Nový krevní test zvaný MelDX, který vyvinuli odborníci z ECU Melanoma Research Group, je schopen včas detekovat melanom (tedy nejagresivnější formu rakoviny kůže) s přesností 81,5 %. To by mohlo zachránit tisíce životů.
„Lékaři s dostupnými nástroji odvádějí fantastickou práci, ale spoléhat se na samotné biopsie může být problematické,“ uvedla badatelka Pauline Zaenker. „Víme, že v případě melanomu tři ze čtyř biopsií vyjdou negativně.“
Biopsie je přitom nejen poměrně invazivní, ale také nákladná. Výše zmíněné negativní výsledky australský zdravotní systém každoročně přijdou na cca 73 milionů dolarů, což rozhodně není zanedbatelná částka.
MelDX dokáže rozpoznat vybrané protilátky, jež tělo po vzniku melanomu začne produkovat. Výzkumný tým postupně analyzoval 1627 různých typů protilátek a nakonec nalezl takovou kombinaci 10 z nich, která indikuje přítomnost melanomu.
Dosud se testovala krev 104 pacientů s melanomem a 105 zdravých jedinců, přičemž MeIDX dotyčný nádor správně „diagnostikoval“ v 79 % případů. Falešně pozitivní výsledek byl zaznamenán pouze v 16 % případů. V dané souvislosti jistě stojí zmínku, že přesnost kožních biopsií v této studii z roku 2012 činila 76 %.
Nyní bude následovat klinické hodnocení, které potrvá zhruba 3 roky. „Konečným cílem je, aby byl tento krevní test využíván k získání větší diagnostické jistoty před biopsií a pro rutinní screening lidí, u nichž je riziko melanomu vyšší,“ prohlásila vedoucí Melanoma Research Group Mel Ziman.
Foto: National Cancer Institute