Nový stealth bombardér B-21 Raider by měl operovat i jako mateřský letoun dronů

  • USA vyvíjejí těžký dálkový stealth bombardér B-21 Raider
  • Ten by měl být rovněž mateřským a řídícím letounem pro drony
  • Do služby by mohl nastoupit v letech 2026–2027

Americké letectvo a společnost Northrop Grumman vyvíjejí těžký dálkový stealth bombardér B-21 Raider. Do služby by měl nastoupit, alespoň podle současných odhadů, v letech 2026–2027. V řadách US Air Force by měl prozatím doplňovat a časem snad i nahrazovat dnešní hvězdné bombardéry Rockwell B-1 Lancer, Northrop Grumman B-2 Spirit a Boeing B-52 Stratofortress.

Ve skutečnosti ale Raider bojuje už teď o přežití. Americké letectvo se potýká s nedostatkem financí a řadě ambiciózních programů hrozí utažení kohoutků nebo dokonce zrušení. Možná to zní poněkud zvláštně, ale bombardér Raider by teď, ještě než bude zařazen do letectva, mohly zachránit drony.

Jde o to, že víceúčelové vojenské letouny jsou nejen užitečné v boji, ale také jsou finančně výhodnější v době míru. Podle nových představ by Raider měl být nejen klasickým strategickým bombardérem s konvenčními nebo jadernými zbraněmi, ale také mateřským a řídícím letounem pro drony, které by vedl do rozmanitých misí. Tento krok by měl do budoucna zajistit financování programu Raider i pozici v plánování letectva.

Jak by to mělo fungovat?

Podle vyjádření Franka Kendalla z vedení US Air Force Raider zřejmě nebude drony vypouštět za letu. Měl by vést skupinu dronů, které vzlétnou z pozemních základen a připojí se k Raiderovi. Po misi drony opět samy přistanou.

Pro stealth letoun by bylo technicky komplikované nést drony na palubě, kde by zabíraly cenný prostor, či pod křídly, kde by zhoršovaly stealth charakteristiky. Pokud Raider ponese vlastní výzbroj, tak to dále zvýší palebnou sílu takové skupiny, tedy bombardéru v roli vůdce hejna dronů.

Skupina tohoto typu by přitom mohla zahltit protileteckou obranu protivníka a drtivě zaútočit na větší počet cílů současně, navíc rozmístěných na poměrně velkém území.

Americké letectvo hodlá nakoupit minimálně 100 Raiderů. Zároveň se šušká, že by jich rádi měli tak 220. Když budou nové bombardéry víceúčelové, tak to zlepšuje šance letectva, že si jich budou moci pořídit víc. Kromě vedení hejn dronů by také mohly klást sofistikované námořní miny, jako je Quickstrike ER, což by se mohlo hodit v případném horkém konfliktu ve východní Asii.

Diskuze (1) Další článek: Uživatelka TikToku omylem spolkla sluchátko Apple AirPods. Během průchodu neztratilo signál

Témata článku: Technika, Vojenství, Letadla, Drony, Asie, USA, Létání, Armáda, Letoun, US Air Force, Stealth, Raider, Northrop Grumman, Letectvo, Northrop, Bombardér, Americké letectvo, Drony na Heureka.czVybíráme 15 top smartphonů pro nejnáročnější uživatele. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybíráme 15 top smartphonů pro nejnáročnější uživatele. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

** Podívejte se na redakční výběr nejlepších špičkových smartphonů ** Nabízíme přehlídku nejpokročilejších mobilních technologií ** Cenové rozpětí je velmi široké, minimum 15 tisíc korun

Jan Láska
Smartphony
Zapomeňte na velké přílohy e-mailů. Přehled řešení od bezplatných služeb po vlastní NAS

Zapomeňte na velké přílohy e-mailů. Přehled řešení od bezplatných služeb po vlastní NAS

Služby pro rychlé odeslání souborů jsou efektivnější, a především bezpečnější než jejich připojování k e-mailům. Adresáti vám navíc budou vděční – objemnými přílohami jim nezaplníte schránku.

Stanislav Janů
SlužbyE-mailNAS
Po šesti letech se díky fanouškům vrací kultovní virtuální svět Playstation Home

Po šesti letech se díky fanouškům vrací kultovní virtuální svět Playstation Home

Staré klasiky se pomalu začínají probouzet zpět k životu.

Michal Maliarov
PlayStationModifikace
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

** Kometa 29P/Schwassmann–Wachmann je pozoruhodná tím, že víceméně pravidelně vybuchuje ** A letos se vyloženě předvádí ** V srpnu odpálila pořádnou erupci, v září doslova supererupci a 24. října následovala další velice silná exploze

Stanislav Mihulka
AstronomieKomety
Korpusový vyhledávač Kontext Alpha je tajná zbraň každého milovníka češtiny

Korpusový vyhledávač Kontext Alpha je tajná zbraň každého milovníka češtiny

** Český národní korpus analyzuje tisíce textů ze všech oblastí života ** Vyhledávač Kontext v něm umí dokonale vyhledávat ** Je to skvělý nástroj pro milovníky češtiny a zbraň grammar nazis

Jakub Čížek
ČeskoVyhledávače
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína