřejné IP a Terminátor?

** Srovnali jsme nabídku VDSL u 19 internetových poskytovatelů ** Ceny tarifů se liší i o stokoruny ** Různá je také nabídka doplňkových služeb

Lukáš Václavík | 44

Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Marek Lutonský
Rodokmen
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 35

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT