Nová vesmírná mocnost? Turecko si dělá zálusk na Měsíc

  • Turecko chce v roce 2028 nebo 2029 poslat na Měsíc rover
  • Jeho úkolem bude sbírat vědecká data
  • Rover by měla na místo určení dopravit turecká nosná raketa

Dobývání vesmíru je populární. Řada zemí usiluje o to, aby se dostaly na oběžnou dráhu a nejlépe ještě dál. Patří k nim i Turecko, které poslední dobou sbírá úspěchy v řadě odvětví technologického rozvoje.

Turecký prezident Erdoğan letos v únoru oficiálně představil turecký vesmírný program. Bylo to ve stejný den, kdy jejich regionální rival Spojené arabské emiráty dostal svou sondu na oběžnou dráhu kolem Marsu. Prezident turecké vesmírné agentury TUA Yildirim v těchto dnech upřesnil, jaké plány ve vesmíru Turecko vlastně má.

Turecké plány jsou rozhodně ambiciózní. V roce 2028 nebo 2029 chtějí poslat na Měsíc rover, který by tam sbíral vědecká data. Rover by tam měla dopravit vlastní, tedy turecká nosná raketa, na které Turecko momentálně intenzivně pracuje, včetně vlastního raketového pohonu.

K Měsíci chce Turecko vyrazit už v roce 2023. Na nízkou orbitu Země se dostanou s „mezinárodní pomocí“ a pak poletí k Měsíci, do kterého pak prototyp jejich přistávacího modulu narazí. Turečtí specialisté doufají, že přitom získají data, která jim usnadní měkké přistání na Luně s roverem na konci dvacátých let.

Turečtí astronauti na ISS? Už brzy!

Turecko počítá i s vlastními astronauty. V dohledné době by jich chtěli poslat na Mezinárodní vesmírnou stanici třicet. Turečtí astronauti by tam měli získávat zkušenosti a provádět vědecké experimenty. Podle Yildirima teď Turecko dojednává detaily s příslušnými zeměmi. Během pár měsíců by mělo být hotovo a turečtí astronauti budou moci zahájit výcvik.

Oficiální program tureckých vesmírných ambicí National Space Program, který byl zveřejněný v únoru Erdoğanem, také předpokládá zřízení domácího, tj. tureckého kosmodromu a vývoj tureckého navigačního satelitního systému, tedy domácí obdobu systému GPS.

Turecká vesmírná agentura TUA byla založena v roce 2018. Bylo to uprostřed ekonomické krize, takže tento krok nebyl vnímaný úplně pozitivně a čelil kritice.

Převládl nicméně názor, že kosmický program může motivovat vědce a inženýry, aby zůstali v Turecku a nehledali uplatnění v zahraničí, což je chronický problém Turecka. Zatím ale nejsou známy podrobnosti o financování tureckého kosmického programu.

Diskuze (6) Další článek: Vysoké frekvence a plně nastavitelný stojan, to jsou taháky nových herních monitorů od Samsungu

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Země, Mars, Měsíc, GPS, Turecko, ISS, Zálusk, TUA, Spojené arabské emiráty, Erdogan, Astronaut, Mocnost, Rover, Data, Nosná raketa, Oběžná dráhaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tenhle čip proslavila omezení spojená s Windows 11. Co byste měli vědět o TPM

Tenhle čip proslavila omezení spojená s Windows 11. Co byste měli vědět o TPM

** Windows 11 budou požadovat, aby měl počítač TPM ** K čemu slouží, jak zjistit, zda jej v počítači máte? **Jak jeho případnou absenci vyřešit?

Jiří Kuruc
TPMWindows 11Bezpečnost
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování