Čína | Zbraně

Nová tajuplná „sonická zbraň“ Číny: Co je vlastně zač?

  • Čínští vědci prý vyvinuli novou sonickou zbraň
  • Ta u zasažených osob vyvolává extrémně nepříjemné pocity
  • Co je vlastně zač?

Čína nedávno zveřejnila, že vědci Technického institutu fyziky a chemie Čínské akademie věd vyvinuli novou sonickou zbraň. Podle dostupných informací toto zařízení „soustředí vlny zvuku o nízké frekvenci“, aby vyvolaly u zasažených osob „extrémně nepříjemné pocity, s vibracemi ušních bubínků, očních bulev, žaludku, jater a mozku“. Detaily o nové zbrani a jejích možnostech ale nejsou zatím známé.

Jak uvedl The South China Morning Post, nové zařízení nemá žádné zásadní pohyblivé části. Údajně jeho provoz zajišťuje nádoba tvaru válce, která obsahuje inertní plyn. Když se tato nádoba zahřeje, tak začnou částice plynu vibrovat a sonická zbraň vydává hluboký a monotónní zvuk.

Podle komentátorů jde pravděpodobně o infrazvuk, tedy zvuky o frekvenci nižší než 20 Hz, které jsou pro lidské ucho za normálních okolností neslyšitelné. Podle amerického národního institutu National Institute of Health (NIH) může infrazvuk po zásahu lidského vnitřního ucha a dalších orgánů vyvolat například závratě, pocity nerovnováhy, velmi nepříjemné pocity, dezorientaci, nevolnost, zvracení a křeče.

Něco jako LRAD

Spojené státy a jejich spojenci již mají ve vybavení svých ozbrojených a policejních sil zařízení známá jako LRAD (Long Range Acoustic Device), které je možné použít k nesmrtícím útokům proti davu. Zařízení LRAD, jejichž snímky si můžete prohlédnout v naší galerii, používají zvuk podobně jako čínská „sonická zbraň“.

V jejich případě jde ale o vysílání hlasitého vysokofrekvenčního zvuku na frekvenci 2,5 kHz a nikoliv o infrazvuk. Podle svědků, kteří to zažili na vlastní kůži, ale není ani zásah zvukem zařízení LRAD rozhodně nic příjemného. Prý je to jako když vám chce prasknout hlava a mozek máte v míse plné třesoucího se želé.

Čína popisuje svou sonickou zbraň jako něco ve tvaru pušky, co má pažbu, hlaveň a spoušť. Čínské úřady prý nedávno schválily masovou výrobu těchto sonických zbraní a doporučily, aby se zbraň co nejdříve stala součástí vybavení příslušných jednotek.

Sonická zbraň byla podle Číny vyvinuta ve spolupráci s policejními a vojenskými odborníky. Pravděpodobně ji dostane k dispozici čínské četnictvo (People's Armed Police), a také armáda (People's Liberation Army), jako nesmrtící zbraň proti demonstrantům a pro podobné účely.

Ilustrační titulní foto: Army.mil

Diskuze (25) Další článek: OrCam MyEye 2: Možná nejsmysluplnější rozšířená realita, která je dnes na trhu

Témata článku: Technologie, USA, Vojenství, Čína, Armáda, Zvuk, Zbraně, Čínská akademie věd, Čínský vědec, Zařízení, Frekvence, Nepříjemný pocit


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29