Nová verze bojového vozidla Lynx nabízí značnou palebnou sílu a je účinná proti tankům

  • Společnost Rheinmetal dánevno představila novou verzi bojového vozidla Lynx
  • Jde o Lynx KF41 IFV, označované též jako Lynx 120
  • Vzhledem k jeho parametrům lze tohoto obrněnce počítat mezi lehké tanky
Foto: Rheinmetall
Nová verze bojového vozidla Lynx nabízí značnou palebnou sílu a je účinná proti tankům | Foto: Rheinmetall

Německá společnost Rheinmetall od roku 2016, čili zhruba 6 let, vyrábí v různých variantách futuristicky vyhlížející bojová vozidla pěchoty Lynx. Nedávno představili novou verzi, která rozšíří rodinu těchto vozidel. Jde o bojové vozidlo palebné podpory Lynx KF41 IFV, označované též jako Lynx 120. Vzhledem k jeho parametrům lze tohoto obrněnce počítat mezi lehké tanky.

Jde o další variantu vozidel Lynx KF41 během poslední doby. Rheinmetall Defence Australia jen před pár týdny představili pozoruhodnou verzi Lynx CSV, což je bojové podpůrné vozidlo. Je to vyzbrojené technické vozidlo, které je určeno k odtahování jiných vozidel, uvolňování překážek, rozmanitým opravám, budování obranných postavení a převážení nákladů v prostoru bojiště.

Vyvážený mix ničivé síly, ochrany vozidla a jeho pohyblivosti

Lynx 120 využívá modulární design vozidel Lynx KF41 a spojuje ho s pokročilou věží, vybavenou kanonem ráže 120 mm. Vozidlo palebné podpory díky tomu nabízí značnou palebnou sílu a je účinné proti tankům. Vzhledem k vyváženému mixu ničivé síly, ochrany vozidla a jeho pohyblivosti představuje významný podpůrný prostředek pro bojové operace.

Klepněte pro větší obrázek

Promyšlená konstrukce se standardními komponentami snižuje hmotnost vozidla. Ochranu zajišťuje soustava obranných prvků, kterou lze nastavit podle potřeby.

Její součástí může být i systém Rheinmetall Active Defence System (ADS), který chrání před protitankovými střelami. Architektura celého vozidla Lynx 120 je zjednodušená a v budoucnu ji bude možné snadno rozšiřovat či vylepšovat novými prvky, vše v rámci standardů NATO.

Armády se musejí již dnes vyrovnávat s budoucími výzvami, jako je nasazení hi-tech bojových systémů. Konvenční systémy a koncepty přitom už v řadě případů dosáhly svých limitů. Lynx 120 je ukázkou, jak mohou nová řešení vypadat. Spojuje maximální ničivou a palebnou sílu s nejnovějšími obrannými prvky a výhodami v logistice.

Hlavní výzbroj představuje kanon ráže 120 mm, odvozený od kanonu tanků Leopard 2. Střílí nejmodernější programovatelnou municí DM11 s vysoce explozivními HE projektily.

Sekundární výzbroj představuje koaxiální kulomet, čili mířící stejným směrem jako hlavní kanon. Velitel vozidla má ještě navíc k dispozici nezávislou bojovou stanici s dalším kulometem ráže .50. Lynx 120 je rovněž vybavený 360° kamerovým systémem s automatickou detekcí cílů.

Diskuze (11) Další článek: Šíří dezinformace, říkají vědci. Spotify ale podcast Rogana upřednostnilo i před Neilem Youngem

Témata článku: Technika, Vojenství, Německo, Armáda, Zbraně, NATO, Tank, Lynx *, Palebná síla, Rheinmetall, Obrněnci, Verze, Nová verze, Lynx, ADS, Vozidlo, Rheinmetal, Bojové vozidloDJI Mini 3 Pro: Tohle by mohl být nejlepší rekreační dron pro letošní léto

DJI Mini 3 Pro: Tohle by mohl být nejlepší rekreační dron pro letošní léto

** DJI představilo třetí generaci svých nejmenších dronů Mini ** A pozor, už to není žádné ořezovátko. Konečně dorazil autopilot ** Také ale výrazně poskočila cena

Jakub Čížek
DJIDrony
Evropský satelitní internet z družice KA-SAT je už měsíc mimo provoz. Podezření padá na Rusko

Evropský satelitní internet z družice KA-SAT je už měsíc mimo provoz. Podezření padá na Rusko

** 24. února vstoupila ruská vojska na Ukrajinu ** Současně s tím proběhl útok na satelitní internetové připojení ** Ani po měsíci se síť z této události nevzpamatovala

Karel Kilián
UkrajinaSatelitInternet
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Od 1. října 2021 platí upravené podmínky pro dotaci na FVE, přičemž v platnosti by měly zůstat až do roku 2025. Důležitou informací je, že jde o podmínky velmi štědré.

Jiří Kuruc
DotaceEnergetikaFotovoltaika
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Ušetříte za data. Návod, jak na YouTube poslouchat jen zvuk

Ušetříte za data. Návod, jak na YouTube poslouchat jen zvuk

Na YouTube existuje spousta videí, u kterých stačí pouze poslouchat zvuk. Zásadně se tím sníží objem přenesených dat.

Jiří Kuruc
YouTubeTipy
Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

** Hybrid tabletu a čtečky je špičkovým kusem hardwaru. ** Výrazně se omezuje na použití jako zápisníku a čtení. ** Ani u tohoto typu zařízení se nevyhneme předplatnému.

Stanislav Janů
reMarkableE-inkTesty
Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky