Nová Tesla Model S a Model X: auta přišla o kulatý volant a mají delší dojezd

Elektromobily Tesla Model S a Model X se už několik let vyrábějí bez vizuálních změn, výrobce jen postupně vylepšoval vnitřní techniku a hlavně software. Nyní ale přišel čas na plnohodnotnou modernizaci neboli facelift. Zvenku se auta sice až tak moc nezmění, ale obrovské změny se odehrají uvnitř. 

Displeje a pohodlí

Okamžitě upoutá pozornost volant. Obě auta přicházejí o klasický kulatý věnec a před řidičem je volant podobný tomu, jaký měl seriálový K.I.T.T. Jak se s takovým volantem bude tzv. ručkovat? Tesla možná už moc nepočítá s tím, že byste museli s volantem až tak pracovat. Auto umí samo řídit i samo zaparkovat. Volant si vezmete do ruky jen tak pro kontrolu nebo jen na úsecích, kde vás to bude bavit, a k tomu zjednodušený ovladač bude stačit. Výhodu má bezesporu v tom, že lépe uvidíte na provozní displej.

Displeje, to jsou další silně dominantní prvky interiéru – jeden menší je tedy nad volantem, ale hlavní palubní displej se 17" obrazovkou zůstává uprostřed. Už však není orientován na výšku, ale na šířku. A aby to děti neměly na koukání daleko, přibyl ještě 8" displej pro cestující na zadních sedadlech. Vizuální zážitky pak mohou doplnit ty akustické - přepracovaný audiosystém má 22 reproduktorů a aktivní potlačení okolního hluku. 

Aktualizováno: kulatý volant je stále ve hře

Na webu Tesly byla v rámci konfigurátoru objevena fotografie, která ukazuje interiér nového Modelu S s běžným, kulatým volantem. Tato volba sice není aktuálně v konfigurátoru možná a fotografie již z webu zmizela, ale je zjevné, že je na kulaté volanty Tesla připravena. Možná je zařadí jako volitelnou výbavu později, pokud by se nový volant ukázal jako častá záminka pro zamítnutí nákupu u potenciálních zákazníků. Anebo pokud by Tesla měla problém s homologací.

Klepněte pro větší obrázek

Další zajímavostí je fakt, že na displeji Tesly bude možné hrát největší herní hit poslední doby – Cyberpunk 2077. Pochlubil se tím sám Elon Musk na Twitteru. Když budete čekat na dobíjení, nudit se evidentně nebudete. 

Klepněte pro větší obrázek

Pod hlavním displejem jsou dvě šachty na mobilní telefony s bezdrátovým dobíjením, k dispozici je také všem pasažérům konektor USB-C pro dobíjení. Telefonem bude možné auta i odemykat, podobně jako to už umí mladší modely 3 a Y. Vylepšena jsou dále například sedadla, která vepředu i vzadu nabídnou vyhřívání i odvětrávání. 

Klepněte pro větší obrázek 
Nový Model X od Tesly. Také ten dostal zvláštní volant a další inovace

Prvky interiéru jsou pro oba modely de facto stejné a liší se akorát prostornost v závislosti na tom, zda sedíte v sedanu nebo SUV. Tesla sdílením dílů ušetří na výrobě. Je to podobné jako v případě menších mladších modelů 3 a Y, které rovněž mají mnoho společného. 

Přes 840 km na jedno nabití

Venkovní mezigenerační změny jsou jen minimální, lehce se změnilo tvarování nárazníků a ozdobné lišty už nejsou chromované, ale černé. 

Změny se ale dále objevily v nabídce verzí. Základem pro Model S je nově verze Long Range s pohonem dvěma motory, dojezdem 663 km a zrychlením z nuly na sto za 3,2 s. Stojí 2,5 milionu korun. Za příplatek jsou na výběr dvě verze se třemi elektromotory označené Plaid a Plaid+. Vrcholná verze Plaid+ za 3,8 milionu korun zrychlí na stovku za 2,1 s a na jedno nabití údajně urazí přes 840 km.

Model Y se nyní nabízí ve dvou verzích. Základní Long Range se dvěma elektromotory za 2,8 milionu korun ujede až 580 km a zrychlí za 3,9 s. Příplatková verze Plaid za 3,3 milionu dostane tři motory a slibuje zrychlení na stovku za 2,6 s a dojezd 547 km. 

Nové verze aut už jsou k objednání na webu výrobce, první dodávky budou uspokojeny už během února (doplněno: únorový termín platí pro USA, v Česku budou nové Tesly až od září).

Diskuze (58) Další článek: Google zablokoval přehrávač videí českého vývojáře. Vadila mu podpora titulků ve formátu ASS

Témata článku: Elektromobily, Tesla Motors, Tesla, Automobily, Enyaq iV, Verze, Plaid, Elektromotor, Volant, Displej, Plaid +, Dojezd, TES, Dlouhý dojezd, Long Range, Zaparkovat, Model, ObjednáníSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
WhatsApp letos zmizí z některých telefonů. Už brzy jej nespustíte na starších Androidech a iPhonech

WhatsApp letos zmizí z některých telefonů. Už brzy jej nespustíte na starších Androidech a iPhonech

** Široce rozšířený WhatsApp brzy odstřihne starší stroje ** Řada přijde na staré iPhony a Androidy ** Nejdříve se s WhatsAppem rozloučí pátá generace iPhonů...

Martin Miksa
Operační systémyWhatsAppSociální sítě
Jak na iPhonu zkrotit otravné notifikace. Můžete je skrýt, změnit nebo odložit

Jak na iPhonu zkrotit otravné notifikace. Můžete je skrýt, změnit nebo odložit

** Nebuďte otrokem notifikací na iPhonu ** Systém nabízí jejich pokročilou správu a nastavení ** Zobrazit se mohou jen ty, které chcete a kdy chcete

Martin Miksa
Jak...iPhone
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje