Vojenství | Drony | Zbraně

Nový typ granátu se sítí dokáže „ulovit“ dron

  • US Army si nechala patentovat protidronový granát
  • Navenek jde o standardní 40mm granát, který lze odpálit řadou různých granátometů
  • Tento konkrétní ale obsahuje síť

Dnešní doba je plná dronů rozmanitých velikostí. V nesprávných rukou mohou natropit velké problémy, od špehování a špionáže, přes narušování dopravy a komunikací, až po překvapivé teroristické či vojenské útoky.

Armády světa i soukromé společnosti proti usilovně vyvíjejí technologie, s nimiž by bylo možné proti dronům úspěšně zasáhnout. Se zajímavou novinkou nedávno přišla americká armáda. V těchto dnech si US Army nechala patentovat protidronový granát.

Navenek je to standardní 40mm granát, který je ve výbavě mnoha armád a lze ho odpálit celou řadou různých granátometů. Tenhle se ale liší tím, že obsahuje síť. S takovým granátem je možné úspěšně zasáhnout proti malému dronu, který se ocitl v nesprávnou dobu na nesprávném místě.

Protidronový granát je vybavený nejen sítí, ale také sofistikovanými technologiemi. Když se vystřelený granát přiblíží k cíli, tedy k nepřátelskému dronu, tak jeho elektronika vyšle signál odpalovacímu zařízení, které vymrští uloženou síť. Granát vyvinuli vojenští odborníci centra Armament Research, Development, and Engineering Center v New Jersey.

Jak dopadly první zkoušky?

Americká armáda už protidronový granát testuje. Výsledky úvodních testů ukazují, že tento granát funguje proti dronům lépe, než jiné současné protidronové taktiky, které zahrnují lov dronu do sítě, jako je například použití většího loveckého dronu se sítí.

Tyto jiné taktiky totiž v některých případech vyžadují trénované piloty dronu a nejsou příliš použitelné proti celým hejnům útočících dronů. Velmi nepraktické je i používání drahých protivzdušných střel, jejichž cena mnohonásobně převyšuje částky, za které lze pořídit šikovné malé drony.

V poslední době se množí případy, kdy malé drony způsobí velké trable. Před pár týdny došlo k uzavření vzdušného prostoru nad americkým letištěm Newark Liberty International Airport v New Jersey, když tam dva piloti zpozorovali cizí dron. A média celého světa si v prosinci 2018 vychutnala ostudu ve Velké Británii, kde drony opakovaně způsobily uzavření druhého největšího britského letiště Gatwick Airport v Londýně.

Protidronové granáty by mohly být v podobných situacích velmi praktické. Je možné s nimi vybavit malé mobilní pozemní jednotky, které budou vyzbrojené ručními granátomety M320.

S jejich pomocí mohou v krátkém čase vypálit desítky protidronových granátů a sundat celou řadu dronů do vzdálenosti stovek metrů. A pokud to budou vojáci z jednotek, které mají k dispozici oblíbené automatické granátomety Mk-19, tak mohou zasahovat proti dronů na ještě větší vzdálenosti.

Ilustrační titulní foto: Marines.mil

Diskuze (16) Další článek: Herní dárečky nejen ke grafikám. Samsung teď přidá novou hru i k novým SSD

Témata článku: Technologie, USA, Vojenství, Armáda, Drony, Zbraně, Velká Británie, Granát, Londýn, Armament Research, Gatwick Airport, Development, New Jersey, US Army, Marines, Malý dron, Granátomet, Síť, Nový typ


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 16 stavebnic pro nejmenší caparty i vás samotné

Jakub Čížek | 17

Chcete zhubnout? Vynechte snídani!

Chcete zhubnout? Vynechte snídani!

** Vydatná snídaně patří přinejmenším půlstoletí k pilířům zdravé výživy ** Jenže lidé po celá tisíciletí nezačínali den tím, že si nacpali břicha a vyrazili za obživou ** Současné výzkumy nedokazují, že by vydatná snídaně pomáhala hubnout

Jaroslav Petr | 47

Huawei představil ohebný Mate X. Působí ještě lépe, než Galaxy Fold od Samsungu

Huawei představil ohebný Mate X. Působí ještě lépe, než Galaxy Fold od Samsungu

Jan Láska, Martin Chroust, Vladislav Kluska, Martin Miksa | 57