Nový systém učení umělé inteligence využívá pouze světelného procesoru

  • Vědci vytvořili systém umělé inteligence, který nevyužívá elektroniky
  • Logické obvody jsou tvořené opticky a pracují se světlem
  • Učící se světelné čipy mohou být do budoucna efektivnější z pohledu výkonu i spotřeby

Vědecký tým inženýrů z prestižní MIT se pustil do vývoje nového systému optických obvodů, které jsou určené pro učení hlubokých neuronových sítí. Ty jsou v současnosti extrémně populární sekcí strojového učení, respektive umělé inteligence, protože poskytují obrovské možnosti využití a schopnosti, které se vyrovnají, či dokonce překonají ty lidské. Využití světla ke zpracování logiky je úspornější a výkonnější, než pomocí klasických systémů, které dnes používáme.

V současnosti zažívají systémy postavené na hlubokých neuronových sítí revoluci a začínají nabourávat takřka všechny segmenty, které si lze představit. Jejich trénování a běh ale probíhá na standardních počítačích – ať už jsou to procesory, grafické karty nebo speciální akcelerační karty. Ve všech případech jde o elektronické čipy. Výpočty jsou velmi náročné i pro nejmodernější systémy, a tak vědci MIT několik let pracovali na systému, který tyto operace provádí mnohem efektivněji pouze pomocí světla.

Světlo místo elektřiny

Místo použití elektřiny, která základem všech čipů v počítačích, mobilních telefonech, serverech, datacentrech a podobně, se vědci zaměřili na nový systém, který už má nějakou dobu punc budoucnosti – světlo.

Optické počítače, respektive optické (světelné) čipy jsou ve vývoji z různých úhlů a i když je potenciální nahrazení elektroniky ještě daleko, tým z MIT se zaměřil čistě na použití pro hluboké neuronové sítě. Oproti ostatním týmům, které v této oblasti stvořily různé velmi rané koncepty, se jim ale podařilo vytvořit použitelný systém na bázi světla, který může být relativně snadno naškálován a použit v reálném nasazení.

Neuronové sítě jsou především o násobení matic, což je pro klasické čipy poměrně náročná záležitost. Vyvinutý optický čip ale tyto operace zvládne takřka okamžitě s nulovou spotřebou (případně tisíckrát menší, než u běžných elektronických čipů). Jak je to možné? Profesor Marin Soljačić, který má na starost celý osmičlenný tým, to vysvětlil jednoduše – i běžné čočky brýlí provádí komplexní výpočty v podobě Fourierovy transformace v rámci světelných signálů, které skrze ně prochází.

Světelný čip přizpůsobený na zpracování příchozích světelných signálů tak může mít mnohem komplexnějších logiku ve zpracování těchto signálů, kterou budou tvořit naprogramované neuronové sítě.

Programovatelný nanofotonický procesor

Na takový čip si lze „posvítit“ dle potřeby různými světelnými signály a tedy různým vstupy. Ve spojení se složitější konstrukcí (řada uspořádaných a propojených vlnovodů) lze dosáhnout programovatelného nanofotonického procesoru. Zjednodušeně řečeno, vstupní světelné signály mohou být jak data, tak i příkazy pro konfiguraci a podobně. Díky tomu lze řešit zpracování jakékoli matice.

Pro ukázku schopností současného systému, vědci naučili tento procesor, respektive neuronovou síť, rozpoznávat čtyři základní samohlásky. V rámci této konfiguraci dosáhli 77% přesnosti rozpoznání, zatímco klasické dospělé systémy, které jsou dnes dostupné, se chlubí 90% přesností. Vzhledem k tomu, v jaké fázi tento programovatelný nanofotonický procesor je, se jedná o naprosto skvělý výsledek.

Světelná budoucnost

Je jasné, že světlo budou v budoucnosti hrát mnohem důležitější roli než v současnosti, kdy ho používáme více méně jen na přenos dat pomocí optických kabelů.

Jak ukázal tento nový systém, světlo lze použít pro tvorbu zcela nových čipů, které zvládnou náročné úlohy v podobě umělé inteligence, přičemž nabídnou extrémně nízkou spotřebu. To se zpočátku bude hodit hlavně tam, kde energie není příliš dostupná – mobilní zařízení, drony, automobily a podobně.

Protože umělá inteligence zasahuje do všech segmentů, mohou být světelné procesory ještě větší revolucí, než bychom čekali. Pochopitelně minimálně zpočátku určitě nenahradí klasickou elektroniku, ale začnou být efektivní například pro převod signálů (analog – digital) a specializované operace jako je zmíněná umělá inteligence.

Bude tedy ona bájná univerzální umělá inteligence postavené na programovatelných nanofotonických čipech? Vzhledem k tomu, co už tato technologie ukazuje v těchto fázích, to lze předpokládat.

Umělá inteligence již dokáže vytvářet fotografie z fiktivních míst. Povídali jsme si o ní v Týdnu Živě:

Foto: RedCube Inc., MIT

Váš názor Další článek: Michelin ukázal pneumatiky budoucnosti: nepotřebují vzduch a využívají principu 3D tisku

Témata článku: Věda, Umělá inteligence, Výzkum, Procesory, Strojové učení, Čipy, Mobilní telefon, Neuronová síť, Světlo, Čip, Standardní počítač, Systém, Tým inženýrů, Řada, Matice, Elektronický čip, Současný systém, Marina, Obrovské možnosti, Proces, Logický obvod, Různé segmenty, Nový procesor, Procesor, Skvělý výsledek, Procesory na Heureka.czWear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

Wear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

** Google připravil novou verzi aplikací Google Map a Google Keep ** Pokud si resetujete Wear OS 2 hodinky, už je nesputíte ** Je to jen čirá náhoda, nebo taktika, jak vás přimět k upgradu?

Martin Chroust
Google MapyWear OS
Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

** Kopii iPhonu 14 Pro Max dnes pořídíte o 90% levněji, než originál ** Krabička je stejná, telefon má samozřejmě jiný hardware i výkon ** I přesto máte pocit, že držíte skutečný iPhone

Martin Chroust
ČínaKopie
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2