Nový robot dokáže šetrně oloupat banán. Učil se to 811 minut

Odborníci z University of Tokyo představili nového robota, který dokáže oloupat banán, aniž by ho poškodil. Jejich studii počátkem tohoto měsíce zveřejnil žurnál Arxiv.

Ve videu publikovaném minulý týden na YouTube kanálu New Scientist pak můžete vidět, jak přesně dotyčný robot při odstraňování slupky postupuje.

Řadě lidí může připadat oloupání banánu jako velice jednoduchý úkol. Je však zapotřebí si uvědomit, že s činnostmi, které vyžadují jemný přístup, mají stroje obvykle velké problémy.

V tomto konkrétním případě se to robot musel učit celkem 811 minut, během kterých ho tým ručně ovládal. A ani tak rozhodně nepracuje bezchybně – podle dostupných informací úspěšného výsledku dosáhne jen v o něco více než polovině případů.

Potíž samozřejmě spočívá v tom, že banány lze při nešetrném zacházení snadno rozmačkat. Kromě toho, žádné dva nejsou úplně stejné (což ostatně platí i pro jiné druhy ovoce).

Badatelé nicméně věří, že v budoucnosti by podobní roboti mohli pomáhat například pacientům s těžkou artritidou, pro něž mohou být velice komplikované i tak banální úkony, jako je třeba otevření zubní pasty či konzervy.

Diskuze (5) Další článek: Obří 3D tiskárna Kobra za 15 tisíc: Na některá divadla potřebujete ty největší kašpárky

Témata článku: , , , , , , , , , ,