Nové snímky teleskopu Inouye ukazují Slunce jako nikdy předtím

  • Brzy to bude rok, co Solární teleskop Inouye oficiálně zahájil vědecká pozorování
  • Operátoři tohoto úžasného přístroje nedávno oslavili nadcházející výročí novými snímky
  • Ty předvádějí Slunce ve výjimečném detailu

Podivuhodný Solární teleskop Inouye (DKIST, podle anglického Daniel K. Inouye Solar Telescope) pracuje v areálu Observatoře Haleakalā americké Havajské univerzity, na vrcholu stejnojmenné sopky na ostrově Maui, v nadmořské výšce 3 kilometry. Teleskop Inouye je výsledkem čtvrtstoletí plánování a výstavby. Brzy to bude rok, co v listopadu 2021 oficiálně zahájil vědecká pozorování.

Klepněte pro větší obrázek
Chromosféra (Foto: NSO/AURA/NSF)

Operátoři tohoto úžasného přístroje nedávno oslavili nadcházející výročí novými snímky, které předvádějí naši hvězdu ve výjimečném detailu. Každý z těchto snímků zachycuje oblast Slunce o velikosti asi 82 500 kilometrů, přičemž díky vysokému rozlišení dokáže zobrazit objekty až do velikosti 18 kilometrů.

Solární teleskop Inouye je momentálně nejvýkonnějším zařízením svého druhu. Dokáže mimo jiné zobrazit chromosféru, střední vrstvu „atmosféry“ Slunce, která se nachází pod sluneční koronou. Ta je přitom obvykle neviditelná a lze ji pozorovat jen při úplném slunečním zatmění, kdy vytváří rudý okraj „vypnuté“ hvězdy.

Nejde jen o estetiku

Astronom a specialista na pozorování teleskopy Matt Mountain, který je prezidentem Association of Universities for Research in Astronomy (AURA) považuje spuštění teleskopu Inouye za „přestřižení pásky“ pro novou éru solární fyziky.

Klepněte pro větší obrázek
Chromosféra (Foto: NSO/AURA/NSF)

Zároveň samozřejmě nejde jen o pěkné a velmi estetické snímky. Pozorování teleskopu Inouye nás mohou posunout například k vylepšení předpovědí chování Slunce, především slunečních bouří, které zaplavují Sluneční soustavy horkým plazmatem a mohly by vážně zasáhnout moderní civilizaci, která dnes velmi spoléhá na satelity a elektroniku.

Mountain v tiskovém prohlášení vyjádřil díky americké grantové agentuře National Science Foundation (NSF) a Kongresu Spojených států za kriticky významnou finanční podporu.

V neposlední řadě rovněž poděkoval původním obyvatelům havajských ostrovů za to, že mohou pracovat na výjimečné lokalitě sopky Haleakalā, Někteří z nich totiž v posledních letech vystupují proti výstavbě a provozu astronomických zařízení.

Diskuze (7) Další článek: Vyznejte se v soundbarech. Co znamenají zkratky, které technologie a konektory opravdu potřebujete

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,