Nový katalyzátor na bázi železa, manganu a draslíku přeměňuje oxid uhličitý na palivo pro letadla

Vědci z Oxfordské univerzity našli způsob, jak přeměnit oxid uhličitý na letecké palivo. Účinným obrácením procesu spalování by nová metoda mohla v budoucnu otevřít dveře uhlíkově neutrálním provozům. Výsledky studie byly publikovány v odborném časopise Nature Communications.

Letecký průmysl je označován za jednoho z velkých emitentů uhlíku. Proto už několik desetiletí probíhá vývoj, jehož cílem je snížení či eliminace uhlíkové stopy. Dosud však uhlíkové kompenzace spočívaly především ve výsadbě stromů či v investicích do zdrojů obnovitelné energie.

Světlo na konci tunelu

Další cesty se vydávaly k hledání alternativních – ekologičtějších a udržitelných – paliv. Snaha o eliminaci spalování fosilních paliv vedla například ke strojům poháněným vodíkem nebo zatím méně úspěšným letadlům poháněným elektrickou energií.

Nový objev vědců z Oxfordské univerzity lze zjednodušeně označit jako „obrácení procesu spalování“. Vyprodukovaný oxid uhličitý je v katalyzátoru na bázi železa chemickou reakcí transformován na palivo. Hned v úvodu je však nutné zchladit případné nadšení: proces byl zatím otestován jen v laboratorních podmínkách a v malém měřítku.

Odborníci jsou však přesvědčeni o tom, že bude fungovat i v reálných podmínkách a stane se zásadním obratem v budoucnosti komerčního létání. „Infrastruktura uhlovodíkových paliv již existuje. Tento proces by mohl pomoci zmírnit změnu klimatu a využít stávající uhlíkovou infrastrukturu pro udržitelný rozvoj.“ uvádí Tiancun Xiao.

Zdánlivě jednoduchý proces

Pokud si vzpomenete na hodiny chemie, možná si vybavíte, že při spalování uhlovodíků vzniká oxid uhličitý, voda a energie. Nový objev tento proces v zásadě obrací metodou organického spalování (zkráceně OCM – organic combustion method).

Směs kyseliny citronové, vodíku a katalyzátoru vyrobeného ze železa, manganu a draslíku se zahřeje na teplotu 350 stupňů Celsia. Když se do směsi přidá oxid uhličitý, vznikne jako produkt kapalné palivo, které lze využít k pohonu proudového motoru. Pokus probíhal v reaktoru z nerezové oceli, jež byl v této velikosti schopen vyrobit pouze několik gramů pohonné látky.

Vědci jsou ale přesvědčeni, že při zvětšení celého mechanismu bude tato metoda levnější než jiné způsoby transformace oxidu uhličitého. Zařízení by mohla být nainstalována vedle továren, ze kterých by zachytávala a zpracovávala veškeré emise CO2.

Aby byla výroba skutečně udržitelná, musela by být zařízení na zpracování uhlíku poháněna obnovitelnými technologiemi, jako je sluneční nebo větrná energie. Pokud se tento inovativní proces někdy prosadí do praxe, pak by se oxid uhličitý stal z odpadního produktu užitečným zdrojem pro výrobu paliva.

Diskuze (52) Další článek: Ruská ropná společnost na Sibiři zprovoznila bitcoinovou farmu

Témata článku: Výzkum, CO2, Létání, Větrná energie, Chemie, Klimatická změna, Globální oteplování, Spalování, Katalyzátor, Proces, Palivo, Báze, Oxfordská univerzita, Draslík, Železo, Mangan, Nature Communications, Oxid uhličitýSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

** Zdoláním nákazy covid nekonč, následky mohou přetrvávat ještě řadu měsíců ** Práci mozku může choroba poznamená podobně, jako kdyby člověk zestárnul o dvacet let ** V IQ testech se to projeví poklesem o deset bodů

Jaroslav Petr
SARS-CoV-2COVID-19Mozek
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
První testy Snapdragonu 8 Gen 1+. Skládačky Samsungu se mohou těšit na našlapaný čipset od TSMC

První testy Snapdragonu 8 Gen 1+. Skládačky Samsungu se mohou těšit na našlapaný čipset od TSMC

** V benchmarku Geekbench se ukázal Galaxy Z Flip4 ** Poběží na dosud neoznámeném čipsetu Snapdragon 8 Gen 1+ ** Ten má vyrábět firma TSMC svým 4nm procesem

Martin Chroust
SnapdragonBenchmark