Nová role pro letouny U2: tlumočení komunikace mezi F-22 a F-35

  • Letouny Lockheed U-2 „Dragon Lady“ dostaly nový úkol
  • Budou fungovat jako „tlumočníci“ pro F-22 Raptor a F-35 Joint Strike Fighter
  • Oba tyto bojové letouny mohou komunikovat se stroji stejného typu, ale s těmi druhými nikoliv

Letouny Lockheed U-2 „Dragon Lady“ patří k nejstarším v americkém letectvu. První stroje tohoto typu létaly už v roce 1955. To ale neznamená, že by už U-2 nebyly užitečné. Naopak. U. S. Air Forces jim teď přidělilo nový úkol. Budou fungovat jako komunikační uzel pro letouny F-22 Raptor a F-35 Joint Strike Fighter.

Oba dva tyto letouny náležejí k nejvíce pokročilým bojovým letounům světa. Když si je ale americké letectvo pořizovalo, tak u toho nejspíš moc nepřemýšleli. Jak F-22 tak i F-35 mají specifické komunikační systémy. Mohou komunikovat se stroji stejného typu, ale s těmi druhými nikoliv. Tím vznikla potřeba zapojení dalšího stroje, který by fungoval jako „tlumočník“ mezi letouny F-22 a F-35.

Nejde přitom o komunikaci mezi piloty. S tou není problém. Jde o to, že F-22 i F-35 mají k dispozici pokročilé datalinky, díky nimž mohou vysílat data a také data přijímat. Oba tyto stroje byly navrženy k operacím ve vzdušném prostoru protivníka. Jejich datalinky jsou zabezpečené, aby neprozradily skutečnou polohu letounu.

Letouny F-22 jsou vybaveny systémem Intra-Flight Data Link (IFDL) a letouny F-35 zase systémem Multifunctional Advanced Data Link (MADL). Oba jsou výkonné, ale navzájem si nerozumí. Ve velkých bojových misí létají F-22 a F-35 často společně, takže jejich komunikační problémy mohou představovat významnou komplikaci.

U-2 v roli tlumočníka

U.S. Air Force o tomto problému vědí již delší dobu a snaží se ho řešit. Teď navrhli řešení, které spočívá v zapojení letounů U-2. Budou přijímat data od letounů F-22 a F-35 a budou jim také data posílat. A také je budou posílat pozemním operátorům.

Propojení letounů F-22 a F-35 pomocí komunikačních uzlů U-2 umožní například to, že F-22, které došly rakety, pošle údaje o protivníkově střele s plochou dráhou letu letounu F-35 s plnou výzbrojí. Ten pak může zasáhnout a střelu s plochou dráhou letu zneškodnit.

Projekt komunikačních uzlů U-2 zapadá do snah Pentagonu vytvořit v amerických ozbrojených silách hustou síť propojených jednotek, podpory a zbraňových systémů. Tato síť by měla všem zúčastněným umožnit rychle komunikovat a sdílet data.

Diskuze (11) Další článek: Spekulace: Microsoft odpískal vývoj Windows 10X a soustředí se na běžné Desítky

Témata článku: Technika, Vojenství, USA, Letadla, Létání, Komunikace, Armáda, Pentagon, MADL, Nový úkol, Letoun, Tlumočení, Nová role, Stroj, TlumočníkStartovní trailer na sbírku Uncharted: Legacy of Thieves láká do akce
Michal Maliarov
UnchartedVideo
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Cyberpunku 2077 se podařilo na Steamu dostat na přední příčky prodejnosti

Cyberpunku 2077 se podařilo na Steamu dostat na přední příčky prodejnosti

Zpackaný start nezabránil Cyberpunku slavit úspěch.

Michal Maliarov
Cyberpunk 2077SteamByznys
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Nová varianta koronaviru SARS-CoV-2 odhalená ve Francii má ještě více mutací než omikron

Nová varianta koronaviru SARS-CoV-2 odhalená ve Francii má ještě více mutací než omikron

** Ve Francii odhalili novou variantu koronaviru SARS-CoV-2 ** Byla označena B.1.640.2 a zatím nemá žádné jméno ** Dle vědců má celkem 46 mutací v „atypické kombinaci“

Karel Kilián
SARS-CoV-2Mutace