Nový nanomateriál podle svých tvůrců může „nahradit lidskou tkáň“

Foto: Anna Lena Lundqvist/Chalmers University
Nový nanomateriál podle svých tvůrců může „nahradit lidskou tkáň“ | Foto: Anna Lena Lundqvist/Chalmers University

Odborníci ze švédské Chalmers University tvrdí, že vyvinuli gumovitý nanomateriál, který lze hladce integrovat do lidského těla. Jeho používání by mohlo způsobit revoluci v medicíně.

„Byli jsme opravdu překvapeni, když se ukázalo, že tento materiál je velmi měkký, flexibilní a extrémně elastický,“ uvedl jeden člen týmu, Anand Rajasekharan, v tiskové zprávě.

Dotyčný netoxický materiál, který by prý mohl nahradit lidskou tkáň – konkrétně chrupavku – je podle dostupných informací tvořen stejnými složkami jako plexisklo.

Antibakteriální vlastnosti jako bonus

„Existuje mnoho nemocí, při nichž se chrupavka rozpadá a výsledné tření mezi kostmi způsobuje postižené osobě velkou bolest. Tento materiál by v takových případech mohl potenciálně sloužit jako náhražka,“ konstatoval hlavní badatel Martin Andersson.

Další výhodou je, že materiál lze pomocí malých proteinů nalezených v imunitním systému upravit tak, aby měl antibakteriální vlastnosti. Díky tomu by mohl najít uplatnění například při výrobě močových katetrů.

Pro úplnost dodejme, že vědci již založili společnost Amferia, která jejich výtvor v současnosti komercializuje.

Váš názor Další článek: Uber Eats chce pomoci s krizí, vzdává se poplatků za rozvoz jídla

Témata článku: Výzkum, Nanotechnologie, Medicína, Tělo, Materiál, Vlastnost, Plexisklo, Tvůrce, Chrupavka, Tkáň, Chalmers UniversityVybrali jsme nejlepší metroidvanie posledních let. Dobrodružství s příchutí plošinovek

Vybrali jsme nejlepší metroidvanie posledních let. Dobrodružství s příchutí plošinovek

I když tento žánr vznikl na konci minulého století, tak je mezi hráči velmi oblíbený i v dnešní době. Sice už nemá takovou popularitu u velkých studií, ale menší vývojářské týmy dokazují, že metroidvanie mají stále co nabídnout.

Martin Nahodil
MetroidvaniaTéma
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2021/2022

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2021/2022

Jaké reproduktory jsou letos nejlepší? Jaký zesilovač si odnesl ocenění EISA? Podívejme se na kategorii Hi-Fi produktů, jejichž cílem je nabídnout kvalitní zvuk.

Jaromír Puk
Hi-Fi