Nový přípravek úspěšně léčí cukrovku 1. typu u myší

Zdroj: Alexas_Fotos / Pixabay
Nový přípravek úspěšně léčí cukrovku 1. typu u myší | Zdroj: Alexas_Fotos / Pixabay

Vědci vyvinuli nový lék na cukrovku1. typu. Lze ho podávat perorálně a v experimentech prováděných na myších nejen bleskově upravil hladiny inzulínu, ale rovněž obnovil metabolické funkce a zvrátil zánětlivé účinky onemocnění.

Polykat pilulky by pro pacienty bylo mnohem příjemnější než píchat si inzulínové injekce. Problém spočívá v tom, že inzulín je v žaludku zničen v žaludku dříve, než se dostane do krevního řečiště. Týmu odborníků z Yale University se nicméně podařilo najít řešení.

Jejich přípravek má podle studie publikované v žurnálu Nature Biomedical Engineering dvě velké výhody.  Kromě možnosti perorálního podávání je důležitá rovněž jeho „multifunkčnost“: pomáhá kontrolovat aktuální hladiny glukózy v krvi a obnovuje funkci slinivky břišní i normální imunitu v jejím prostředí.

Rychle a bezpečně

„Usnadňuje normální metabolismus a také dlouhodobě koriguje imunitní defekty. Takže vlastně léčíte nemoc a zároveň si udržujete hladinu inzulínu,“ uvedl hlavní badatel Tarek Fahmy.

To je možné díky nanočásticím, které bezpečně dopravují inzulín do slinivky břišní. Jde o jakési „transportéry“ vyrobené z polymerizované kyseliny ursodeoxycholové – žlučové kyseliny přirozeně produkované lidským tělem.

Během testů na myších dotyčné nanočástice snížily zánět a obnovovaly metabolické funkce. Jejich „náklad“ pak zlepšil hladinu inzulínu a to přibližně sedmkrát rychleji než to zvládne výše zmíněná injekce. Podobné slibné výsledky měly také pokusy na prasatech.

Diskuze (5) Další článek: Windows 11 jsou už u hráčů druhým nejpoužívanějším operačním systémem

Témata článku: Zdraví, Výzkum, Léky, Medicína, Experiment, Myši, Cukrovka, Onemocnění, Slinivka břišní, Hladina, Inzulín, Yale University, Přípravek, Myši na Heureka.czIzrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje
Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Už jste také zařvali na nehostinné planetě bez možnosti pokračovat?

Michal Maliarov
IcarusSurvival
Sběratelská edice sci-fi Starfield možná nabídne tematické chytré hodinky

Sběratelská edice sci-fi Starfield možná nabídne tematické chytré hodinky

Na internetu se objevila hrstka fotografií, které ukazují chytré hodinky ze speciální edice hry Starfield.

Michal Maliarov
StarfieldSpekulace
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix