Nová varianta koronaviru SARS-CoV-2 odhalená ve Francii má ještě více mutací než omikron

  • Ve Francii odhalili novou variantu koronaviru SARS-CoV-2
  • Byla označena B.1.640.2 a zatím nemá žádné jméno
  • Dle vědců má celkem 46 mutací v „atypické kombinaci“

Zatímco svět čelí prudce rostoucí vlně nakažených koronavirem SARS-CoV-2 B.1.1.529, označovaným jako omikron, v jižní Francii odhalili novou variantu. Ta aktuálně nemá žádné jméno – pouze označení B.1.640.2. Zatím nevíme, jak je nebezpečná, a dokonce ani to, odkud pochází.

První případy nově identifikované varianty byly zjištěny odborníky z infekčního centra IHU Méditerranée v Marseille – proto je někdy označována jako „varianta IHU“. Celkem 13 pacientů z obce Forcalquier v jihofrancouzském regionu Alpes-de-Haute-Provence bylo pozitivně testováno na covid-19 s následným potvrzením této mutace.

Co víme o nové variantě?

Předpokládá se, že prvním případem byl očkovaný muž, který se vrátil na jih Francie z Kamerunu. V následujících dnech po příjezdu se u něj projevily příznaky onemocnění covid-19, test pak prokázal, že se nakazil variantou B.1.640.2. Tento člověk pak údajně nakazil dalších dvanáct lidí. Ve čtvrtek 6. ledna ohlásila první případ nákazy touto mutací laboratoř fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Varianta B.1.640.2 má dle preprintové studie, která dosud nebyla recenzována, celkem 46 mutací v „atypické kombinaci“. Pro srovnání: omikron, který v následujících dnech převezme otěže po dosud dominující deltě, má 26 unikátních mutací, zatímco delta jich měla jen 10.

V nové variantě koronaviru se nacházejí dvě již známé mutace spike proteinu N501Y a E484K. Mutace N501Y byla zjištěna již u varianty alfa a způsobuje, že se patogen silněji váže na lidské buňky, a tím se snadněji šíří v těle. E484K je jednou z takzvaných únikových mutací, která se nachází přímo v hrotu, a pravděpodobně snižuje účinnost vakcín proti covidu-19.

Epidemiologové a virologové na celém světě se obávají především změn ve spike proteinu, protože hraje významnou roli v tom, jak tělo virus detekuje a reaguje na něj. Lidský imunitní systém pracuje tak, aby rozpoznával a bránil se určitým spike proteinům. Pokud jsou aminokyseliny v bílkovině změněny nebo odstraněny, je pro organismus mnohem obtížnější se proti viru bránit a bojovat s ním.

Ostře sledovaná varianta

Co však tyto mutace znamenají a zda je nová varianta koronaviru B.1.640.2 skutečně nakažlivější než původní virus SARS-CoV-2, nelze zatím s jistotou říci. V tuto chvíli nemají vědci dostatek údajů a kvůli malému počtu případů nelze činit jakékoli závěry.

Na rozdíl od delty a omikronu, které Světová zdravotnická organizace (WHO) rychle označila za „varianty vzbuzující obavy“, to, co víme o mutaci B.1.640.2, zatím nestačí k tomu, aby to ve vědecké komunitě vyvolalo vážnější starosti. 22. listopadu proto byla označena pouze jako „sledovaná varianta“ s tím, že se šíří mnohem pomaleji než omikron a nepředstavuje důvod k většímu znepokojení.

Aby byla nová mutace zařazena na seznam znepokojivých variant, musí existovat statistické důkazy ukazující, že je nějakým způsobem přenosnější než předchozí mutace, že pravděpodobně způsobuje závažnější reakce u nakažených osob nebo že je schopna uniknout stávajícím ochranným opatřením, jako jsou například mRNA vakcíny, které se podávají po celém světě.

Odborníci jsou v klidu

Vedoucí Institutu pro virologii při Univerzitní nemocnici v Düsseldorfu Jörg Timm se domnívá, že nová varianta není extrémně nebezpečná. „Varianta byla poprvé popsána nedávno a v oblastech, kde se provádí velký počet sekvenací, se zatím výrazněji neprojevila,“ řekl a dodal, že „Zatím se příliš nerozšířila.“

To je výrazný rozdíl oproti variantě omikron, u které vědci od začátku deklarovali, že se bude šířit velmi rychle. „Nikdo neočekává, že by varianta B.1.640 způsobila skutečně významné problémy,“ konstatoval Timm. „Samozřejmě k tomu budete muset přidat malý otazník, ale takový je můj současný pohled na věc.“

O původu nové varianty v tuto chvíli nevíme prakticky vůbec nic. Skutečnost, že byla poprvé zjištěna u člověka, který se vrátil z Kamerunu, ještě neznamená, že se skutečně v této středoafrické zemi vyskytuje. Velmi nízká proočkovanost však obecně podporuje vznik nových mutací. Podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse je v Kamerunu plně očkováno pouze 2,4 % populace.

Diskuze (34) Další článek: Coop otevře plně samoobslužnou prodejnu. Nepotřebuje prodavačky, stačí mu kamery a terminály

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, Výzkum, Francie, COVID-19, Viry, SARS-CoV-2, Mutace, SARS-CoV, Virus, Protein, Varianta, Nová varianta, Johns Hopkins, Kamerun, WHO, Marseille, Düsseldorf, VědecNedají si pokoj. Laciné kopie Samsungů Galaxy S22 znovu předběhly originál. Jejich nákupem se zaručeně spálíte

Nedají si pokoj. Laciné kopie Samsungů Galaxy S22 znovu předběhly originál. Jejich nákupem se zaručeně spálíte

** Ještě před premiérou můžete v ruce držet S22 Ultra... **...jenže to není Galaxy a Samsung ani náhodou ** Jak nenaletět na bombastické specifikace telefonů „za hubičku“?

Martin Chroust
AliExpressČínaKopie
Horizon: Forbidden West bude mít jeden konec. Hráč ale může ovlivnit některé události

Horizon: Forbidden West bude mít jeden konec. Hráč ale může ovlivnit některé události

První letošní exkluzivita PlayStationu vychází už za pár týdnů a z Guerrilla Games k nám stále proudí nové informace. Tentokrát ohledně zakončení příběhu.

Martin Nahodil
Horizon: Forbidden WestPS5Exkluzivita
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
EA připravuje další tři hry z univerza Star Wars. Všechny vznikají ve studiu Respawn

EA připravuje další tři hry z univerza Star Wars. Všechny vznikají ve studiu Respawn

Tentokrát žádné spekulace, ale rovnou oznámení z oficiálních zdrojů.

Martin Nahodil
Respawn EntertainmentOznámení
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda