Nový kamikadze dron Switchblade 600 je účinnější než jeho předchůdci

  • Společnost AeroVironment představila svůj nejnovější kamikadze dron Switchblade 600
  • Jde o nástupce dronu Switchblade 300
  • Switchblade 600 je ovšem větší a účinnější

Významným přínosem zavádění malých dronů k pozemním jednotkám a dalším bojovým útvarům je, že snižují závislost těchto jednotek na konvenčních letounech, pokud jde o průzkum i palebnou podporu.

Malé bezpilotní letouny se přitom stávají více a více sofistikovanými a inteligentními. Z některých dronů se vyvinuly takzvané kamikadze drony (anglicky kamikaze drone nebo loitering munition), které na bojišti vyhledávají vhodné, lehce chráněné cíle, a pak je likvidují, velmi přesnými, chirurgickými zásahy.

Společnost AeroVironment v těchto dnech představila svůj nejnovější kamikadze dron Switchblade 600. Je nástupcem dronu Switchblade 300, který využívaly americké jednotky při bojích v Iráku a Afghánistánu. Switchblade 600 je přitom větší a účinnější.

Původní Switchblade 300 váží 2,5 kg. Je možné ho nést na zádech a pak ho připravit k odpálení do 2 minut. Switchblade 600 je oproti tomu asi desetkrát těžší (22,7 kg), takže tento dron je určený spíše k převážení vozidly, plavidly, či letouny. K vypuštění ho lze nachystat do 10 minut.

Tichý, nenápadný a...

Oba dva zmíněné kamikadze drony přenášejí za letu video v reálném čase a umožňují zaútočit na cíl s využitím GPS navigace. Switchblade 600 je o něco rychlejší. Dosahuje rychlosti kolem 185 km/h, zatímco Switchblade 300 létá maximální rychlostí 160 km/h.

Nový dron je stealth, tichý a nenápadný na vizuálních i termálních senzorech. Elektrický pohon mu poskytuje možnost letu až po dobu 40 minut a dolet až 80 kilometrů.

Dron Switchblade 600 je ovládaný tabletem. Operátor může kamikadze dron navést na cíl ťuknutím prstu na displej. Systém ovládání dronu zahrnuje simulátor pro výcvik, plánovač misí a komunikaci s digitálním šifrováním AES-256.

Podle společnosti AeroVironment může Switchblade 600 útočit jak na lehká obrněná vozidla, tak i na opevněné nepohyblivé cíle, a to z míst mimo přímý dohled, a s velkou přesností. Zároveň ale nemůže zničit vybraný cíl bez souhlasu lidského operátora. Tento operátor může odvolat útok pouhé sekundy před zásahem cíle a navést kamikadze dron k novému útoku.

Diskuze (10) Další článek: Webový Kalendář Google dostal nový postranní panel pro rychlý přístup k Mapám

Témata článku: Technologie, Vojenství, Drony, Armáda, GPS, Cíl, UCI, Afghánistán, DRO, Kam, Irák, Tichý, AES, Nástupce, AeroVironment, Operátor, Drony na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Chystá se remake kultovního Alone in the Dark. Hra unikla ještě před oficiálním odhalením
Michal Maliarov
Alone in the DarkRemakeSpekulace
Pod drobnohledem. Čtečky otisků prstů na smartphonech a to, co jste o nich možná nevěděli

Pod drobnohledem. Čtečky otisků prstů na smartphonech a to, co jste o nich možná nevěděli

** Čtečky otisků prstů máme ve smartphonech déle než 20 let ** Jaké máme druhy, a jak vlastně fungují? ** Ten, kdo je nejvíce rozšířil od nich naopak upustil

Martin Miksa
Čtečka otisků v displejiČtečka otisků prstůSmartphony
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy