Nová varianta ptačí chřipky poprvé přeskočila ze skotu na člověka. Pacientem je Američan, zatím ale není důvod k panice | Ilustrace: AI DALL-E

Ilustrace: AI DALL-E

Nová varianta ptačí chřipky poprvé přeskočila ze skotu na člověka. Pacientem je Američan, zatím ale není důvod k panice

Ptačí chřipka H5N1 opět překvapuje vědce. Nová varianta viru, označovaná jako D1.1, se nejprve přenesla z divokých ptáků na krávy a nyní poprvé infikovala člověka v americkém státě Nevada. Zemědělský pracovník na mléčné farmě v okrese Churchill County naštěstí vykazoval pouze mírné příznaky v podobě zánětu spojivek a z nemoci se již zotavuje. Jde o již 68. případ H5N1 u člověka v USA od roku 2024.

Jedná se už o druhou genetickou variantu viru H5N1, která dokázala překonat mezidruhovou bariéru. První varianta, označovaná jako B3.13, způsobovala od roku 2024 nákazy u skotu v 16 amerických státech, kde docházelo také k občasným nákazám jiných savců (např. koček). Nová varianta D1.1 se mezitím stala dominantním kmenem cirkulujícím mezi volně žijícími ptáky a nyní se objevila i u skotu.

Situace vyvolává oprávněné obavy odborníků, vědci totiž v nových kmenech viru objevili genetickou mutaci, která usnadňuje jeho přizpůsobení savcům. Čím déle virus koluje mezi různými druhy zvířat – ptáky, krávami, kočkami a lidmi – tím větší je riziko vzniku varianty dobře adaptované na člověka. To může vést k další epidemii či dokonce pandemii. Situace připomíná vývoj jiných zoonotických onemocnění, jako byla prasečí chřipka H1N1 nebo covid-19.

Zatím není důvod k panice

Zatím není důvod k panice – virus se nepřenáší mezi lidmi a většina případů má mírný průběh. Přesto je třeba brát situaci vážně. V lednu 2025 bylo v Louisianě zaznamenáno první úmrtí na H5N1 v USA, kdy pacient přišel do kontaktu s nakaženou drůbeží. V Kanadě skončila nakažená teenagerka v kritickém stavu, naštěstí přežila.

Zdravotnické úřady v Nevadě bedlivě monitorují situaci a zavedly preventivní opatření – sledují vystavené pracovníky, testují je a nabízejí antivirovou léčbu. Lidem doporučují vyhýbat se kontaktu s nemocnými či uhynulými zvířaty, konzumovat pouze důkladně tepelně upravené potraviny a nepít nepasterizované mléko. Pracovníkům v rizikových povoláních je doporučeno očkování proti běžné chřipce, které sice nechrání před H5N1, ale snižuje riziko současné nákazy oběma viry.

Aktuální případy ukazují, jak nevyzpytatelné mohou být viry a jak důležité je monitorování jejich šíření. Zároveň se nabízí otázka: jsme dostatečně připravení na další pandemii? Záleží na tom, jak rychle budeme schopni reagovat na nové mutace, vyvíjet vakcíny a chránit veřejné zdraví. Jedno je jisté: příroda nám neustále připomíná, že ji nesmíme podceňovat.

Zdroje: Central Nevada Health District, Gizmodo

Určitě si přečtěte

Články odjinud