Nový gadget podobný solárním panelům vyrábí elektřinu díky částečnému zastínění

Odborníci představili zařízení zvané „shadow-effect energy generator“, který dokáže vyrábět elektřinu díky částečnému zastínění. Zatím jde jen o slabý proud, nicméně v budoucnu by to mohlo být mnohem lepší.

Když se část dotyčného zařízení nachází na světle a část ve stínu, elektrony proudí přes zlatý povlak ze světlých do tmavých oblastí. A právě zachycení tohoto toku podle článku publikovaného v časopise Energy & Environmental Science generuje elektřinu.

Z dostupných informací plyne, že „shadow-effect energy generator“ v takovýchto podmínkách generuje elektřinu dvakrát efektivnější než konvenční solární články.

„Můžeme sklízet energii kdekoliv na Zemi, nejen v otevřených prostorech,“ konstatoval materiálový vědec Swee Ching Tan z National University of Singapore.

Toto řešení rozhodně nedokáže vyřešit energetickou krizi. Science News však uvádí, že by ho bylo možné využívat k napájení různých nositelností, jako jsou například chytré hodinky. „Mnoho lidí si myslí, že stíny jsou k ničemu. Ale všechno může být užitečné, dokonce i stíny,“ řekl Tan.

Diskuze (2) Další článek: Výkonná grafika AMD „Big Navi“ s novou architekturou dorazí přibližně v září nebo říjnu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,