Nová tajuplná „sonická zbraň“ Číny: Co je vlastně zač?

  • Čínští vědci prý vyvinuli novou sonickou zbraň
  • Ta u zasažených osob vyvolává extrémně nepříjemné pocity
  • Co je vlastně zač?

Čína nedávno zveřejnila, že vědci Technického institutu fyziky a chemie Čínské akademie věd vyvinuli novou sonickou zbraň. Podle dostupných informací toto zařízení „soustředí vlny zvuku o nízké frekvenci“, aby vyvolaly u zasažených osob „extrémně nepříjemné pocity, s vibracemi ušních bubínků, očních bulev, žaludku, jater a mozku“. Detaily o nové zbrani a jejích možnostech ale nejsou zatím známé.

Jak uvedl The South China Morning Post, nové zařízení nemá žádné zásadní pohyblivé části. Údajně jeho provoz zajišťuje nádoba tvaru válce, která obsahuje inertní plyn. Když se tato nádoba zahřeje, tak začnou částice plynu vibrovat a sonická zbraň vydává hluboký a monotónní zvuk.

Podle komentátorů jde pravděpodobně o infrazvuk, tedy zvuky o frekvenci nižší než 20 Hz, které jsou pro lidské ucho za normálních okolností neslyšitelné. Podle amerického národního institutu National Institute of Health (NIH) může infrazvuk po zásahu lidského vnitřního ucha a dalších orgánů vyvolat například závratě, pocity nerovnováhy, velmi nepříjemné pocity, dezorientaci, nevolnost, zvracení a křeče.

Něco jako LRAD

Spojené státy a jejich spojenci již mají ve vybavení svých ozbrojených a policejních sil zařízení známá jako LRAD (Long Range Acoustic Device), které je možné použít k nesmrtícím útokům proti davu. Zařízení LRAD, jejichž snímky si můžete prohlédnout v naší galerii, používají zvuk podobně jako čínská „sonická zbraň“.

V jejich případě jde ale o vysílání hlasitého vysokofrekvenčního zvuku na frekvenci 2,5 kHz a nikoliv o infrazvuk. Podle svědků, kteří to zažili na vlastní kůži, ale není ani zásah zvukem zařízení LRAD rozhodně nic příjemného. Prý je to jako když vám chce prasknout hlava a mozek máte v míse plné třesoucího se želé.

Čína popisuje svou sonickou zbraň jako něco ve tvaru pušky, co má pažbu, hlaveň a spoušť. Čínské úřady prý nedávno schválily masovou výrobu těchto sonických zbraní a doporučily, aby se zbraň co nejdříve stala součástí vybavení příslušných jednotek.

Sonická zbraň byla podle Číny vyvinuta ve spolupráci s policejními a vojenskými odborníky. Pravděpodobně ji dostane k dispozici čínské četnictvo (People's Armed Police), a také armáda (People's Liberation Army), jako nesmrtící zbraň proti demonstrantům a pro podobné účely.

Ilustrační titulní foto: Army.mil

Diskuze (25) Další článek: OrCam MyEye 2: Možná nejsmysluplnější rozšířená realita, která je dnes na trhu

Témata článku: Technologie, Vojenství, USA, Čína, Zbraně, Zvuk, Armáda, Čínský vědec, Cin, LRA, Součást vybavení, Frekvence, Zařízení, Čínská akademie věd, Nepříjemný pocit, National Institute, Hlaveň, NevolnostSamsung něco chystá. Má novou ochrannou známku XISO-CELL, můžeme tak vyhlížet novou generaci foťáků

Samsung něco chystá. Má novou ochrannou známku XISO-CELL, můžeme tak vyhlížet novou generaci foťáků

** Samsung má novou ochrannou známku pro mobilní foťáky ** XISOCELL má být nový generace mobilních fotočipů ** Jako první by se měla ukázat u řady Galaxy S23

Martin Chroust
200 MpxISOCELLFotočipy
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2