Kometa C/2023 P1, kterou 12. srpna tohoto roku objevil japonský amatérský astronom Hideo Nišimura, vzbuzuje pozornost NASA i pozorovatelů oblohy. Ačkoli v současné době ještě není viditelná pouhým okem, může se tento stav brzy změnit. NASA totiž potvrdila, že jasnost komety od jejího objevu neustále roste. Dle posledních pozorování dosáhla magnitudy 5,9 a nadále se postupně zjasňuje.
„Bude kometa Nišimura viditelná i pouhým okem? Vzhledem k nepředvídatelnosti komet to nikdo nedokáže s jistotou říci, ale v současné době se to zdá být velmi pravděpodobné.“ uvádí na webu NASA Dan Bartlett. „Jak se kometa blíží ke Slunci, bude jistě dále zesilovat a počátkem září se možná stane objektem pozorovatelným pouhým okem.“
Omezené možnosti pozorování
Z hlediska pozorování je největším problémem skutečnost, že kometa bude tak úhlově blízko Slunce, že ji bude možné pozorovat pouze při jeho západu nebo východu. Časopis Cosmos Magazine uvádí, že se bude objevovat v souhvězdí Raka na obloze před úsvitem přibližně do 7. září. V polovině září se její viditelnost sníží, protože se přiblíží k intenzivnímu slunečnímu svitu.
Dle webu StarWalk.space by kometa měla 8. září dosáhnout magnitudy 4,9, což je dostatečná jasnost pro pozorování pouhým okem. Bude vidět několik hodin před svítáním v souhvězdí Lva. V následujících dnech bude ještě jasnější, protože dosáhne perihelia, ale také bude na obloze blíže ke Slunci, takže bude obtížnější ji spatřit.
Astronomové na základě dosavadních pozorování vypočítali dráhu komety v rámci sluneční soustavy. Zjistili, že se dostane ke Slunci na vzdálenost menší, než ve které obíhá planeta Merkur – 0,22 astronomické jednotky (tj. cca 33 milionů kilometrů). To by v konečném důsledku mohlo vést k rozpadu jejího jádra.
Kometa C/2023 P1 se pohybuje po silně excentrické („protáhlé“) eliptické dráze. Jeden oběh kolem Slunce jí trvá dlouhých 435 let, přičemž v nejvzdálenějším bodě je od naší ústřední hvězdy vzdálena přibližně 57 astronomických jednotek (tj. cca 8,5 miliardy kilometrů), tedy bezmála dvakrát dál než nejvzdálenější známá planeta Neptun.
Svým způsobem unikátní objev
Japonský amatérský astronom Hideo Nišimura objevil kometu na snímcích, které pořídil pomocí teleobjektivu 200 mm f/3 nasazeného na fotoaparátu Canon EOS 6D 12. srpna 2023, kdy se nacházela ve vzdálenosti 1,0 astronomické jednotky od Slunce (tj. byla od Slunce stejně daleko jako Země).
Následně ji našel také na snímcích, které exponoval předchozí noc. 15. srpna objev oficiálně potvrdilo Centrum pro malé planety a kometa byla pojmenována jako C/2023 P1 (Nišimura).
Písmeno C označuje neperiodickou kometu – komety tohoto typu pocházejí z Oortova oblaku a mohou proletět Sluneční soustavou pouze jednou nebo jim jeden oběh kolem Slunce trvá 200 až tisíce let. „2023 P1“ znamená, že byla objevena v roce 2023, v první polovině srpna a byla prvním takovým objektem objeveným ve stejném období.
Hideo Nišimura už v minulosti objevil dvě komety – v roce 1994 to byla C/1994 N1 (Nakamura-Nišimura-Machholz) a o sedm let později C/2021 O1 (Nišimura). Kromě nich si na své konto připsal také objev novy V6596 Sagittari.