Testy | Rakovina

Nový krevní test PanSeer umí detekovat pět nejčastějších rakovin 4 roky před prvními příznaky

Úspěšnost léčby rakoviny závisí v první řadě na její včasné detekci. Čím dříve je nemoc zachycena, tím vyšší bývá šance na uzdravení. Je tedy dobrou zprávou, že mezinárodní tým vědců vyvinul krevní test, který dokáže odhalit pět nejčastějších typů rakoviny až čtyři roky před tím, než současné metody zachytí symptomy. O novince informuje server Interesting Engineering.

V úterý byla v odborném časopise Nature Communications publikována studie s názvem „Neinvazivní včasná detekce rakoviny čtyři roky před konvenční diagnostikou pomocí krevního testu“. Podle odborníků lze tímto způsobem včas identifikovat rakovinu žaludku, jícnu, plic, jater a tlustého střeva.

Čtyřletý náskok

Výsledky studie ukázaly, že experimentální krevní test byl schopen detekovat rakovinu u asymptomatických vzorků od zdravých dobrovolníků. Dle spoluautora Kuna Zhanga tak lze zjistit rakovinu s velkým předstihem proti tomu, kdy by pacienti přišli do nemocnice se zdravotními problémy.

V rámci studie poskytlo vzorky plazmy 123 115 zdravých jedinců. Ti byli následně monitorováni na výskyt rakoviny. Předběžné výsledky testu založeného na metylaci cirkulující nádorové DNA odhalily 605 asymptomatických jedinců, z nichž u 191 byla do čtyř let od odběru diagnostikována rakovina žaludku, jícnu, tlustého střeva, plic nebo jater.

Na této konkrétní studii je unikátní, že krevní testy byly prováděny na pacientech, jež byli asymptomatičtí nebo kteří ještě nebyli diagnostikováni. Pokud by se spolehlivost testu potvrdila, bylo by možné používat ho například v rámci preventivních zdravotních prohlídek.

Šance na včasnou léčbu

„V tuto chvíli je počátečním cílem provádět krevní testy u lidí s vyšším rizikem vzniku rakoviny – například u těch, kteří mají v rodině tuto anamnézu, od určitého věku nebo u jiných známých rizikových faktorů“, přiblížil další plány Zhang.

Test, nazvaný PanSeer, je stále ve fázi testování. Autoři studie zdůrazňují, že PanSeer není určen k předpovídání rakoviny. Dokáže detekovat případy, kdy již dochází k rakovinnému bujení, které ale ještě není možné detekovat pomocí stávajících diagnostických metod.

Přes nesporný potenciální přínos nejde zdaleka o první krevní test, který může pomoci v boji proti rakovině. Již v roce 2018 byl vyvinut podobný krevní test na detekci tohoto onemocnění a v přípravě je i další test, který zachycuje více než 50 druhů rakoviny.

Diskuze (10) Další článek: Nakonec je i Android 11 cukrovinka. Interně se mu říká Red Velvet Cake

Témata článku: Zdraví, Testy, Výzkum, Medicína, Rakovina, Plíce, Tlusté střevo, Léčba, Interesting Engineering, Nature Communications, Test, Krevní test, Jícen


Určitě si přečtěte

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 74

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4