Nový Jaguar je průzkumný obrněnec a zabiják tanků v jednom!

  • Nexter představil prototyp nového obrněného vozidla Jaguar
  • Je navržené tak, že může plnit roli průzkumného vozidla i lovit tanky
  • Jaguar je vyzbrojený více než obrněná vozidla Bradley Fighting Vehicle

Francouzský dodavatel vojenských technologií Nexter před začátkem veletrhu vojenských technologií June Eurosatory 2018 představil veřejnosti prototyp nového obrněného vozidla Jaguar.

Je navržené tak, že může plnit roli průzkumného vozidla a zároveň být úspěšným lovcem tanků. Jaguar je přitom vyzbrojený více než obrněná vozidla Bradley Fighting Vehicle americké armády.

EBRC Jaguar (podle francouzského Engin Blindé de Reconnaissance et de Combat) je šestikolové obrněné vozidlo, které by mělo nahradit hned tři různá bojová vozidla, která jsou momentálně ve výzbroji francouzské armády.

Zvládne úkoly pro průzkumná vozidla AMX-10RC se 105mm kanónem, průzkumná vozidla ERC 90 Sagaie, a také pro stíhače tanků VAB Mephisto vyzbrojeného protitankovými řízenými střelami HOT.

Všechna tři zmíněná francouzská bojová vozidla jsou stará přes 30 let a jejich výzbroj a vybavení už dost zastaraly. 105mm kanón obrněnce AMX-10RC neprostřelí přední pancíř moderních tanků a stejně tak rakety HOT by proti novým tankům nejspíš nijak zvlášť neuspěly.

Jaguar váží asi 25 tun. Má k dispozici motor o výkonu 490 koňských sil, se kterým může dosáhnout rychlosti kolem 90 kilometrů za hodinu. Trojčlennou posádku tvoří velitel, řidič a střelec.

Vozidlo je vybaveno elektrooptickým systémem PASEO pro detekci a sledování vzdálených jednotek protivníka, a také systémem Pilar V, který umožňuje akustickou detekci směru, odkud přichází palba protivníka. Obrněnec má nápadně velkou tankovou věž, která chrání nejen posádku, ale řadu důležitých systémů včetně protitankových raket.

Výzbroj obrněnce tvoří 40mm kanón na teleskopickou munici. Tento nový typ munice, v níž je projektil kompletně uzavřený do obalu náboje, právě přichází do výzbroje moderních armád. 40mm kanón Jaguara je určený k boji proti lehce obrněným vozidlům, které může účinně zasáhnout do vzdálenosti 1 500 metrů.

Jaguar je dále vyzbrojený řízenými protitankovými raketami MMP s hlavicí typu HEAT, které zničí tank do vzdálenosti několika kilometrů. Velitel vozidla Jaguar má ještě k dispozici dálkově ovládaný kulomet ráže 7,62mm.

Jaguar by měl díky svému pancíři vydržet palbu těžkého kulometu ráže 14,5mm, střepiny z exploze dělostřeleckého granátu ráže 155mm a exploze min či nástrah odpovídajících 10 kg TNT. Po Jaguaru by mohla sáhnout i americká armáda, které by se skvěle hodil jako nástupce obrněnců Bradley a obojživelných obrněných transportérů LAV-25. Francouzská armáda plánuje pořídit nejméně 248 Jaguarů, z toho 110 do roku 2025.

Foto: Dragonefly777, CC BY-SA 4.0

Váš názor Další článek: Nové luxusní Chromebooky od Aceru: tak vypadá nový styl jeho notebooků

Témata článku: Technika, Vojenství, Armáda, Zbraně, ERC, Vojenská technologie, Zabí, Jaguar, Vozidlo, Heat, Obrněné vozidlo, Pilar, Kanón, Hot, Nový tank, Typ munice, Nexter, Lava, Francouzský dodavatel, Těžký kulomet, Trojčlenná posádka, Americká armáda, Francouzská armáda, Výzbroj, Průzkumné vozidloSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Recenze mobilu OnePlus 10 Pro. Nejistě přešlapuje na místě

Recenze mobilu OnePlus 10 Pro. Nejistě přešlapuje na místě

** Slibuje špičkovou výbavu a láká na fotoaparát Hasselblad ** Má lepší výbavu, výdrž i rychlejší dobíjení ** O některé přednosti ale bohužel i přišel

Martin Miksa
HasselbladSmartphonyRecenze
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA