Vojenství | Drony | Zbraně

Nový typ granátu se sítí dokáže „ulovit“ dron

  • US Army si nechala patentovat protidronový granát
  • Navenek jde o standardní 40mm granát, který lze odpálit řadou různých granátometů
  • Tento konkrétní ale obsahuje síť

Dnešní doba je plná dronů rozmanitých velikostí. V nesprávných rukou mohou natropit velké problémy, od špehování a špionáže, přes narušování dopravy a komunikací, až po překvapivé teroristické či vojenské útoky.

Armády světa i soukromé společnosti proti usilovně vyvíjejí technologie, s nimiž by bylo možné proti dronům úspěšně zasáhnout. Se zajímavou novinkou nedávno přišla americká armáda. V těchto dnech si US Army nechala patentovat protidronový granát.

Navenek je to standardní 40mm granát, který je ve výbavě mnoha armád a lze ho odpálit celou řadou různých granátometů. Tenhle se ale liší tím, že obsahuje síť. S takovým granátem je možné úspěšně zasáhnout proti malému dronu, který se ocitl v nesprávnou dobu na nesprávném místě.

Protidronový granát je vybavený nejen sítí, ale také sofistikovanými technologiemi. Když se vystřelený granát přiblíží k cíli, tedy k nepřátelskému dronu, tak jeho elektronika vyšle signál odpalovacímu zařízení, které vymrští uloženou síť. Granát vyvinuli vojenští odborníci centra Armament Research, Development, and Engineering Center v New Jersey.

Jak dopadly první zkoušky?

Americká armáda už protidronový granát testuje. Výsledky úvodních testů ukazují, že tento granát funguje proti dronům lépe, než jiné současné protidronové taktiky, které zahrnují lov dronu do sítě, jako je například použití většího loveckého dronu se sítí.

Tyto jiné taktiky totiž v některých případech vyžadují trénované piloty dronu a nejsou příliš použitelné proti celým hejnům útočících dronů. Velmi nepraktické je i používání drahých protivzdušných střel, jejichž cena mnohonásobně převyšuje částky, za které lze pořídit šikovné malé drony.

V poslední době se množí případy, kdy malé drony způsobí velké trable. Před pár týdny došlo k uzavření vzdušného prostoru nad americkým letištěm Newark Liberty International Airport v New Jersey, když tam dva piloti zpozorovali cizí dron. A média celého světa si v prosinci 2018 vychutnala ostudu ve Velké Británii, kde drony opakovaně způsobily uzavření druhého největšího britského letiště Gatwick Airport v Londýně.

Protidronové granáty by mohly být v podobných situacích velmi praktické. Je možné s nimi vybavit malé mobilní pozemní jednotky, které budou vyzbrojené ručními granátomety M320.

S jejich pomocí mohou v krátkém čase vypálit desítky protidronových granátů a sundat celou řadu dronů do vzdálenosti stovek metrů. A pokud to budou vojáci z jednotek, které mají k dispozici oblíbené automatické granátomety Mk-19, tak mohou zasahovat proti dronů na ještě větší vzdálenosti.

Ilustrační titulní foto: Marines.mil

Diskuze (16) Další článek: Herní dárečky nejen ke grafikám. Samsung teď přidá novou hru i k novým SSD

Témata článku: Technologie, USA, Vojenství, Armáda, Drony, Zbraně, Velká Británie, Nový typ, Malý dron, Londýn, Síť, US Army, Granát, Gatwick Airport, Armament Research, Marines, Development, New Jersey, Granátomet


Určitě si přečtěte

Jak je na tom baterie ve vašem notebooku? Otestujte si ji!

Jak je na tom baterie ve vašem notebooku? Otestujte si ji!

** Životnost akumulátorů není neomezená a jednoho dne přijde konec ** Otestovat stav baterie můžete pomocí celé řady nástrojů ** Případné problémy díky nim odhalíte dřív než bude pozdě

Karel Kilián | 20

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 77

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

** Windows 10 nejsou jen moderní aplikace, ale i spousta vychytávek a funkcí navíc. ** U většiny z nich si ani neuvědomujeme, že byly někdy jinak. ** Některé věci jsou zcela nové, jiné zase pocházejí už z Windows 8.

Vladislav Kluska | 229

Windows Sandbox: Testovací Desítky nabízejí pískoviště pro vaše lumpárny

Windows Sandbox: Testovací Desítky nabízejí pískoviště pro vaše lumpárny

** Před deseti lety měly Windows 7 tzv. XP Mode ** Microsoft se k nápadu opět vrací ** V Desítkách budou schované další Desítky

Jakub Čížek | 18

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 26

Vědci vytvořili jazykovou neuronovou síť, která se přibližuje člověku. Je tak dobrá, že se ji bojí zveřejnit

Vědci vytvořili jazykovou neuronovou síť, která se přibližuje člověku. Je tak dobrá, že se ji bojí zveřejnit

** Naučilo se to číst ** Naučilo se to rozebírat text ** A nakonec se to i naučilo psát fiktivní články na libovolné téma

Jakub Čížek | 39