Technika | Vojenství

Nový Jaguar je průzkumný obrněnec a zabiják tanků v jednom!

  • Nexter představil prototyp nového obrněného vozidla Jaguar
  • Je navržené tak, že může plnit roli průzkumného vozidla i lovit tanky
  • Jaguar je vyzbrojený více než obrněná vozidla Bradley Fighting Vehicle

Francouzský dodavatel vojenských technologií Nexter před začátkem veletrhu vojenských technologií June Eurosatory 2018 představil veřejnosti prototyp nového obrněného vozidla Jaguar.

Je navržené tak, že může plnit roli průzkumného vozidla a zároveň být úspěšným lovcem tanků. Jaguar je přitom vyzbrojený více než obrněná vozidla Bradley Fighting Vehicle americké armády.

EBRC Jaguar (podle francouzského Engin Blindé de Reconnaissance et de Combat) je šestikolové obrněné vozidlo, které by mělo nahradit hned tři různá bojová vozidla, která jsou momentálně ve výzbroji francouzské armády.

Zvládne úkoly pro průzkumná vozidla AMX-10RC se 105mm kanónem, průzkumná vozidla ERC 90 Sagaie, a také pro stíhače tanků VAB Mephisto vyzbrojeného protitankovými řízenými střelami HOT.

Všechna tři zmíněná francouzská bojová vozidla jsou stará přes 30 let a jejich výzbroj a vybavení už dost zastaraly. 105mm kanón obrněnce AMX-10RC neprostřelí přední pancíř moderních tanků a stejně tak rakety HOT by proti novým tankům nejspíš nijak zvlášť neuspěly.

Jaguar váží asi 25 tun. Má k dispozici motor o výkonu 490 koňských sil, se kterým může dosáhnout rychlosti kolem 90 kilometrů za hodinu. Trojčlennou posádku tvoří velitel, řidič a střelec.

Vozidlo je vybaveno elektrooptickým systémem PASEO pro detekci a sledování vzdálených jednotek protivníka, a také systémem Pilar V, který umožňuje akustickou detekci směru, odkud přichází palba protivníka. Obrněnec má nápadně velkou tankovou věž, která chrání nejen posádku, ale řadu důležitých systémů včetně protitankových raket.

Výzbroj obrněnce tvoří 40mm kanón na teleskopickou munici. Tento nový typ munice, v níž je projektil kompletně uzavřený do obalu náboje, právě přichází do výzbroje moderních armád. 40mm kanón Jaguara je určený k boji proti lehce obrněným vozidlům, které může účinně zasáhnout do vzdálenosti 1 500 metrů.

Jaguar je dále vyzbrojený řízenými protitankovými raketami MMP s hlavicí typu HEAT, které zničí tank do vzdálenosti několika kilometrů. Velitel vozidla Jaguar má ještě k dispozici dálkově ovládaný kulomet ráže 7,62mm.

Jaguar by měl díky svému pancíři vydržet palbu těžkého kulometu ráže 14,5mm, střepiny z exploze dělostřeleckého granátu ráže 155mm a exploze min či nástrah odpovídajících 10 kg TNT. Po Jaguaru by mohla sáhnout i americká armáda, které by se skvěle hodil jako nástupce obrněnců Bradley a obojživelných obrněných transportérů LAV-25. Francouzská armáda plánuje pořídit nejméně 248 Jaguarů, z toho 110 do roku 2025.

Foto: Dragonefly777, CC BY-SA 4.0

Váš názor Další článek: Nové luxusní Chromebooky od Aceru: tak vypadá nový styl jeho notebooků

Témata článku: Technika, Vojenství, Armáda, Zbraně, Výzbroj, Heat, Průzkumné vozidlo, Trojčlenná posádka, Nový tank, MMP, Tank, Americká armáda, Pilar, Right, Koňská síla, Moderní armáda, Obrněné vozidlo, Kanón, Vozidlo, Bradley, Těžký kulomet, Vojenská technologie, Francouzský dodavatel, Francouzská armáda, Jaguar, Drony s kamerou na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Vědci vytvořili jazykovou neuronovou síť, která se přibližuje člověku. Je tak dobrá, že se ji bojí zveřejnit

Vědci vytvořili jazykovou neuronovou síť, která se přibližuje člověku. Je tak dobrá, že se ji bojí zveřejnit

** Naučilo se to číst ** Naučilo se to rozebírat text ** A nakonec se to i naučilo psát fiktivní články na libovolné téma

Jakub Čížek | 40

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Boeing 787 překonal při běžném letu s cestujícími rychlost zvuku. Jak je to možné?

Boeing 787 překonal při běžném letu s cestujícími rychlost zvuku. Jak je to možné?

** Let Virgin Atlantic z Los Angeles do Londýna vzbudil rozruch ** Dle webu na sledování leteckého provozu překonal rychlost zvuku ** Skutečnost je ale trochu jiná, neboť všechno je relativní

Karel Kilián | 22

Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 80

USB kabely IKEA: Ať už USB-C nebo Lightning, překvapí svými vlastnostmi

USB kabely IKEA: Ať už USB-C nebo Lightning, překvapí svými vlastnostmi

** IKEA nabízí USB kabely pro napájení telefonů či jiných zařízení ** Nově zařadila i kabel s konektorem Lightning pro zařízení Apple ** Kabely překvapily svým kvalitním zpracováním a nízkou cenou

David Polesný | 72

Ve Windows se občas něco rozbije, načež vyskočí deprimující chybový dialog

Ve Windows se občas něco rozbije, načež vyskočí deprimující chybový dialog

** Jistě je zná každý z vás: chybové hlášky Windows ** Informují o chybě, ale často vlastně vůbec nic neřeknou ** Po 30 letech si toho v Redmondu konečně všimli

Jakub Čížek | 124