Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

  • Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu
  • Umožnila to speciální hnací náplň munice
  • Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Americká armáda nedávno potvrdila, že jejich nový dělostřelecký systém, který vyvíjejí v rámci programu Extended Range Cannon Artillery (ERCA), před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu. Bližší podrobnosti nejsou známé, i tak ale jde o významný úspěch.

Podle tiskové zprávy armády zbraňový systém ERCA počátkem loňského srpna během testů v armádním zařízení Yuma Proving Ground v jihozápadní Arizoně vypálil projektil nejvyšší zaznamenanou rychlostí v historii.

Součástí modernizační strategie US Army je zvětšování dostřelu dělostřeleckých systémů i rychlosti jejich projektilů. Jak uvádí Paul Henderson z centra Combat Capabilities Development Command-Armament Center (DEVCOM-AC), novými technologiemi usilují o to, aby se jejich projektily létaly vzduchem co nejrychleji a co nejdříve zasahovaly zvolené cíle. V dnešní době jsou cíle rychlejší a mohou se pohotověji vyhýbat palbě z velké vzdálenosti.

Lepší než rakety

Do moderních dělostřeleckých systémů jsou vkládány velké naděje. Obecně totiž mohou být efektivnější vzhledem k nákladům, nežli rozmanité typy raket. V řadě případů může dělostřelecký projektil splnit stejný úkol jako raketa, ovšem za pouhý zlomek nákladů.

Sofistikované pokročilé rakety se obvykle pořizují za astronomické částky, což zároveň podstatně omezuje a komplikuje jejich použití. Každý si velice rozmyslí stisknout tlačítko, když výstřel přijde na miliony dolarů.

Henderson se svými spolupracovníky navrhoval a vyvíjel speciální hnací náplň munice pro zmíněný rekordní test na Yuma Proving Ground. Využívali při tom již existující data z předešlých podobných testů a počítačové simulace. Pro vývoji hnací náplně si také postavili pozoruhodný balistický simulátor (BSIM). Jde o průhlednou trubici, v níž hnací náplň exploduje pod malým tlakem.

Pro vývoj hnací náplně bylo rozhodujících prvních pár milisekund videozáznamu, na jejichž základě inženýři upravovali design hnací náplně. Tým přitom zkoušel různé konfigurace hnací náplně a jejich následné úpravy.

Během samotného rekordního testu bylo samozřejmě pořízeno mnoho zásadních dat, včetně vysokorychlostních videosekvencí a řady parametrů výstřelu i letu projektilu.

Diskuze (30) Další článek: Pandemie podle Billa Gatese letos skončí. Po vlně omikronu budeme covid léčit jako chřipku

Témata článku: Technika, Vojenství, USA, Zbraně, Armáda, Rekordy, Simulátor, Dělostřelecký systém, Výstřel, Arizona, Náplň, Rekord, Projektil, Yuma Proving Ground, US Army, Munice, Systém, RychlostNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

** Chytré hodinky běžně bereme jako informativní měřidla ** Jak si však stojí ve srovnání s profesionálními měřiči ** Při měření stavby těla se na hodinky můžete spolehnout

Martin Chroust
Galaxy Watch4Měření
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify