Nový krevní test PanSeer umí detekovat pět nejčastějších rakovin 4 roky před prvními příznaky

Úspěšnost léčby rakoviny závisí v první řadě na její včasné detekci. Čím dříve je nemoc zachycena, tím vyšší bývá šance na uzdravení. Je tedy dobrou zprávou, že mezinárodní tým vědců vyvinul krevní test, který dokáže odhalit pět nejčastějších typů rakoviny až čtyři roky před tím, než současné metody zachytí symptomy. O novince informuje server Interesting Engineering.

V úterý byla v odborném časopise Nature Communications publikována studie s názvem „Neinvazivní včasná detekce rakoviny čtyři roky před konvenční diagnostikou pomocí krevního testu“. Podle odborníků lze tímto způsobem včas identifikovat rakovinu žaludku, jícnu, plic, jater a tlustého střeva.

Čtyřletý náskok

Výsledky studie ukázaly, že experimentální krevní test byl schopen detekovat rakovinu u asymptomatických vzorků od zdravých dobrovolníků. Dle spoluautora Kuna Zhanga tak lze zjistit rakovinu s velkým předstihem proti tomu, kdy by pacienti přišli do nemocnice se zdravotními problémy.

V rámci studie poskytlo vzorky plazmy 123 115 zdravých jedinců. Ti byli následně monitorováni na výskyt rakoviny. Předběžné výsledky testu založeného na metylaci cirkulující nádorové DNA odhalily 605 asymptomatických jedinců, z nichž u 191 byla do čtyř let od odběru diagnostikována rakovina žaludku, jícnu, tlustého střeva, plic nebo jater.

Na této konkrétní studii je unikátní, že krevní testy byly prováděny na pacientech, jež byli asymptomatičtí nebo kteří ještě nebyli diagnostikováni. Pokud by se spolehlivost testu potvrdila, bylo by možné používat ho například v rámci preventivních zdravotních prohlídek.

Šance na včasnou léčbu

„V tuto chvíli je počátečním cílem provádět krevní testy u lidí s vyšším rizikem vzniku rakoviny – například u těch, kteří mají v rodině tuto anamnézu, od určitého věku nebo u jiných známých rizikových faktorů“, přiblížil další plány Zhang.

Test, nazvaný PanSeer, je stále ve fázi testování. Autoři studie zdůrazňují, že PanSeer není určen k předpovídání rakoviny. Dokáže detekovat případy, kdy již dochází k rakovinnému bujení, které ale ještě není možné detekovat pomocí stávajících diagnostických metod.

Přes nesporný potenciální přínos nejde zdaleka o první krevní test, který může pomoci v boji proti rakovině. Již v roce 2018 byl vyvinut podobný krevní test na detekci tohoto onemocnění a v přípravě je i další test, který zachycuje více než 50 druhů rakoviny.

Diskuze (10) Další článek: Nakonec je i Android 11 cukrovinka. Interně se mu říká Red Velvet Cake

Témata článku: Zdraví, Testy, Výzkum, Medicína, Rakovina, Jícen, Tlusté střevo, CIB, Test, Nature Communications, Uzdravení, Krevní test, TES, Plíce, Interesting Engineering, LéčbaVypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

** Kopii iPhonu 14 Pro Max dnes pořídíte o 90% levněji, než originál ** Krabička je stejná, telefon má samozřejmě jiný hardware i výkon ** I přesto máte pocit, že držíte skutečný iPhone

Martin Chroust
ČínaKopie
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Upírská kovbojka Evil West připomíná brzké vydání novým trailerem. Vyjde u nás s českými titulky
Martin Nahodil
Evil WestVideo
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie