Nová vakcína proti rakovině, která sestává z imunoterapeutického léku a chemikálie zvyšující jeho efektivitu, zaznamenala skvělý úspěch – během nové studie pomohla k uzdravení 100 % myší trpících melanomem.
„Tato koterapie poskytla úplnou odpověď – léčebnou odpověď – při léčbě melanomu. Stejně jako vakcína může vytrénovat tělo k boji s vnějšími patogeny, tato vakcína trénuje imunitní systém, aby šel po nádoru,“ uvedl jeden z badatelů, Dale Boger ze Scripps Research Institute.
Boger a jeho kolegové nejprve s doslova mravenčí pílí analyzovali cca 100 000 sloučenin. Nakonec našli látku známou jako Diprovocim, která se váže na jistý imunitní receptor a to jak u myší, tak u lidí.
Při následném testu tým pracoval se skupinou myší s agresivní formou melanomu. Genetické inženýrství umožnilo ke studiu imunitní odpovědi využít marker zvaný ovalbumin, který působí jako antigen (vyvolává imunitní odpověď hostitele).
Pokusná zvířata byla rozdělena do celkem tří skupin po osmi jedincích. Myšky z první skupiny dvakrát dostaly imunoterapeutický lék anti-PD-L1 plus výše zmíněný ovalbumin, myšky ze druhé skupiny trojkombinaci anti-PD-L1, ovalbuminu a Divoprocimu a myšky ze třetí skupiny anti-PD-L1, ovalbumin a kamenec (i ten aktivuje imunitní systém, ale jiným způsobem než Divoprocim).
Po 54 dnech trvání experimentu míra přežití v první skupině činila 0 %, míra přežití ve třetí skupině 25 % a míra přežití ve druhé skupině ohromujících 100 %. Účinky navíc přetrvaly i poté, co již rakovina byla eliminována: když se vědci u myší, kterým byl podán Divoprocin, snažili nádory obnovit, nedařilo se jim to. „Zvíře je proti tomu již očkované,“ konstatoval Boger.