Nový software pro rozpoznávání obličeje může pomoct chránit ohrožené primáty

Odborníci z Michigan State University (MSU) vytvořit nový software pro rozpoznávání obličeje, který by mohl pomoct chránit ohrožené druhy primátů.

Jak jistě víte, ochránci přírody již dlouhou dobu odchytávají zvířata a vybavují je různými zařízeními umožňujícími jejich sledování. Obvykle jde o monitorovací obojky, z nichž některé dokonce disponují speciálními senzory pro identifikaci a lokalizaci střelby z loveckých pušek – což pytlákům znesnadňuje život ještě víc.

Náklady na tuto chválihodnou činnost ovšem rozhodně nejsou nízké. Jedna taková „hračka“ podle výzkumníků MSU stojí 400-4000 dolarů a její nošení navíc může být velmi stresující.

Software nazvaný PrimNet tyto nevýhody nemá. Jeho vzniku předcházelo vytvoření databáze obsahující tisíce snímků kočkodanů zlatých, lemurů a šimpanzů. Ta byla následně využita k vyškolení neuronové sítě.

Pokud nyní prostřednictvím androidové aplikace PrimID přidáte novou fotografii, systém buď ohlásí shodu (přesnost je údajně vyšší než 90 %), nebo alespoň zúží výběr možných kandidátů na pět nejpravděpodobnějších.

„Do budoucna plánujeme rozšířit databáze, vyvinout detektor obličeje primáta a podělit se o naše úsilí prostřednictvím open-source webových stránek,“ uvedl hlavní badatel Anil Jain. Půjde-li vše dobře, PrimNet by tak již brzy mohl znesnadňovat nelegální obchod s divokými zvířaty.

Foto: Barcelona.Zoologico.Mangabey.Gris.jpg: Year of the dragon Chlorocebus_pygerythrus_Grüne_Meerkatze.JPG: Yoky Schimpanse_zoo-leipig.jpg: Thomas Lersch derivative work: Graham Colm (talk) , CC BY-SA 3.0

Diskuze (8) Další článek: Překladač Googlu má jasno: placatozemci jsou blázni

Témata článku: Software, Výzkum, Android, Zvířata, Neuronová síť, Ekologie, Webová stránka, Obličej, Prim, Barcelona, Jpg, Nelegální obchod, SIV, Možný kandidát, MSU, Michigan, Rozpoznávání, Nová fotografie, Pro, Primát, Rozpoznávání obličeje, Hlavní badatel, Nový software, Speciální senzor, Ohrožený druh, Software na Heureka.cz