Nový nanomateriál podle svých tvůrců může „nahradit lidskou tkáň“

Odborníci ze švédské Chalmers University tvrdí, že vyvinuli gumovitý nanomateriál, který lze hladce integrovat do lidského těla. Jeho používání by mohlo způsobit revoluci v medicíně.

„Byli jsme opravdu překvapeni, když se ukázalo, že tento materiál je velmi měkký, flexibilní a extrémně elastický,“ uvedl jeden člen týmu, Anand Rajasekharan, v tiskové zprávě.

Dotyčný netoxický materiál, který by prý mohl nahradit lidskou tkáň – konkrétně chrupavku – je podle dostupných informací tvořen stejnými složkami jako plexisklo.

Antibakteriální vlastnosti jako bonus

„Existuje mnoho nemocí, při nichž se chrupavka rozpadá a výsledné tření mezi kostmi způsobuje postižené osobě velkou bolest. Tento materiál by v takových případech mohl potenciálně sloužit jako náhražka,“ konstatoval hlavní badatel Martin Andersson.

Další výhodou je, že materiál lze pomocí malých proteinů nalezených v imunitním systému upravit tak, aby měl antibakteriální vlastnosti. Díky tomu by mohl najít uplatnění například při výrobě močových katetrů.

Pro úplnost dodejme, že vědci již založili společnost Amferia, která jejich výtvor v současnosti komercializuje.

Váš názor Další článek: Uber Eats chce pomoci s krizí, vzdává se poplatků za rozvoz jídla

Témata článku: Výzkum, Medicína, Tělo, Materiál, Nanotechnologie, Tkáň, Vlastnost, Tvůrce, Chrupavka, Chalmers University, PlexiskloJak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu