Nový Jaguar je průzkumný obrněnec a zabiják tanků v jednom!

  • Nexter představil prototyp nového obrněného vozidla Jaguar
  • Je navržené tak, že může plnit roli průzkumného vozidla i lovit tanky
  • Jaguar je vyzbrojený více než obrněná vozidla Bradley Fighting Vehicle

Francouzský dodavatel vojenských technologií Nexter před začátkem veletrhu vojenských technologií June Eurosatory 2018 představil veřejnosti prototyp nového obrněného vozidla Jaguar.

Je navržené tak, že může plnit roli průzkumného vozidla a zároveň být úspěšným lovcem tanků. Jaguar je přitom vyzbrojený více než obrněná vozidla Bradley Fighting Vehicle americké armády.

EBRC Jaguar (podle francouzského Engin Blindé de Reconnaissance et de Combat) je šestikolové obrněné vozidlo, které by mělo nahradit hned tři různá bojová vozidla, která jsou momentálně ve výzbroji francouzské armády.

Zvládne úkoly pro průzkumná vozidla AMX-10RC se 105mm kanónem, průzkumná vozidla ERC 90 Sagaie, a také pro stíhače tanků VAB Mephisto vyzbrojeného protitankovými řízenými střelami HOT.

Všechna tři zmíněná francouzská bojová vozidla jsou stará přes 30 let a jejich výzbroj a vybavení už dost zastaraly. 105mm kanón obrněnce AMX-10RC neprostřelí přední pancíř moderních tanků a stejně tak rakety HOT by proti novým tankům nejspíš nijak zvlášť neuspěly.

Jaguar váží asi 25 tun. Má k dispozici motor o výkonu 490 koňských sil, se kterým může dosáhnout rychlosti kolem 90 kilometrů za hodinu. Trojčlennou posádku tvoří velitel, řidič a střelec.

Vozidlo je vybaveno elektrooptickým systémem PASEO pro detekci a sledování vzdálených jednotek protivníka, a také systémem Pilar V, který umožňuje akustickou detekci směru, odkud přichází palba protivníka. Obrněnec má nápadně velkou tankovou věž, která chrání nejen posádku, ale řadu důležitých systémů včetně protitankových raket.

Výzbroj obrněnce tvoří 40mm kanón na teleskopickou munici. Tento nový typ munice, v níž je projektil kompletně uzavřený do obalu náboje, právě přichází do výzbroje moderních armád. 40mm kanón Jaguara je určený k boji proti lehce obrněným vozidlům, které může účinně zasáhnout do vzdálenosti 1 500 metrů.

Jaguar je dále vyzbrojený řízenými protitankovými raketami MMP s hlavicí typu HEAT, které zničí tank do vzdálenosti několika kilometrů. Velitel vozidla Jaguar má ještě k dispozici dálkově ovládaný kulomet ráže 7,62mm.

Jaguar by měl díky svému pancíři vydržet palbu těžkého kulometu ráže 14,5mm, střepiny z exploze dělostřeleckého granátu ráže 155mm a exploze min či nástrah odpovídajících 10 kg TNT. Po Jaguaru by mohla sáhnout i americká armáda, které by se skvěle hodil jako nástupce obrněnců Bradley a obojživelných obrněných transportérů LAV-25. Francouzská armáda plánuje pořídit nejméně 248 Jaguarů, z toho 110 do roku 2025.

Foto: Dragonefly777, CC BY-SA 4.0

Váš názor Další článek: Nové luxusní Chromebooky od Aceru: tak vypadá nový styl jeho notebooků

Témata článku: Technika, Vojenství, Armáda, Zbraně, Protitanková raketa, Dělostřelecký granát, Hot, Heat, Nový tank, Tank, Výzbroj, Vojenská technologie, Jaguar, Trojčlenná posádka, Bradley, Pancíř, Vozidlo, MMP, Right, Americká armáda, Nový typ, Pilar, Moderní armáda, Kanón, Koňská síla


Určitě si přečtěte

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

** Vyzkoušeli jsme rychlé externí SSD Samsung T5 ** Externí SSD je lepší než flešky i velké plotnové disky, většímu rozšíření doposud bránila především cena ** Samsung T5 zvládne i chytré šifrování a připojení k mobilu

David Polesný | 27

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 34

Přichází revoluce v oblasti deodorantů!

Přichází revoluce v oblasti deodorantů!

** Britští vědci odhalili uzlový bod procesů, kterými vzniká nejpronikavější složka lidského tělesného pachu ** Nové generaci deodorantů by mohl dodat na síle cílený zásah do života malé skupinky kožních bakterií ** Podle některých vědců by to ale znamenalo zpřetrhat pouta mezi člověkem a mikrobem

Jaroslav Petr | 33