Astronomové popsali speciální typ supernovy, která je schopna zničit ozónovou vrstvu planety – a to i celé roky po své počáteční explozi. Svá zjištění publikovali na předtiskovém serveru arXiv.
Inkriminovaná supernova podle dostupných informací vzniká tehdy, pokud je hvězda, která se blíží ke konci svého života, obklopena tlustým diskem materiálu.
Po výbuchu se vytvoří rázová vlna a udeří do dotyčného disku. Zahřeje ho na neuvěřitelně vysokou teplotu, což způsobí, že disk emituje velké množství rentgenového záření.
Země je v bezpečí
Toto záření může nést spoustu energie a současně urazit extrémně dlouhé vzdálenosti (až 150 světelných let). Vědci zjistili, že ty nejjasnější rentgenové supernovy zvládnou poškodit ozonovou vrstvu planety i o 50 %.
Pak – o stovky nebo tisíce let později – dorazí kosmické paprsky a dokončí dílo zkázy dříve, než biosféra dostane šanci se zotavit a svou ochrannou vrstvu doplnit.
Naše Země naštěstí zůstává v bezpečí, protože v jejím okolí zatím žádná kandidátská rentgenová supernova nebyla nalezena. Tato studie však představuje další věc, kterou budeme muset vzít v potaz při vyhodnocování toho, zda nějakou galaktickou zónu lze či nelze považovat za obyvatelnou.
Titulní ilustrační foto: NASA Goddard Space Flight Center, CC BY 2.0