Nová vakcína navozuje imunitní reakci proti syntetickým kanabinoidům

  • Nová americká vakcína navodí imunitní reakci proti širokém spektru nebezpečných syntetických drog
  • Bude pomáhat při léčbě závislosti a při předávkování
  • Mohla by napomoci v boji s drogami, které se v posledních dvaceti letech šíří po celém světě

Syntetické kanabinoidy se připravují laboratorně, ale vážou se v nervovém systému člověka na stejné receptory jako přírodní delta-9-tetrahydrokanabinol čili THC z marihuany. Po chemické stránce nemají s THC mnoho společného. Často se jimi stříkají nejrůznější sušené byliny a ty se pak kouří podobně jako marihuana. Distribuují se ale také v kapalné formě a pak se vdechují jejich páry stejně, jako je tomu u náplní do e-cigaret.

Na ilegálním trhu s drogami se syntetické kanabinoidy objevily ve významnějším množství počátkem 21. století a jejich spotřeba od té doby neustále roste. Zdravotní rizika spojená s užíváním syntetických kanabinoidů vyplývají z jejich silné afinity ke kanabinoidním receptorům.

Účinky jsou razantnější než u marihuany a vzniká na ně silná závislost. Hrozbu představuje i nechtěné nebo i úmyslné znečištění drogy jinými látkami.  V roce 2018 např. někteří výrobci syntetických kanabinoidů v USA přidávali do drogy brodifakum, vysoce toxickou bromovanou organickou sloučeninu snižující srážení krve.

Jde o jeden z nejpoužívanějších jedů na hubení potkanů a dalších zvířecích škůdců.  Výrobci syntetických kanabinoidů se domnívali, že brodifakum prodlouží trvání účinků drogy. Někdy se syntetické kanabinoidy míchají s jinými drogami, např. fentanylem.

Tým vedený americkým chemikem Kimem D. Jandou ze Scripps Research nyní publikoval v prestižním vědeckém časopise JACS výsledky výzkumu vedoucího ke vzniku léčebné vakcíny. Ta vyváže syntetické kanabinoidy a zabrání jim ve vazbě na receptory. Jak ukázaly testy, funguje vakcína i v případě, že se kanabinoid dostane do organismu vdechováním přes tkáň plic.

„Účinky syntetických kanabinoidů jsou nepředvídatelné a někdy dokonce fatální,“ říká o těchto drogách Kim Janda. „Léčba závislosti na syntetických kanabinoidech je obtížná. Vážné problémy představuje i jejich předávkování.“

Vakcína zahání návyk

Kim Janda má s vývojem vakcín proti drogám poměrně bohaté zkušenosti. V jeho laboratoři už vznikly vakcíny proti kokainu, fentanylu a heroinu. Vakcína má proti jakýmkoli jiným lékům tu hlavní výhodu, že se podá jednorázově a účinek je dlouhodobý. Závislý člověk tedy není nucen užívat lék denně. S tím mají narkomani často problém a jakmile léčbu vysadí, riziko, že znovu upadnou do závislosti raketově roste.

Od předchozích očkovacích látek se nová vakcína liší tím, že je tvořená celou řadou různých antigenů napodobujících rozličné syntetické kanabinoidy. Reakce imunitního systému je proto komplexní a vzniká při ní široké spektrum tzv. neutralizujících protilátek. Ty pak syntetické kanabinoidy vyvážou a zabrání jim ve vazbě na receptory

Vedle injekční formy vyvinul Jandův tým také inhalační formu očkovací látky. Slibuje si od ní, že ji lidé léčení ze závislosti snáze akceptují. Pokusy na laboratorních myších prokázaly, že vakcína neutralizuje i poměrně vysokou dávku syntetických kanabinoidů a její účinek nebude snadné „přetlouct“.

„Konečným cílem je zajistit dlouhodobou ochranu pro ty, kdo se potýkají s užíváním těchto návykových látek,“ říká Kim Janda.

Diskuze (22) Další článek: Zahnuté displeje a šišatý volant. BMW ukázalo interiér svých budoucích aut

Témata článku: , , , , , , ,