Nový teleskop na obzoru: NASA chce postavit „lovce“ potenciálně nebezpečných asteroidů

NASA schválila výrobu nového infračerveného vesmírného teleskopu. Ten bude sloužit k odhalování asteroidů i komet, které by mohly ohrozit Zemi.

Tzv. Near-Earth Object Surveyor (NEO Surveyor) se podle dostupných informací stane důležitou součástí planetární obrany.  Badatelé díky němu bude schopni zaznamenat potenciálně nebezpečný´á kosmická tělesa mnohem rychleji než dnes.

„Je navržen tak, aby během deseti let od spuštění objevil 90 % asteroidů velkých 140 metrů a více,“ prozradil Mike Kelley, který se na vývoji dotyčného zařízení podílí.

Čím dřív, tím líp...

Včasné varování je v tomto případě extrémně důležité. Čím dříve se totiž dozvíme, že nějaký asteroid míří k naší planetě (a s největší pravděpodobností se s ní srazí), tím dříve můžeme začít vymýšlet způsoby jak ho odklonit, nebo rovnou zničit.

Badatelé, kteří v současnosti využívají teleskopy nacházející se na Zemi, však kvůli Slunci nemohou detekovat asteroidy během dne. NEO Surveyor by v tomto ohledu mohl změnit hru, neboť jeho bystrému oku neuniknou ani ty „balvany“, které přilétají ze směru od Slunce.

„NEO Surveyor také významně zlepší schopnost NASA určit konkrétní velikosti a vlastnosti nově objevených NEO pomocí infračerveného světla, což doplní již probíhající pozorování prováděná pozemskými observatořemi a radarem,“ vysvětlila hlavní řešitelka projektu Amy Mainzer.

Diskuze (1) Další článek: Chytré hodinky Facebooku se blíží. Budou mít dva fotoaparáty a změří srdeční tep

Témata článku: Vesmír, Bezpečnost, NASA, Země, Dalekohledy, Výroba, Slunce, Asteroidy, Asteroid, Teleskop, Lovec, NEO Surveyor, Obzor, Dalekohledy na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Kolik hodin denně používáte telefon a jak to změřit? Možná budete hodně překvapeni...

Kolik hodin denně používáte telefon a jak to změřit? Možná budete hodně překvapeni...

** S nástupem koronaviru se zvýšila i doba používání telefonů ** Po dvou letech se lidé vrací do normálu, ale mobilní svět nikoliv ** Víte, kolik hodin používáte telefon každý den?

Martin Chroust
ZdravíStatistikaSmartphony
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti