Nová Škoda Fabia má efektní kapličku, českou vlajku na dveřích a pět nových vychytávek Simply Clever

Chcete si o nové Fabii čtvrté generace přečíst jako o autu? Jděte se podívat ke kolegům na AutoRevue.cz. My se na ni už tradičně podíváme jako na gadget. V tomto směru vlastně nepřináší nic zásadně nového, jen posouvá už známé prvky výbavy do nižších cenových pater.

Má integrovanou eSIM, takže je neustále online. Poprvé u Fabie můžete připlatit za digitální kokpit. Přístrojový štít v kapličce za volantem je klasický velký jako má Kamiq a Scala, ne malinký jako má Enyaq iV. Středový panel má tři úhlopříčky: 6,5" a 8" mají i fyzické ovladače, vrcholný 9,2" displej je plně dotykový, dá se ovládat gesty (třeba přepínání stanic rádia) a nechybí mu ani hlasová asistentka Laura. Pro ukládání multimédií slouží integrovaný SSD o kapacitě 64 GB. Uživatelské prostředí infotainmentu vychází ze zmíněných starších modelů Kamiq a Scala.

Co umí Laura? Podrobili jsme ji praktické zkoušce:

Na palubě můžete mít až pět USB-C konektorů, jeden přímo ve vnitřním zpětném zrcátku, což se hodí třeba pro napájení palubní kamery. Připlatit si můžete za box pro bezdrátové nabíjení smartphonů. Jedním z prvků známých z Octavie či Enyaqu jsou odkládací kapsy na mobily na zadní straně opěradel předních sedadel.

mobilní telefony na zadní straně opěradel předních sedadel

Už základní výbava Ambition obsahuje hlavní LED světlomety, přední mlhovky, MaxiDot (základní palubní počítač mezi klasickými budíky), SmartLink včetně bezdrátového Apple CarPlay a Android Auto, asistent udržování jízdního pruhu, asistent rozpoznání únavy, nastavitelný omezovač rychlosti, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, manuální klimatizaci, vyhřívaných zrcátek, 6,5" infotainment Swing s digitálním radiem a 4 reproduktory.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nový interiér je plný zajímavých detailů.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Velkou středovou obrazovku už známe z modelů Kamiq a Scala. Digitální přístrojový štít má několik konfigurovatelných layoutů.

Snad jediné, co uvnitř zůstalo z minulé generace, je klasická mechanická ruční brzda. Zajímavé je, že Škoda Fabia IV počítá pouze s benzinovými motory. Žádná nafta, ale také žádná elektrifikace – ani hybridní, natož kompletní.

Simply Clever

Chybět nemohou doplňky Simply Clever, tisková zpráva jich tentokrát napočítala až 43 v závislosti na výbavě. Nechybí klasika v podobě škrabky na led ve víčku palivové nádrže s měřítkem pro kontrolu výšky dezénu pneumatik, nebo deštník ve dveřích řidiče.

Klepněte pro větší obrázek

Pět prvků je zcela nových:

  1. Odkládací schránka ve středové konzole dostala nový upevňovací klip pro kreditku či parkovací lístek a gumičku na uchycení tužky.
  2. Nový je odnímatelný držák nápojů mezi předními sedadly.
  3. Také cestující vzadu dostali novou odkládací schránku. Umístí se mezi středovou konzolu a zadní sedadla a sama se přichytí.
  4. Na přání je pružná schránka na boku zavazadlového prostoru, kterou lze roztáhnout na uchycení větších předmětů.
  5. Sluneční clona pro panoramatickou střechu, lze složit pod kryt zavazadlového prostoru. Zrovna tenhle prvek za příliš chytrý nepovažuji, jiná auta clonu zasouvají do stropu.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ani u čtyřkové Fabie nechybí vychytávky Simply Clever. Pět jich je zcela nových.
Diskuze (58) Další článek: Kruh se uzavřel. K výrobě čipů AMD Epyc firma TSMC používá čipy AMD Epyc

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,