Nový snímek NASA ukazuje rozsáhlý lesní požár v Arizoně z vesmíru

V americké Arizoně od počátku června zuří lesní požár, který dostal název  Bighorn Fire. V současné době je již tak rozsáhlý, že ho lze snadno pozorovat i z vesmíru.

To dokazuje i povedené fotografie, kterou nyní zveřejnila Jet Propulsion Laboratory. Ta byla pořízena nástrojem Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer (ASTER) nacházejícím se na palubě satelitu Terra, jenž byl vypuštěn v roce 1999.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: NASA/JPL-Caltech

Dotyčná fotografie zobrazuje postup ohně nad pohořím Santa Catalina Moutains, které ze severovýchodu obklopuje město Tuscon. Červené oblasti představují vegetaci, zatímco ty temně šedé spáleniště.

Podle NASA je ASTER velice užitečný pro mapování měnícího se povrchu Země, neboť disponuje vysokým rozlišením a schopností snímat ve 14 spektrálních pásmech – konkrétně ve 3 ve viditelné a blízké infračervené části spektra (VNIR), v 6 v krátké infračervené části (SWIR) a v 5 v termální oblasti (TIR).

V minulosti bylo toto zařízení využito například ke studiu pohybu ledovců, sopečné činnosti, počasí či zdraví korálových útesů, mokřadů i zemědělských plodin.

Z vesmíru

Každý týden novinky z astronomie a průzkumu vesmíru. Dozvíte se, co můžete vidět na nočním nebi, ale také o pozorovací technice, observatořích, výzkumech, objevech a zkrátka všem, co s astronomií souvisí. 

Sledujte také: Vesmírné zprávy, Elonovinky, Vesmírná technikaTýden Živě 

Váš názor Další článek: NordVPN: užitečný pomocník pro ty, kteří se nechtějí nechat špehovat [recenze]

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,