Oblečení, které se dokáže samo přizpůsobit teplotě okolního prostředí? Ani to už by brzy nemuselo být sci-fi. Odborníci z University of Maryland (UMD) totiž vyvinuli tkaninu, která to umožňuje. Jejich výzkum byl publikován v prestižním magazínu Science.
Touto tkaninou v horkých a vlhkých podmínkách prochází více tepla, zatímco ve studenějších a sušších podmínkách se jeho únik naopak snižuje. Jak je to možné?
Odpověď na tuto otázku se ukrývá ve struktuře základní příze. Její vlákna byla vyrobena ze dvou různých syntetických materiálů potažených uhlíkovými nanotrubicemi. Když se tkanina dostane do kontaktu s vodou (například potem), jeden materiál ji absorbuje a druhý odpuzuje.
V důsledku toho dochází k deformaci vláken, která způsobuje dvě věci. Za prvé se otevřou póry v tkanině, což má slabý chladící efekt. Za druhé to modifikuje elektromagnetickou vazbu mezi výše zmíněnými uhlíkovými nanotrubicemi, což je nejdůležitější. Tímto způsobem se totiž mění způsob, jakým tkanina interaguje s infračerveným zářením – buď je blokováno, nebo ne.
„Lidské tělo je perfektní radiátor. Rychle vydává teplo. Historicky jediný způsob, jak tento radiátor regulovat, je vzít si oblečení nebo ho naopak sundat. Ale tato tkanina je skutečný obousměrný regulátor,“ uvedl profesor fyziky Min Ouyang z UMD.
Co se týče případné komercializace, ta by podle badatelů nemusela být nijak složitá. Potřebné materiály jsou snadno dostupné a potah z nanotrubic lze vytvořit během jakéhokoliv standardního procesu barvení.