Nový simulační systém naučí autonomní vozidla řídit ještě předtím, než vyjedou na silnici

Nový simulační systém naučí autonomní vozidla řídit ještě předtím, než vyjedou na silnici

Experti z Massachusettského technologického institutu (MIT) vytvořili nový simulační systém pro trénování samořídících vozidel. Jeho cílem je pomoci autonomním systémům naučit se orientovat v řadě různých kritických scénářů ještě před tím, než se jimi řízená vozidla začnou pohybovat po skutečných ulicích.

Na základě podkladů se mají samořídící auta naučit bezpečně reagovat na rozličné situace. V sadě budou obsažena data z různých nebezpečných stavů, které se odehrály v reálném životě. Simulátory je budou vykreslovat do virtuálních světů a používat je ke školení umělé inteligence.

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti

V současnosti se k výcviku autonomních vozidel používají systémy, spoléhající do značné míry na datové sady získané od zkušebních řidičů. Situace v reálném světě však mohou být mnohem nebezpečnější a je nutné na ně správně reagovat. Například při riziku dopravní nehody může být někdy nejlepším řešením vyjet ze silnice nebo náhle změnit jízdní pruh.

Dosud existovalo několik počítačových programů, které se pokoušely nasimulovat tyto typy situací na virtuálních silnicích. Bohužel naučené reakce se často v realitě ukázaly jako chybné. Právě proto vědci připravili fotorealistický simulátor, označovaný jako Virtual Image Synthesis and Transformation for Autonomy (VISTA; „Virtuální syntéza a transformace obrazu pro autonomii“).

Řídící systém v něm má reagovat na situace, ve kterých se ocitá blízko kolize či nehody, přičemž cílem snahy je bezpečná reakce a následné pokračování v cestě. Massachusettský technologický institut na testech spolupracoval s Výzkumným ústavem japonské automobilky Toyota.

První testy dopadly dobře

Po absolvování 10 000 simulovaných kilometrů vyzkoušeli odborníci autonomní vozidlo v reálném světě. Je to vůbec poprvé, kdy byly systémy vyškoleny právě tímto způsobem, aniž by auto bylo trénováno v běžném provozu. Vůz se prý bezpečně pohyboval v prostředí, které nikdy předtím „neviděl“.

Vědci dále pokračují ve své práci – do svého systému nyní implementují další faktory, mezi něž patří deštivé nebo slunečné počasí, noc a den a další změny podmínek. Kromě toho hodlají simulovat složitější interakce s jinými vozidly na silnici.

Dokument, popisující tento simulační systém, byl publikován v odborném časopise IEEE Robotics and Automation Letters a bude prezentován na konferenci International Conference on Robotics and Automation, jež by se měla odehrát od 31. května do 4. června v Paříži.

Diskuze (3) Další článek: Dyson během 10 dní navrhl nový typ plicního ventilátoru. Češi pracují na dalším

Témata článku: Technologie, Umělá inteligence, Doprava, Autonomní vůz, Simulace, Velká Británie, Simulátor, Toyota, International Conference, Paříž, MIT, Systém, Vozidlo, Silnice, Autonomní vozidloSubvarianta omikronu BA.2 znepokojuje epidemiology. V Dánsku už tvoří skoro polovinu případů

Subvarianta omikronu BA.2 znepokojuje epidemiology. V Dánsku už tvoří skoro polovinu případů

** SARS-CoV-2 omikron má tři hlavní subvarianty: BA.1, BA.2 a BA.3 ** BA.2 je ještě nakažlivější než již tak značně infekční omikron. ** V Dánsku již tvoří polovinu všech případů nákazy omikronem

Karel Kilián
SARS-CoV-2Mutace
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda