Nový gadget podobný solárním panelům vyrábí elektřinu díky částečnému zastínění

Foto: The Royal Society of Chemistry
Nový gadget podobný solárním panelům vyrábí elektřinu díky částečnému zastínění | Foto: The Royal Society of Chemistry

Odborníci představili zařízení zvané „shadow-effect energy generator“, který dokáže vyrábět elektřinu díky částečnému zastínění. Zatím jde jen o slabý proud, nicméně v budoucnu by to mohlo být mnohem lepší.

Když se část dotyčného zařízení nachází na světle a část ve stínu, elektrony proudí přes zlatý povlak ze světlých do tmavých oblastí. A právě zachycení tohoto toku podle článku publikovaného v časopise Energy & Environmental Science generuje elektřinu.

Z dostupných informací plyne, že „shadow-effect energy generator“ v takovýchto podmínkách generuje elektřinu dvakrát efektivnější než konvenční solární články.

„Můžeme sklízet energii kdekoliv na Zemi, nejen v otevřených prostorech,“ konstatoval materiálový vědec Swee Ching Tan z National University of Singapore.

Toto řešení rozhodně nedokáže vyřešit energetickou krizi. Science News však uvádí, že by ho bylo možné využívat k napájení různých nositelností, jako jsou například chytré hodinky. „Mnoho lidí si myslí, že stíny jsou k ničemu. Ale všechno může být užitečné, dokonce i stíny,“ řekl Tan.

Diskuze (2) Další článek: Výkonná grafika AMD „Big Navi“ s novou architekturou dorazí přibližně v září nebo říjnu

Témata článku: Technologie, Výzkum, Země, Elektřina, Energie, Nositelnosti, Světlo, Gadgety, Solární energie, Zastínění, Science News, Solární panely, Stín, Environmental Science, Gadget, PanelLék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

** Apple pustil fantazii na špacír a vymyslel celoskleněný mobil ** Na vizualizacích vypadá zajímavě, v praxi by byl asi hodně nepraktický ** Jde jen o další z konceptů, blízkou výrobu nečekejte

Martin Miksa
PrototypPatentiPhone
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Intel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Intel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Nová generace procesorů Intel Alder Lake dorazila na trh. Dvanáctá generace Intel Core je v mnohém revoluční a konečně přináší výkon, se kterým dokáže AMD Ryzeny překonat.

Jan Pánek