Nová vakcína navozuje imunitní reakci proti syntetickým kanabinoidům

  • Nová americká vakcína navodí imunitní reakci proti širokém spektru nebezpečných syntetických drog
  • Bude pomáhat při léčbě závislosti a při předávkování
  • Mohla by napomoci v boji s drogami, které se v posledních dvaceti letech šíří po celém světě

Syntetické kanabinoidy se připravují laboratorně, ale vážou se v nervovém systému člověka na stejné receptory jako přírodní delta-9-tetrahydrokanabinol čili THC z marihuany. Po chemické stránce nemají s THC mnoho společného. Často se jimi stříkají nejrůznější sušené byliny a ty se pak kouří podobně jako marihuana. Distribuují se ale také v kapalné formě a pak se vdechují jejich páry stejně, jako je tomu u náplní do e-cigaret.

Na ilegálním trhu s drogami se syntetické kanabinoidy objevily ve významnějším množství počátkem 21. století a jejich spotřeba od té doby neustále roste. Zdravotní rizika spojená s užíváním syntetických kanabinoidů vyplývají z jejich silné afinity ke kanabinoidním receptorům.

Účinky jsou razantnější než u marihuany a vzniká na ně silná závislost. Hrozbu představuje i nechtěné nebo i úmyslné znečištění drogy jinými látkami.  V roce 2018 např. někteří výrobci syntetických kanabinoidů v USA přidávali do drogy brodifakum, vysoce toxickou bromovanou organickou sloučeninu snižující srážení krve.

Jde o jeden z nejpoužívanějších jedů na hubení potkanů a dalších zvířecích škůdců.  Výrobci syntetických kanabinoidů se domnívali, že brodifakum prodlouží trvání účinků drogy. Někdy se syntetické kanabinoidy míchají s jinými drogami, např. fentanylem.

Tým vedený americkým chemikem Kimem D. Jandou ze Scripps Research nyní publikoval v prestižním vědeckém časopise JACS výsledky výzkumu vedoucího ke vzniku léčebné vakcíny. Ta vyváže syntetické kanabinoidy a zabrání jim ve vazbě na receptory. Jak ukázaly testy, funguje vakcína i v případě, že se kanabinoid dostane do organismu vdechováním přes tkáň plic.

„Účinky syntetických kanabinoidů jsou nepředvídatelné a někdy dokonce fatální,“ říká o těchto drogách Kim Janda. „Léčba závislosti na syntetických kanabinoidech je obtížná. Vážné problémy představuje i jejich předávkování.“

Vakcína zahání návyk

Kim Janda má s vývojem vakcín proti drogám poměrně bohaté zkušenosti. V jeho laboratoři už vznikly vakcíny proti kokainu, fentanylu a heroinu. Vakcína má proti jakýmkoli jiným lékům tu hlavní výhodu, že se podá jednorázově a účinek je dlouhodobý. Závislý člověk tedy není nucen užívat lék denně. S tím mají narkomani často problém a jakmile léčbu vysadí, riziko, že znovu upadnou do závislosti raketově roste.

Od předchozích očkovacích látek se nová vakcína liší tím, že je tvořená celou řadou různých antigenů napodobujících rozličné syntetické kanabinoidy. Reakce imunitního systému je proto komplexní a vzniká při ní široké spektrum tzv. neutralizujících protilátek. Ty pak syntetické kanabinoidy vyvážou a zabrání jim ve vazbě na receptory

Vedle injekční formy vyvinul Jandův tým také inhalační formu očkovací látky. Slibuje si od ní, že ji lidé léčení ze závislosti snáze akceptují. Pokusy na laboratorních myších prokázaly, že vakcína neutralizuje i poměrně vysokou dávku syntetických kanabinoidů a její účinek nebude snadné „přetlouct“.

„Konečným cílem je zajistit dlouhodobou ochranu pro ty, kdo se potýkají s užíváním těchto návykových látek,“ říká Kim Janda.

Diskuze (22) Další článek: Zahnuté displeje a šišatý volant. BMW ukázalo interiér svých budoucích aut

Témata článku: Zdraví, Výzkum, Očkování, Vakcinace, Drogy, JACS, AFIŠest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

**Pro Mastodon existuje řada klientů třetích stran. **Část z nich napodobuje TweetDeck, jeden zase Slack. **Mastodon 3.11 For Workgroups míří na uživatele Windows 95.

Petr Urban
MastodonSociální sítěSoftware
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět