Nový gadget podobný solárním panelům vyrábí elektřinu díky částečnému zastínění

Odborníci představili zařízení zvané „shadow-effect energy generator“, který dokáže vyrábět elektřinu díky částečnému zastínění. Zatím jde jen o slabý proud, nicméně v budoucnu by to mohlo být mnohem lepší.

Když se část dotyčného zařízení nachází na světle a část ve stínu, elektrony proudí přes zlatý povlak ze světlých do tmavých oblastí. A právě zachycení tohoto toku podle článku publikovaného v časopise Energy & Environmental Science generuje elektřinu.

Z dostupných informací plyne, že „shadow-effect energy generator“ v takovýchto podmínkách generuje elektřinu dvakrát efektivnější než konvenční solární články.

„Můžeme sklízet energii kdekoliv na Zemi, nejen v otevřených prostorech,“ konstatoval materiálový vědec Swee Ching Tan z National University of Singapore.

Toto řešení rozhodně nedokáže vyřešit energetickou krizi. Science News však uvádí, že by ho bylo možné využívat k napájení různých nositelností, jako jsou například chytré hodinky. „Mnoho lidí si myslí, že stíny jsou k ničemu. Ale všechno může být užitečné, dokonce i stíny,“ řekl Tan.

Diskuze (2) Další článek: Výkonná grafika AMD „Big Navi“ s novou architekturou dorazí přibližně v září nebo říjnu

Témata článku: Technologie, Výzkum, Země, Elektřina, Energie, Nositelnosti, Světlo, Solární energie, Gadgety, Zastínění, Solární panely, Stín, Panel, Environmental Science, Science News, GadgetVypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

** Kopii iPhonu 14 Pro Max dnes pořídíte o 90% levněji, než originál ** Krabička je stejná, telefon má samozřejmě jiný hardware i výkon ** I přesto máte pocit, že držíte skutečný iPhone

Martin Chroust
ČínaKopie
Obrázky, poezie, hudba a kód. Co umí neuronové sítě a jak si to můžete sami vyzkoušet

Obrázky, poezie, hudba a kód. Co umí neuronové sítě a jak si to můžete sami vyzkoušet

Automaticky generované obrázky, perfektní překlady textů mezi jazyky, předčítání textu. To jsou jen některá využití neuronových sítí, které si už můžete vyzkoušet i vy. Jak vlastně fungují?

Jiří KurucMarek Lutonský
MidjourneyNeuronová síť
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2