Nová japonská metoda zachycování uhlíku ze vzduchu má účinnost 99 % a je dvakrát rychlejší

Tým vědců vedený profesorem Seijim Yamazoem z Tokijské metropolitní univerzity vyvinul novou metodu přímého zachycování oxidu uhličitého ze vzduchu. Dle tiskové zprávy publikované na webu EurekAlert funguje s takřka neuvěřitelnou 99% účinností.

Svět přechází na čistší zdroje energie. Tento přechod je však zdlouhavý, a než bude v příštích několika desetiletích dokončen, budou se do atmosféry dál uvolňovat tuny oxidu uhličitého, což urychlí klimatické změny. K omezení množství oxidu uhličitého vypouštěného do atmosféry se proto používá celá řada strategií, jednou z nich je jeho zachycování.

Zachycování uhlíku z atmosféry

Při této metodě zachycování se oxid uhličitý extrahuje přímo ze vzduchu. Zachycený uhlík může být buď uložen v hlubokých geologických vrstvách, nebo využit při různých lidských činnostech, jako je zpracování potravin nebo výroba syntetických paliv, uvádí Mezinárodní energetická agentura (IEA) na svých internetových stránkách.

Existují dva hlavní způsoby zachycování uhlíku. Jeden je označován jako kapalinový a vzduch při něm prochází systémem s kapalinou, kde dochází k chemické reakci s roztokem a oxid uhličitý je v tomto roztoku zachycen.

Druhý využívá pevné sorpční filtry, jež reagují s oxidem uhličitým a vážou ho. Oba tyto systémy jsou reverzibilní, což znamená, že zachycený oxid uhličitý lze v případě potřeby uvolnit pomocí vysokých teplot a systémy je možné používat opakovaně.

Revoluční japonská metoda

Hlavní nevýhodou systémů pro zachycování uhlíku je jejich nedostatečná účinnost. Ačkoli se v současné době budují nebo zprovozňují rozsáhlé systémy na jeho zachycování, postupem času ztrácejí na účinnosti a jejich provoz je zatížen vysokými náklady.

Yamazoeho tým pracuje na systému separace pomocí kapalné a pevné fáze. V něm nejprve plyn probublává kapalným roztokem, avšak místo toho, aby se v něm zachytil, dochází k chemické reakci, takže zachycený uhlík z procesu vystupuje jako pevná látka. Vědci se při své práci zaměřili na použití kapalných aminových sloučenin a upravovali jejich strukturu tak, aby zvýšili rychlost a účinnost reakce.

Při použití sloučeniny zvané isoforon-diamin (IPDA) dosáhli účinnosti 99 % při koncentraci uhlíku 40 ppm (částic na jeden milion). Vědci tvrdí, že zachycený uhlík se vysráží jako kyselina karbamová (technicky jde o nejjednodušší aminokyselinu se vzorcem H2NCOOH) a rychlost této reakce je dvakrát rychlejší než u předních světových systémů pro zachycování uhlíku.

Zachycování uhlíku je v tomto systému snadné, ale stejně snadné je i jeho uvolňování. Sraženinu stačí zahřát na teplotu 60 stupňů Celsia, aby se oxid uhličitý uvolnil. Kapalinu lze poté znovu použít pro zachycování dalšího uhlíku. Výsledky výzkumu byly publikovány v odborném časopise ACS Environmental Au.

Diskuze (28) Další článek: Stratolaunch otestuje hypersonický Talon. Z největšího letadla světa může vypustit tři najednou

Témata článku: Japonsko, CO2, Ekologie, Klimatická změna, Atmosféra, Globální oteplování, Znečištění, Reakce, Účinnost, Vzduch, Zachycování, Oxid uhličitý, IEA, Metoda, Systém, Uhlík, VědecSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Pokročilá metoda zabezpečení mobilů mizí. Proč se přestal používat skener oční duhovky?

Pokročilá metoda zabezpečení mobilů mizí. Proč se přestal používat skener oční duhovky?

** Koronavirus na několik měsíců vyřadil z provozu skenery obličeje ** Měly problém u uživatelů s nasazenou rouškou ** Samsung měl už před lety vlastní řešení, které ale opouští

Martin Chroust
GalaxyOční skenerHistorie