Vojenství | Drony | Zbraně

Nový typ granátu se sítí dokáže „ulovit“ dron

  • US Army si nechala patentovat protidronový granát
  • Navenek jde o standardní 40mm granát, který lze odpálit řadou různých granátometů
  • Tento konkrétní ale obsahuje síť

Dnešní doba je plná dronů rozmanitých velikostí. V nesprávných rukou mohou natropit velké problémy, od špehování a špionáže, přes narušování dopravy a komunikací, až po překvapivé teroristické či vojenské útoky.

Armády světa i soukromé společnosti proti usilovně vyvíjejí technologie, s nimiž by bylo možné proti dronům úspěšně zasáhnout. Se zajímavou novinkou nedávno přišla americká armáda. V těchto dnech si US Army nechala patentovat protidronový granát.

Navenek je to standardní 40mm granát, který je ve výbavě mnoha armád a lze ho odpálit celou řadou různých granátometů. Tenhle se ale liší tím, že obsahuje síť. S takovým granátem je možné úspěšně zasáhnout proti malému dronu, který se ocitl v nesprávnou dobu na nesprávném místě.

Protidronový granát je vybavený nejen sítí, ale také sofistikovanými technologiemi. Když se vystřelený granát přiblíží k cíli, tedy k nepřátelskému dronu, tak jeho elektronika vyšle signál odpalovacímu zařízení, které vymrští uloženou síť. Granát vyvinuli vojenští odborníci centra Armament Research, Development, and Engineering Center v New Jersey.

Jak dopadly první zkoušky?

Americká armáda už protidronový granát testuje. Výsledky úvodních testů ukazují, že tento granát funguje proti dronům lépe, než jiné současné protidronové taktiky, které zahrnují lov dronu do sítě, jako je například použití většího loveckého dronu se sítí.

Tyto jiné taktiky totiž v některých případech vyžadují trénované piloty dronu a nejsou příliš použitelné proti celým hejnům útočících dronů. Velmi nepraktické je i používání drahých protivzdušných střel, jejichž cena mnohonásobně převyšuje částky, za které lze pořídit šikovné malé drony.

V poslední době se množí případy, kdy malé drony způsobí velké trable. Před pár týdny došlo k uzavření vzdušného prostoru nad americkým letištěm Newark Liberty International Airport v New Jersey, když tam dva piloti zpozorovali cizí dron. A média celého světa si v prosinci 2018 vychutnala ostudu ve Velké Británii, kde drony opakovaně způsobily uzavření druhého největšího britského letiště Gatwick Airport v Londýně.

Protidronové granáty by mohly být v podobných situacích velmi praktické. Je možné s nimi vybavit malé mobilní pozemní jednotky, které budou vyzbrojené ručními granátomety M320.

S jejich pomocí mohou v krátkém čase vypálit desítky protidronových granátů a sundat celou řadu dronů do vzdálenosti stovek metrů. A pokud to budou vojáci z jednotek, které mají k dispozici oblíbené automatické granátomety Mk-19, tak mohou zasahovat proti dronů na ještě větší vzdálenosti.

Ilustrační titulní foto: Marines.mil

Diskuze (16) Další článek: Herní dárečky nejen ke grafikám. Samsung teď přidá novou hru i k novým SSD

Témata článku: Technologie, USA, Vojenství, Drony, síť, Velká Británie, Armáda, Zbraně, Nový typ, Development, Marines, New Jersey, Granátomet, US Army, Granát, Armament Research, Kvádřík, Gatwick Airport, Londýn, Malý dron


Určitě si přečtěte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 37

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 16

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49