Testy | Rakovina

Nový krevní test PanSeer umí detekovat pět nejčastějších rakovin 4 roky před prvními příznaky

Úspěšnost léčby rakoviny závisí v první řadě na její včasné detekci. Čím dříve je nemoc zachycena, tím vyšší bývá šance na uzdravení. Je tedy dobrou zprávou, že mezinárodní tým vědců vyvinul krevní test, který dokáže odhalit pět nejčastějších typů rakoviny až čtyři roky před tím, než současné metody zachytí symptomy. O novince informuje server Interesting Engineering.

V úterý byla v odborném časopise Nature Communications publikována studie s názvem „Neinvazivní včasná detekce rakoviny čtyři roky před konvenční diagnostikou pomocí krevního testu“. Podle odborníků lze tímto způsobem včas identifikovat rakovinu žaludku, jícnu, plic, jater a tlustého střeva.

Čtyřletý náskok

Výsledky studie ukázaly, že experimentální krevní test byl schopen detekovat rakovinu u asymptomatických vzorků od zdravých dobrovolníků. Dle spoluautora Kuna Zhanga tak lze zjistit rakovinu s velkým předstihem proti tomu, kdy by pacienti přišli do nemocnice se zdravotními problémy.

V rámci studie poskytlo vzorky plazmy 123 115 zdravých jedinců. Ti byli následně monitorováni na výskyt rakoviny. Předběžné výsledky testu založeného na metylaci cirkulující nádorové DNA odhalily 605 asymptomatických jedinců, z nichž u 191 byla do čtyř let od odběru diagnostikována rakovina žaludku, jícnu, tlustého střeva, plic nebo jater.

Na této konkrétní studii je unikátní, že krevní testy byly prováděny na pacientech, jež byli asymptomatičtí nebo kteří ještě nebyli diagnostikováni. Pokud by se spolehlivost testu potvrdila, bylo by možné používat ho například v rámci preventivních zdravotních prohlídek.

Šance na včasnou léčbu

„V tuto chvíli je počátečním cílem provádět krevní testy u lidí s vyšším rizikem vzniku rakoviny – například u těch, kteří mají v rodině tuto anamnézu, od určitého věku nebo u jiných známých rizikových faktorů“, přiblížil další plány Zhang.

Test, nazvaný PanSeer, je stále ve fázi testování. Autoři studie zdůrazňují, že PanSeer není určen k předpovídání rakoviny. Dokáže detekovat případy, kdy již dochází k rakovinnému bujení, které ale ještě není možné detekovat pomocí stávajících diagnostických metod.

Přes nesporný potenciální přínos nejde zdaleka o první krevní test, který může pomoci v boji proti rakovině. Již v roce 2018 byl vyvinut podobný krevní test na detekci tohoto onemocnění a v přípravě je i další test, který zachycuje více než 50 druhů rakoviny.

Diskuze (10) Další článek: Nakonec je i Android 11 cukrovinka. Interně se mu říká Red Velvet Cake

Témata článku: Zdraví, Testy, Výzkum, Medicína, Rakovina, Plíce, Nature Communications, Interesting Engineering, Léčba, Test, Jícen, Krevní test, Tlusté střevo


Určitě si přečtěte

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67